piątek, 29 marca 2024 07:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Warto się integrować i być aktywnym

Koncert Pokoleń zorganizowany 4 marca br. w naszym mieście zdobył Srebrnego i Brązowego Wilka! Wydarzenie o którym mowa ułatwiło dialog międzypokoleniowy za pośrednictwem muzyki. Korzyści wynikające z tego przedsięwzięcia to chociażby możliwość poznania kultury wszystkich pokoleń i zbliżenia między nimi.
Warto się integrować i być aktywnym
foto: Andrzej Kopacki

Autor: Na zdjęciu od lewej Bartłomiej Szymala oraz Michał Wencel

Koncert o którym piszemy, to inicjatywa młodzieży z naszego miasta, będąca odpowiedzią na zjawisko znane jako konflikt pokoleń. Wydarzenie realizowane na platformie „Zwolnionych z Teorii” miało miejsce 4 marca 2020 r. w PSP nr 12 w Kędzierzynie-Koźlu (w sali gimnastycznej dawnego PG nr 1 przy ul. Piramowicza).
Przypomnijmy, pierwsza edycja Zwolnionych z Teorii miała miejsce w naszym kraju w roku szkolnym 2014/2015. Główną nagrodą za wygranie olimpiady Zwolnionych z Teorii jest Złoty Wilk.

- Otrzymaliśmy nagrodę Srebrnego i Brązowego Wilka oraz nominację do Złotego Wilka. W tym roku o laury walczyło prawie trzy tysiące innych projektów z całego kraju. Byliśmy więc bardzo pozytywnie zaskoczeni, że nas zauważono. Także w skali województwa opolskiego nasz pomysł okazał się bezkonkurencyjny. Cieszymy się, że ludzie potrafią docenić to co robimy, przyznać nam rację i, co najważniejsze, czynnie uczestniczyć w takich projektach. Koncert Pokoleń już na stałe zapisał się w kalendarzu przedsięwzięć kulturalnych naszego miasta. Jest to impreza cykliczna, więc za rok znów zapraszamy wszystkich na to wydarzenie - mówią jego organizatorzy Michał Wencel uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza oraz Bartłomiej Szymala z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Osiągnęli kompromis

Obaj przyznają, że czasami mieli nieco inne wizje tego przedsięwzięcia, ale kompromis osiągnęli bez większych problemów.  Poza tym musieli przekonać do tego innych ludzi, co wcale nie było takie proste. Jednak ostateczny sukces zmotywował ich do jeszcze większej aktywności.

- Tuż po samym koncercie, ale i później spotkaliśmy się z bardzo miłym odzewem ze strony uczestników tego wydarzenia. Czymś bardzo miłym były też pozytywne reakcje ze strony naszych rówieśników oraz kadry nauczycielskiej. Każdy cieszył się z naszego sukcesu, a myśmy podkreślali, że nie byłby on możliwy bez udziału wszystkich beneficjentów projektu - podkreślają Michał oraz Bartek. - W przyszłym roku będziemy chcieli podtrzymać pierwotny zamysł tego projektu, który okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Ale żeby nie było to zwykłe kopiuj-wklej wprowadzimy pewne zmiany. Póki co zbieramy już myśli pod kątem przyszłorocznego wydarzenia. Natomiast trzeba podkreślić, że wspomniane osiągnięcie to nie była tylko nasza praca, ale aż trzynastu partnerów, na których  zawsze mogliśmy liczyć. Otrzymaliśmy także wsparcie ze strony naszych szkół, czyli I LO oraz „Żeglugi”. 

Przyświecała im idea

Przypomnijmy, organizatorzy Koncertu Pokoleń stawiali sobie za cel integrowanie osób w różnym wieku (każdy ma do czynienia z muzyką, bez względu na datę urodzenia), by poprawić dialog międzypokoleniowy. Artyści, którzy zaprezentowali się na scenie, reprezentowali placówki oświatowe, kulturalne , a także dom dziennego pobytu. Na scenie mogliśmy usłyszeć również młodzież ze Studia Piosenki MOK, Stowarzyszenia Centrum Edukacji Muzycznej K-Kwarta oraz szkół muzycznych. Poza śpiewem był również taniec nowoczesny w wykonaniu grupy „Flash” oraz pokaz akrobacji grupy Street Workout z Klubu Sportowego „Koziołek”.

Zarówno na scenie, jak i na widowni wspólnie i świetnie bawili się dorośli i seniorzy, przedszkolaki oraz młodzież. Wszystko po to, aby obalić stereotyp różnic międzypokoleniowych. Mogliśmy usłyszeć zarówno nowoczesne utwory, jak i te sprzed kilku dekad. Była również piosenka autorska w rytmach hip-hopu, napisana specjalnie na tę okazję.

Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego wsparły finansowo to przedsięwzięcie.

- Niestety osoby starsze, często wycofują się z życia społecznego. Spędzają wolny czas przed telewizorem, natomiast młodzi marnotrawią wiele godzin przed monitorem komputera. To wydarzenie zmotywowało ich do wyjścia z domu - mówił jeszcze w marcu Michał Wencel.

- Zauważyliśmy, że w naszym otoczeniu dzieją się różne dziwne rzeczy. Ludzie starsi nie dogadują się z młodszymi pod względem muzycznym. Często seniorzy uważają osoby młodsze za niedojrzałe, a młodsi postrzegają starszych za nieco zacofanych. Dlatego postanowiliśmy to zmienić - mówił z kolei Bartłomiej Szymala.

Nie spoczywają na laurach

Michał oraz Bartek przypominają, że realizują jeszcze jeden projekt w ramach platformy „Zwolnionych z Teorii”, znany pod nazwą „ĆWICZĘSTO”, który szuka rozwiązania na dwa poważne problemy społeczne: brak wystarczającej aktywności fizycznej, a co za tym idzie otyłości oraz brak motywacji w czasach pandemii, by regularnie trenować.
- Nie jest to jednorazowe wydarzenie. To długotrwały projekt obecny aktualnie w mediach społecznościowych, a docelowo ma być realizowany również plenerze. Wiele zależy tu od rozwoju pandemii. Póki co szerzymy zdrowy tryb życia i motywujemy osoby, by bezpiecznie się ruszać. Zapraszamy do udziału w tym przedsięwzięciu ludzi ze świata sportu, dietetyki, psychologii, którzy prezentują bezpieczne ćwiczenia i udzielają porad w zakresie walki z otyłością i szukania motywacji do działania. Sport ma wiele zalet. Chętnym dajemy wiele możliwości, aby zwiększyli swoją aktywność - tłumaczą Michał i Bartek. - Przykładowo na Facebooku udostępniamy transmisje na żywo z osobami, które prowadzą ciekawe treningi. Zatem już teraz, nie czekając na to co będzie za kilka tygodni lub miesięcy, można nawet w wąskim gronie potrenować w domu, czy gdzieś w plenerze. Naszym motywem przewodnim jest hasło: „Ćwicz często i trenuj z nami bezpiecznie”. Chcemy, aby ludzie utrzymali swoje ciało w dobrej formie, ale czyniąc to bezpiecznie, dzięki różnym wskazówkom i poradom. Zapraszamy do udziału - kończą nasi rozmówcy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalami
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna