Radni odpisują radnym: sprzeciwiamy się brutalizacji i upartyjnieniu życia politycznego na poziome samorządu powiatowego

  • 02.07.2020, 12:50
  • ANKO
Radni odpisują radnym: sprzeciwiamy się brutalizacji i upartyjnieniu życia politycznego na poziome samorządu powiatowego foto: Starostwo K-K
Pod koniec maja pisaliśmy o tym, że na sesji Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego podjęto kolejną próbę wygaszenia mandatu radnego Rafała Olejnika. Nieudaną. Jednak sprawa nie została zakończona. Trwa wymiana oświadczeń pomiędzy klubami w radzie powiatu.

Całe to zamieszanie miało związek z oskarżeniem Rafała Olejnika o rzekomy konflikt interesów, który polega na tym, że radny prowadzi działalność na mieniu powiatu jakim jest budynek przychodni.

Przed zaplanowaną na 26 maja br. sesją radni powiatowi otrzymali wezwanie wojewody opolskiego Adriana Czubaka w temacie podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego Rafała Olejnika w ciągu 30 dni od doręczenia dokumentu. Zdecydowana większość radnych nie podzieliła argumentacji wojewody, gdyż czternastu z nich było przeciw tej uchwale, czterech zagłosowało ZA (wszyscy z ramienia PiS), a jedna osoba (starosta powiatu Małgorzata Tudaj) wstrzymała się od głosu. Radny Rafał Olejnik nie uczestniczył w tym głosowaniu.

Tuż po nim radny Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Lachowicz odczytał oświadczenie. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Z kolei dziś publikujemy oświadczenie Klubu Radnych Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego KWW Sabina Nowosielska-Koalicja Obywatelska.

 

Odpowiedź na oświadczenie złożone przez Radnych Prawa i Sprawiedliwości w dniu 28.05.2020 r.

Szanowni Państwo

Ślubowanie Radnego Powiatu brzmi: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej dobra Obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”.

Polskie prawo samorządowe i obowiązująca Europejska Karta Samorządu Lokalnego opierają się na koncepcji tzw. „mandatu wolnego” tzn., że radny nie ma obowiązku określonego głosowania w konkretnej sprawie i nikt nie może wpływać na jego głos.

Kodeks Etyki Radnych Samorządu Terytorialnego mówi m.in., że „pełniący służbę publiczną zobowiązani są dbać o wykonywanie zadań publicznych oraz środki publiczne z uwzględnieniem państwa, interesu wspólnoty samorządowej oraz indywidualnego interesu obywateli. Działać zgodnie z zasadami praworządności, bezstronności i bezinteresowności, uczciwości i rzetelności, jawności czy dbałości o interes publiczny”.

Czy złamaliśmy te zasady? Otóż nie. Każdy z nas głosował w oparciu o powyższe reguły,  zgodnie z własnym sumieniem i odpowiedzialnością. Stwierdzenie, iż głosowaliśmy przeciwko zachowaniu standardów państwa antykorupcyjnego, w obronie prywatnego interesu, że prezentujemy stronnicze kolesiostwo i ignorujemy stanowione prawo, jest niczym innym jak bezpodstawnym atakiem w nasze dobre imię.

Podkreślamy że wśród Radnych Powiatu Klubu KWW Sabina Nowosielska-Koalicja Obywatelska jest tylko jedna osoba związana z sektorem medycznym i to nie na terenie naszego miasta. Pozostali Radni nie mają nic wspólnego z tym sektorem i trudno się doszukiwać, aby realizowali w tym przypadku swoje prywatne interesy. Do tego w przeciwieństwie do Radnych Prawa i Sprawiedliwości, większość Radnych naszego klubu nie należy do żadnego ugrupowania politycznego i w swojej działalności nie realizuje żadnych partyjnych poleceń czy nakazów.

Wezwanie Wojewody Opolskiego do wygaszenia mandatu Radnego Powiatu nie jest równoznaczne z obowiązkiem głosowania „za odwołaniem”. Wojewoda kierował się opiniami swojego zespołu prawnego, co nie jest równoznaczne z jednolitą i ostateczną interpretacją wyroków sądowych w podobnych przypadkach. Wszyscy jesteśmy świadomi, że interpretacja prawna w tym przypadku nie jest jednoznaczna i jedynie Sąd Administracyjny może w tej sytuacji wydać ostateczną decyzję. Dlaczego więc Radni Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwość Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego już wydali wyrok w przedmiotowej sprawie, zastępując w tym sąd.

My Radni KWW Sabina Nowosielska-Koalicja Obywatelska zdecydowanie sprzeciwiamy się brutalizacji i upartyjnieniu życia politycznego na poziome samorządu powiatowego i wzywamy wszystkich Radnych do podjęcia zdecydowanych kroków aby nie dopuścić w przyszłości do tego, by rozgrywki polityczne prowadzone przez Radnych Prawa i Sprawiedliwości rzutowały na obraz Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.

Każdy z Nas swoją wieloletnią pracą na rzecz społeczności lokalnej i działalnością społeczno-samorządową zapracował na swoje dobre imię wśród mieszkańców naszego Powiatu. Wzywamy Radnych Prawa i Sprawiedliwości, aby zmienili retorykę oraz skupili się na pracy na rzecz samorządu, a nie prowadzeniu gier politycznych! Dostrzegamy szereg problemów na niwie samorządowej, które musimy rozwiązać i to one w chwili obecnej są naszym priorytetem. Chcemy pracować, a nie wojować, bo przez Wyborców rozliczani będziemy za efekty naszych działań.

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla
Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla 04.07.2020, 22:42
Pośmiałem się czytając szczególnie " Każdy z Nas swoją wieloletnią pracą na rzecz społeczności lokalnej i działalnością społeczno-samorządową zapracował na swoje dobre imię wśród mieszkańców naszego Powiatu. Wzywamy Radnych Prawa i Sprawiedliwości, aby zmienili retorykę oraz skupili się na pracy na rzecz samorządu, a nie prowadzeniu gier politycznych! " Sitwa Kędzierzyńsko-Kozielska wypowiada się.

Pozostałe