Leszek potrzebuje przeszczepu szpiku. Poszukiwanie dawcy dla 37-latka z Reńskiej Wsi

  • 19.05.2020, 15:18
  • A
Leszek potrzebuje przeszczepu szpiku. Poszukiwanie dawcy dla 37-latka z Reńskiej Wsi
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Bez względu na wiek każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dołącz do Wirtualnego Dnia Dawcy Szpiku dedykowanego Leszkowi, 37-letniemu mieszkańcowi Reńskiej Wsi.

Krótka historia Leszka:

"Jestem Leszek i w tym roku skończę 37 lat. Wraz z moją żoną Anią i dwójką dzieci –  Paulinką i Kubą mieszkamy w Reńskiej Wsi. Wszystko zmieniło się w lutym, kiedy poczułem się bardzo źle. Niestety wraz z końcem marca usłyszałem diagnozę, która zabrzmiała jak wyrok – zespół mielodysplastyczny.

Przed diagnozą życie było łatwiejsze, miałem więcej siły. Teraz krótki spacer jest dla mnie ogromnym wysiłkiem. Jestem budowlańcem i złotą rączką. Majsterkowanie to jest to, co lubię najbardziej. Każdą wolną chwilę staram się spędzać z rodziną. Tęsknię za spontanicznymi wycieczkami, jazdą na rowerze, długimi spacerami z żoną czy wypadami na basen. Niestety moje życie teraz wygląda inaczej: ciągłe przyjmowanie lekarstw i regularne wizyty w szpitalu. Wiem, że żeby żyć potrzebuję przeszczepu szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego.

Liczę, że dzięki przeszczepowi wrócę do normalnego życia i będę mógł u boku mojej żony patrzeć jak dorastają nasze dzieci, realizować swoje marzenia i po prostu będę mógł żyć. Będąc osobą zdrową człowiek żyje w nieświadomości. Dopiero teraz choroba otworzyła mi oczy i wiem jak ważna jest bezinteresowna pomoc. Dlatego apeluję: rejestrując się w bazie Fundacji DKMS możesz dołączyć do grona potencjalnych dawców i dać szansę na nowe życie mnie i innym chorym na nowotwory krwi."

 

- Jakiś czas temu zgłosiła do nas żona Leszka. Planowaliśmy zorganizować Dni Dawcy Szpiku w Reńskiej Wsi i okolicznych miejscowościach, jednak sytuacja z koronawirusem całkowicie nam to uniemożliwiła. Postanowiliśmy więc przenieść nasze działania do sfery online i zorganizować wirtualny dzień dawcy szpiku dla Leszka i innych pacjentów potrzebujących przeszczepienia - informuje Kamil Stachowicz, koordynator ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS.

 

„Gdy dowiedziałam się o chorobie męża to był szok, niedowierzanie i ogromny strach przed tym co nas czeka. Jednak musiałam się szybko ogarnąć, zebrać siły i zacząć walkę o życie  mojego męża, przyjaciela, cudownego ojca i dobrego człowieka” - mówi Anna, żona Leszka.

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

 

Rejestracja dawców prowadzona jest: TUTAJ

 

Link do wydarzenia na FACEBOOKU

A

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe