Kozielskie jednostki z napędem elektrycznym pływają już w Kopenhadze!

  • 07.07.2020, 13:54 (aktualizacja 07.07.2020, 14:18)
  • Andrzej Kopacki
Kozielskie jednostki z napędem elektrycznym pływają już w Kopenhadze! foto: strona Damen Shipyards Group Zeroemisyjne tramwaje z Koźla pływają już w Kopenhadze
Stocznia Damen Shipyards Koźle wybudowała pięć nowoczesnych tramwajów wodnych o napędzie elektrycznym dla firmy Arriva. Kontrakt przewidywał budowę tych jednostek „pod klucz”. Zeroemisyjne tramwaje pływają już w Kopenhadze i mogą zabrać na pokład do 80 pasażerów.

Damen Ferry 2306 E3 mają 23 metry długości i 6 metrów szerokości.

W Kopenhadze tramwaje wodne (tzw. Havnebus) są częścią transportu publicznego. Regularne linie łączą dziesięć przystani w obrębie miasta. Na pokładach promów obowiązują zwykłe bilety kopenhaskiego transportu publicznego. Tramwaje wodne typu Damen Ferry 2306 E3 zabierają na pokład nie tylko pasażerów. Jest tam też miejsce na rowery. W przypadku Kopenhagi jest to raczej zrozumiałe, ponieważ stolica Danii - podobnie jak holenderski Amsterdam - jest miastem opanowanym przez rowerzystów.

Całkowicie elektryczne tramwaje wodne to nowość. Koncern Damen przygotowując się do przetargu Arrivy, przeprowadził szeroko zakrojone badania nad najlepszym z możliwych rozwiązań. Kluczowym elementem była ekologia. W tym celu Damen rozważał biodiesel, hybrydę i pełny napęd elektryczny. Elektryczne rozwiązanie okazało się najbardziej ekologiczne i opłacalne finansowo.

 

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe