Efekty widać gołym okiem

  • 21.05.2020, 11:36 (aktualizacja 21.05.2020, 11:36)
  • ANKO
Efekty widać gołym okiem Aktualnie w parku obiegają końca prace na odcinku od ul. Filtrowej w kierunku ul. Piastowskiej foto: ANKO
Z dnia na dzień ścieżki pieszo-rowerowe znajdujące się na terenach zielonych okalających kozielskie osiedle Stare Miasto zmieniają swoje oblicze. Realizacja zadania jest możliwa dzięki temu, że miasto pozyskało na ten cel fundusze zewnętrzne.

Dokładna nazwa zadania brzmi: „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej Gminy Kędzierzyn-Koźle, Gminy Ujazd oraz Nadleśnictwa Kędzierzyn - etap II”. Wartość całego przedsięwzięcia sięga 6.249.393 zł, w tym po stronie gminy  Kędzierzyn-Koźle - 6.067.277 zł. Dofinansowanie wynosi 3.984.550 zł, z czego w przypadku gminy Kędzierzyn-Koźle - 3.866.193 zł (64,99%).

W części odnoszącej się do naszej gminy, przedmiotem projektu są działania mające na celu ochronę i rozwój różnorodności biologicznej Kędzierzyna-Koźla. Głównie zabytkowych kozielskich plant, poprzez stworzenie tam centrum ochrony bioróżnorodności w oparciu o gatunki rodzime.

Zakres rzeczowy przedsięwzięcia obejmuje dokumentację techniczną wraz z przebudową i budową ciągów pieszo-rowerowych oraz małą architekturą. Zgodnie z projektem długość ścieżek wyniesie łącznie 5130 mb, natomiast ich powierzchnia 13.125 mkw. Przewiduje się nawierzchnie przepuszczalne, które nie generują ścieków deszczowych.
Zadanie uwzględnia też 42 ławki, 21 koszy na śmieci oraz 6 stojaków na rowery.

Ponadto przedsięwzięcie obejmuje uporządkowanie terenu oraz nasadzenia zieleni na plantach miejskich, w tym niskich drzew i krzewów wśród których znajdą się (np. grab, klon polny, jarząb, leszczyna, kalina, hortensja, azalie, derenie, róże, bez czarny w odmianach), byliny (np. astry, trawy, dzwonek, bodziszek, ułudka wiosenna, fiołek wonny), a także łąki kwietne. Projekt przewiduje wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej, w tym ornitologicznej, wydanie publikacji nt. bioróżnorodności zabytkowego kozielskiego parku oraz wykonanie dwóch tablic informacyjnych.  

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe