Pamiętacie dawne lodowisko na osiedlu Azoty? To miejsce zmieni się nie do poznania

  • 25.06.2020, 16:31
  • Źródło: Urząd miasta
Pamiętacie dawne lodowisko na osiedlu Azoty? To miejsce zmieni się nie do poznania  Foto: UM K-Koźle
Za kilka miesięcy teren po dawnym lodowisku w Azotach zazieleni się tysiącami roślin. Niszczejący i nieużywany od wielu lat obiekt przemieni się w centrum ochrony bioróżnorodności. Od kilku tygodni trwają tam intensywne prace, w efekcie których stara betonowa płyta i zdewastowane trybuny definitywnie zniknęły z krajobrazu.

Na dawnej płycie lodowiska pojawi się oczko wodne z wodospadem i skalniaki, a w miejscu trybun wyrośnie bujna i wieloraka roślinność. Mieszkańcy odpoczną, podziwiając przyrodę na jednej z ławek lub chroniąc się przed słońcem w altanie ogrodowej.

Znany mieszkańcom od lat kształt lodowiska odejdzie w zapomnienie. Teren zostanie wyrównany i zamieni się w centrum ochrony bioróżnorodności, które będzie sprzyjało spacerowaniu i obcowaniu z przyrodą. O dobry klimat postara się blisko 90 drzew, około 2200 krzewów, ponad 3300 bylin i traw ozdobnych. Oczy gości ogrodu ucieszy kilkadziesiąt kwitnących gatunków roślin, wśród których nie zabraknie rzadkich i wyjątkowych okazów.

Będziemy też wiedzieć, co podziwiamy - wzdłuż ścieżek zostaną zamontowane tabliczki opisujące bogactwo podziwianej flory. Z bliska przyjrzymy się m.in azaliom, barwinkom, hibiskusom ogrodowym, magnoliom, klonom, różom, liliom wodnym, bluszczom, rododendronom, paprociom czy piwoniom drzewiastym. Chwilę relaksu zapewni odpoczynek na jednej z kilkunastu ławek z widokiem na oczko wodne z wodospadem.

Nie zabraknie też małej architektury, w tym altany ogrodowej i koszy na śmieci. W centralnym miejscu ogrodu powstanie plac, gdzie będą mogły odbywać się zajęcia edukacyjne.

Roślinność w centrum bioróżnorodności w pierwszej kolejności będzie podlewana deszczówką. Jako „łapacz deszczu” posłuży dach „Wodnego oKKa”, skąd woda trafi do specjalnego zbiornika, czyli w ogrodzie splecie się nowoczesność z ekologią. Ponadto teren zostanie klimatycznie oświetlony, a poczucie bezpieczeństwa zapewni system monitoringu.

Wykonawca wszedł już na plac budowy. Teren zostanie uporządkowany, zniwelowany, uzbrojony w potrzebne instalacje i przygotowany pod nasadzenia. Prace związane z roślinnością ze względu na pogodę odbędą się we wrześniu i w październiku. Koszt budowy centrum ochrony bioróżnorodności wyniesie ponad 1,7 miliona złotych, z czego ponad milion stanowi dofinansowanie unijne.

 

 

 

Źródło: Urząd miasta

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jezrdna
jezrdna 26.06.2020, 10:34
700 tys. z budżetu Miasta w błoto.Czy nie pilniejszych zadań

Pozostałe