Dodatek solidarnościowy dla mieszkańców Opolszczyzny

  • 05.07.2020, 17:16
  • Źródło: ZUS
Dodatek solidarnościowy dla mieszkańców Opolszczyzny
Ponad 1,5 mln zł dodatku solidarnościowego w tydzień. To kwota, którą przekazał dotąd opolski ZUS osobom, które straciły pracę na etacie po 15 marca.

Po raz pierwszy opolski ZUS wypłacił dodatki solidarnościowe 25 czerwca, a ponad 441 tys. zł trafiło wówczas do 370 mieszkańców regionu. Teraz kwota wypłaconych dodatków przekroczyła ponad 1,5 mln zł. Kto nie zdążył złożyć wniosku na PUE ZUS w czerwcu, na dodatek solidarnościowy może liczyć już tylko w lipcu i sierpniu.

- Mamy siedem dni żeby pieniądze trafiły na konto wnioskodawcy. Jeśli wniosek nie zawiera błędów, a dane są prawidłowe, to każdego roboczego dnia realizujemy przelewy. Na razie dodatek solidarnościowy w naszym regionie otrzymało 1222 osób - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W całym kraju na rachunki bankowe ponad 52,6 tys. wnioskodawców ZUS przekazał ponad 66,2 mln zł. Najwięcej pieniędzy wypłacają oddziały ZUS w dużych ośrodkach miejskich jak Warszawa, Gdańsk, Kraków oraz w miastach na Górnym Śląsku.

Kto może liczyć na dodatek solidarnościowy?

Po 1400 zł netto mogą dostać pracujący na etacie, z którymi po 15 marca 2020 r., pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony po tym terminie „wygasła”. ZUS ma 7 dni na wypłatę dodatku, pod warunkiem że wniosek będzie prawidłowo wypełniony. Warunkiem jest też podleganie przez co najmniej 60 dni łącznie ubezpieczeniom społecznym w bieżącym roku.

W skali kraju to kobiety częściej wnioskują o dodatek solidarnościowy niż mężczyźni. Proporcje na dzisiaj to 57 proc. do 43 proc. na korzyść pań. W kategorii wiekowej o ten specjalny zasiłek najczęściej wnoszą osoby w przedziale od 26 do 35 lat - 33,4 proc., następnie od 36 do 45 lat - 24,4 proc., od 46 - do 59 lat - 20,2 proc. Nieco mnie wniosków wpłynęło od najmłodszych pracowników w wieku od 19 do 25 lat – 19,5 proc. Najmniej zainteresowanych jest w grupie osób tuż po 60 roku życia, bo zaledwie 2,4 proc. 

ZUS przypomina, że wniosek o dodatek solidarnościowy można składać tylko w formie elektronicznej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej ZUS jest podpowiedź jak złożyć profil na PUE ZUS oraz instrukcja jak krok po kroku złożyć wniosek EDS – o wypłatę zasiłku solidarnościowego.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe