II Liceum Ogólnokształcące w czołówce ogólnopolskiego rankingu

  • 03.06.2020, 08:46
  • Źródło: Starostwo powiatowe
II Liceum Ogólnokształcące w czołówce ogólnopolskiego rankingu Zdjęcie z ubiegłorocznego finału rankingu
Ogłoszono ranking najbardziej innowacyjnych szkół w Polsce. Znalazło się w nim niemal 300 placówek. Najlepiej w województwie opolskim wypadło II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie, które zajęło 7. miejsce.

Również wysoko, bo na drugim miejscu w województwie znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza z Koźla (40. lokata w kraju). Obie szkoły prowadzi powiat kędzierzyńsko-kozielski.

Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii to jedyny ranking, który zamiast wyników matur, analizuje aktywność społeczną i przedsiębiorcze podejście uczniów. Tworzony jest w oparciu o wyniki uczniów w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, której celem jest to, aby każdy młody człowiek w Polsce mógł zrealizować własną akcję społeczną. Uczniowie działając dla innych, zdobywają kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu takie jak np. umiejętność współpracy, zarządzanie swoim czasem i budżetem, rozwiązywanie problemów, empatia czy wrażliwość społeczna.

- Uczniowie kędzierzyńskiego liceum w niesamowity sposób podeszli do aktywizacji lokalnej społeczności, zorganizowali bieg charytatywny, podnieśli świadomość ekologiczną, a także wiele osób oswoili z nowinkami informatyczno-technologicznymi - podsumowali organizatorzy gali.

- Edukacja to stan umysłu. Na to stawia nasze liceum od pięciu lat angażując się z sukcesami w olimpiadę Zwolnieni z Teorii. Jeżeli młodym ludziom da się przestrzeń i wsparcie to ich zaangażowanie, kreatywność nie znają granic. Na uwagę zasługuje fakt dużej samodzielności i przedsiębiorczości. W II LO zrealizowaliśmy 13 projektów w bardzo różnych dziedzinach. Jestem bardzo dumna ze swoich uczniów i nauczycieli. Współczesna szkoła powinna stawiać przede wszystkim na takie kompetencje, bo wtedy stanie się miejscem realizacji pasji, zainteresowań, zdobywania kompetencji, które przygotują uczniów do funkcjonowania we współczesnym świecie - powiedziała Katarzyna Arciszewska-Stępień, dyrektor II LO w Kędzierzynie.

Koordynatorkami projektów w II LO były: Marzanna Gądek-Radwanowska i Alina Pietrzykowska, a w I LO: Grażyna Stelmach i Małgorzata Targosz.

Nagrody najlepszym szkołom – podczas gali, która wyjątkowo odbyła się on-line - wręczała m.in. Wicepremier i Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, a galę finałową poprowadził Karol Paciorek, popularny polski youtuber. Partnerami Rankingu jest Google.org i Pracuj.pl.

- Ponad 65 proc. uczniów będzie pracować w zawodach, które dzisiaj jeszcze nie istnieją. W tej nowej rzeczywistości kluczowe będzie rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów, kreatywności i pracy w grupie. To ambitne zadanie wymagające zaangażowania uczniów, rodziców i szkół, organizacji pozarządowych czy firm. W Google wierzymy, że to także zadanie dla nas - mówi Ola Kalinowska-Nowak, dyrektor marketingu Google Poland.

„Szkoły nie przygotowują odpowiednio do życia i pracy” – to hasło, które słychać zbyt często. Projekt Zwolnieni z Teorii pokazuje, że w polskich szkołach i nauczycielach tkwi ogromny potencjał kształtowania osób gotowych na przyszłość. Młodzi sami wiedzą, że to ważna wiedza – z badań Pracuj.pl wynika, że 83 proc. studentów uważa, że już na starcie kariery będzie się oczekiwać od nich konkretnych kompetencji - przyznał Przemysław Gacek, współzałożyciel i prezes zarządu Grupy Pracuj.

Wyniki rankingu Zwolnieni z Teorii 2020

Źródło: Starostwo powiatowe

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe