Spłata długu w ratach – sprawdź najważniejsze informacje

  • 18.06.2020, 10:44
  • Artykuł partnera
Spłata długu w ratach – sprawdź najważniejsze informacje
Masz dług i nie stać cię na uregulowanie całej kwoty w ramach jednej płatności? To nie koniec świata! W wielu sytuacjach istnieje możliwość rozłożenia jej na raty – tak, abyś mógł krok po kroku powrócić na finansową prostą. Zobacz, kiedy i w jaki sposób można skorzystać z takiego rozwiązania.

Rozłożenie długu na raty – kiedy w ogóle jest możliwe?

Jak wynika z najnowszej edycji raportu InfoDług, z nieuregulowanymi płatnościami zmaga się niemal 2,8 mln osób w Polsce. Przyczyn powstawania zaległości jest wiele – począwszy od utraty pracy, przez chorobę bliskiej osoby, aż po inne poważne kłopoty. Mimo to, bez względu na przyczynę jego powstania, dług trzeba spłacić. Jednak bardzo wiele osób zadłużonych staje przed poważnym dylematem: jak uregulować należności, kiedy budżet na to nie pozwala?

W sytuacji, kiedy nie ma możliwości jednorazowej spłaty zobowiązania, warto zwrócić się do wierzyciela o rozłożenie płatności długu na raty. O ile zawnioskujesz o to dostatecznie wcześnie – tzn. zanim sprawa trafi na wokandę sądową, a następnie do komornika – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uzyskasz zgodę i będziesz mógł zawrzeć tzw. ugodę.

 

Uzasadnienie wniosku o rozłożenie długu na raty – czy jest potrzebne?

Wniosek o to, aby rozłożyć dług na mniejsze, comiesięczne płatności, warto złożyć na piśmie. Możesz się jednak zastanawiać, jak powinien wyglądać taki dokument. Przede wszystkim należy w nim uwzględnić:

  • dane wierzyciela;
  • swoje dane;
  • informacje pozwalające zidentyfikować dług, o który chodzi – np. o swoim numerze klienta czy numerze niespłaconej faktury;
  • prośbę o rozłożenie płatności na raty.


Dobrze, jeśli wskażesz, w ilu ratach jesteś w stanie uiścić płatność. Uzasadnienie wniosku o rozłożenie długu na raty jest również mile widziane – dzięki niemu wierzycielowi będzie łatwiej zrozumieć twoją sytuację.

Ale uwaga! Jeśli jesteś klientem firmy windykacyjnej, np. Ultimo, w większości przypadków nie musisz składać wniosku z uzasadnieniem. Sprawę rozłożenia na raty załatwisz np. online – na portalu obsługi zadłużenia dla klientów. Wystarczy kilka kliknięć, aby ustalić bezpieczny i realistyczny harmonogram spłat. Klienci mogą także porozumieć się w sprawie rat telefonicznie lub mailowo – zgodnie z własnymi preferencjami.

 

Od czego zależy wysokość raty?

Już wiesz, że rozłożenie długu na raty jest prostsze, niż mogło się wydawać. Pytanie jednak, jak będą wyglądały płatności, które trzeba będzie uiszczać co miesiąc? Kwota do zapłaty zależy przede wszystkim od:

  • łącznej wysokości długu – im jest ona większa, tym wyższe mogą być raty;
  • liczby rat, na jaką zostanie rozłożona płatność – im większa, tym niższa rata, ale i tym dłuższy czas potrzebny do „wyjścia na zero”.


Pamiętaj, aby ustalając wysokość miesięcznej raty, wziąć pod uwagę swoje realne możliwości finansowe. Ważne jest, abyś był w stanie regularnie regulować płatności, ponieważ każde opóźnienie może doprowadzić do problemów z wierzycielem. Policz zatem dokładnie, jaką kwotę możesz płacić bez obawy o utratę płynności finansowej i ustal racjonalne warunki spłaty. W ten sposób krok po kroku pozbędziesz się balastu w postaci długu i wyjdziesz na finansową prostą.

https://media.bik.pl/publikacje/read/494933/infodlug-ogolnopolski-raport-o-zaleglym-zadluzeniu-i-niesolidnych-dluznikach-marzec-2020-36-edycja

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe