Pandemia podcina skrzydła samorządom

  • 19.05.2020, 14:22
  • ANKO
Pandemia podcina skrzydła samorządom
Samorządowe wpływy z PIT spadły w kwietniu o 40 procent! Dowodzi tego niepokojący raport dotyczący samorządowych finansów, stworzony przez Związek Miast Polskich.

Związek Miast Polskich zbierał informacje na temat wpływów z udziału w podatkach PIT i CIT. Dane pochodzą ze 138 miast. W porównaniu do przychodów w odpowiednich miesiącach roku poprzedniego, w marcu odnotowano spadek z tytułu PIT o 11 procent, a w kwietniu już o 40 procent!

Jak czytamy na stronie ZMP niepokoją również liczby dotyczące dochodów z udziałów w CIT: "Nasz udział w tym podatku jest relatywnie niewielki, ale dla województw ma kolosalne znaczenie. Okazuje się, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku otrzymaliśmy o ponad 30 procent środków mniej, podczas gdy jeszcze rok temu przyrost rok do roku wynosił ponad 18 procent.

Analiza ta wskazuje jak dramatyczna staje się sytuacja, w którą aktualnie wkraczamy. Należy działać szybko i zdecydowanie, ponieważ kolejne miesiące prawdopodobnie nie będą napawać optymizmem. Samorząd lokalny potrzebuje swojej tarczy, aby mógł skutecznie realizować plany rozwojowe.

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe