Lajków mieli co niemiara. Orkiestra dęta DFK Pokrzywnica druga w nietypowej formie festiwalu

  • 01.07.2020, 16:54 (aktualizacja 01.07.2020, 19:00)
  • W
Lajków mieli co niemiara. Orkiestra dęta DFK Pokrzywnica druga w nietypowej formie festiwalu Fot. Mariusz Wiecha, archiwum prywatne Orkiestra dęta DFK Pokrzywnica
W nietypowy sposób wyłoniono zwycięzców tegorocznej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”. Koronawirus pokonał organizatorów, ale nie wspólną pasję. Walczono na "lajki".

Zaproszenie na festiwal „Złota Lira”, organizowanego od 1991 r. w Rybniku, orkiestra Dęta DFK Pokrzywnica otrzymała na początku tego roku.

- Oczywiście bez wahania przyjęliśmy zaproszenie i bez zbędnej zwłoki zaczęliśmy przygotowania do konkursu - mówi Marcel Bich, członek pokrzywnickiej orkiestry, nauczyciel trąbki w ognisku muzycznym w Zdzieszowicach, rozpoczynający w październiku II rok studiów na kierunku instrumentalistyki w zakresie gry na trąbce w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Festiwal miał odbyć się w dniach 12-14 czerwca, ale po ogłoszeniu wszystkich obostrzeń i zakazów również organizatorzy "Złotej Liry" musieli zawiesić konkurs.

Pojawił się pomysł, by w miarę możliwości każda orkiestra przesłała maksymalnie 30-minutowe nagranie z utworami ze swojego repertuaru.

- Wszystkie nadesłane przez orkiestry i zespoły nagrania będą wyświetlane w miejscu, gdzie miał się odbyć festiwal - mówi Marcel Bich. - Wideo pojawiło się również na oficjalnej stronie „Złotej Liry”. Zorganizowano na niej zdalny konkurs, w którym jurorem mógł zostać każdy użytkownik Facebooka. Orkiestra, która zdobyła najwięcej „lajków”, wygrała Puchar Złotej Liry - precyzuje.

Przez długi czas orkiestra z Pokrzywnicy plasowała się na 1. miejscu. Ostatecznie muzycy z Włoch zdobyli niemal dwa razy więcej głosów (przeszło 1200). Tym sposobem nasz skład zajął 2. miejsce.

- Bardzo się cieszymy z tej lokaty. Dziękujemy wszystkim głosującym na naszą orkiestrę - nie kryje satysfakcji rozmówca.

Próby w pokrzywnickiej orkiestrze trwają od miesiąca. Od tego czasu przygotowywany jest nowy program. Muzycy czekają na poluzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19, a tym samym na możliwość udziału w kolejnych konkursach, koncertach i przeglądach. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, orkiestra będzie chciała zorganizować na początku przyszłego roku tradycyjny koncert noworoczny.

W

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe