Apel jak najbardziej uzasadniony

  • 28.05.2020, 14:00 (aktualizacja 28.05.2020, 16:52)
  • ANKO
Apel jak najbardziej uzasadniony
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle radni dyskutowali nad apelem w przedmiocie zagwarantowania mieszkańcom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Treść tego apelu została jednogłośnie (22 głosami ZA) przyjęta przez rajców.

Poniżej publikujemy pełną jego treść:

„Apel radnych Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle do Premiera Rządu RP, Parlamentarzystów Ziemi Opolskiej, Marszałka Województwa Opolskiego i Wojewody Opolskiego zagwarantowania mieszkańcom miasta i powiatu Kędzierzyn-Koźle równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.

W poczuciu wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, apelujemy do przedstawicieli władz centralnych, regionalnych oraz Parlamentarzystów Ziemi Opolskiej, aby wsparli swym autorytetem proces zagwarantowania mieszkańcom miasta Kędzierzyn-Koźle równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.

Starosta Powiatu Kędzierzyn-Koźle i Rada Powiatu Kędzierzyn-Koźle, odpowiedzialni za bezpieczeństwo zdrowotne powiatu, nie wykazują inicjatywy, aby w ramach swoich kompetencji podejmować decyzje mające na celu poprawę obecnej sytuacji zabezpieczenia medycznego.

W związku z przekształceniem Powiatowego Szpitala Zespolonego przy ul. Franklina Delano Roosevelta 2 w Kędzierzynie-Koźlu w Jednoimienny Szpital Zakaźny, mieszkańcy naszej Gminy i całego Powiatu zostali pozbawieni odpowiedniej, bezpiecznej opieki medycznej w zakresie lecznictwa szpitalnego i specjalistycznego.

Powiatowy szpital w Kędzierzynie-Koźlu jako jedyny w regionie zapewniał opiekę lekarską dla ponad 100 tys. pacjentów, dziś pełniąc ważną funkcję szpitala dla chorych na COVID-19 został wyłączony z systemu opieki absorbując jednocześnie większość zasobów ludzkich medyków co uniemożliwia bądź utrudnia organizacje alternatywnych ośrodków pomocy lekarskiej.

Samorząd miasta Kędzierzyn-Koźle uważa, że decyzja o przekształceniu szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu była błędna i apeluje o przywrócenie dotychczasowych funkcji szpitalowi w Kędzierzynie-Koźlu i przeniesienia szpitala jednoimiennego w lokalizację, w której będzie możliwe zapewnienie alternatywnych usług - np. miasto Opole gdzie istnieje możliwość równoległego funkcjonowania innych szpitali. Informujemy Pana Premiera, że mieszkańcy gminy Kędzierzyn-Koźle po wyłączeniu powiatowego szpitala nie mają zapewnionego równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.

W sytuacji podjęcia innych niż proponowane decyzje, dla zapewnienia minimum opieki niezbędne jest stworzenie SOR-u zastępczego w szpitalu przy ul. Judyma.

Pamiętać należy, iż Kędzierzyn-Koźle jest gminą z ciężkim przemysłem, w tym chemicznym, który stwarza dodatkowe zagrożenie dla zdrowia. Ponadto około 25% mieszkańców jest w wieku senioralnym, cierpiących często na dolegliwości kardiologiczne, czy neurologiczne. Zbliża się okres letni, okres upałów, kiedy to te dolegliwości mogą się nasilać. Obecnie nasi mieszkańcy zmuszeni są do korzystania z pomocy w szpitalach powiatów ościennych. Niestety, dla wielu z mieszkańców, w tym, w szczególności nie posiadających własnych środków transportu, dojazd taki jest wprost niemożliwy. Zaś w przypadku braku karetki, bądź zbyt długiego oczekiwania na jej przyjazd, na pomoc może być za późno. W imieniu mieszkańców prosimy o niezwłoczne rozpoznanie problemu i pozytywne rozwiązanie”.

Zgodnie z intencją wnioskodawców, powyższy apel zostanie przekazany:
1) Prezesowi Rady Ministrów;
2) Posłom i Senatorom Ziemi Opolskiej;
3) Marszałkowi Województwa Opolskiego;
4) Wojewodzie Opolskiemu;
5) Staroście Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego
6) Radzie Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

strzelnica
strzelnica 29.05.2020, 23:05
Bicie przedwyborczej piany

Pozostałe