czwartek, 25 kwietnia 2024 18:27
Reklama
Reklama
Reklama

Dochodziło tam do wielu zdarzeń drogowych. Sprawdzą, czy przyczyna tkwi w nawierzchni drogi

Sfrezowano i pokryto warstwą ścieralną jezdnię na ulicy Wyzwolenia w Pawłowiczkach. To pokłosie często dochodzących na jej zakręcie zdarzeń drogowych. Wyniki pomiarów szorstkości drogi powinny przybliżyć nas do odpowiedzi na pytanie, czy działania zarządcy drogi są wystarczające.
Dochodziło tam do wielu zdarzeń drogowych. Sprawdzą, czy przyczyna tkwi w nawierzchni drogi
Niedługo poznamy wyniki badania szorstkości nawierzchni w celu weryfikacji jej śliskości

Po kilkumiesięcznej przerwie, pod koniec maja znów doszło do zdarzeń drogowych na fragmencie drogi krajowej nr 38. W ciągu tygodnia feralny zakręt przykro "doświadczył" kilku kierowców, którzy zmuszeni byli przerwać jazdę, lądując na chodniku lub płocie jednego z domów.

Choć na odcinku obowiązuje jazda z maksymalną prędkością 40 km/h, wielu kierowców nie przestrzega tego ograniczenia. To prawdopodobnie jest przyczyną incydentów. Ale być może nie jedyną. Wpływ na "feralność" wirażu mogła mieć również nawierzchnia jezdni. Mogła, ponieważ z początkiem czerwca na opisywanym fragmencie drogi krajowej rozpoczęto prace drogowe.

- Na drodze krajowej nr 38, na łuku drogi, wykonywany jest remont polegający na frezowaniu warstwy nawierzchni i ułożeniu warstwy ścieralnej z masy SMA w celu polepszenia szorstkości - poinformowała nas 10 czerwca rzecznik prasowa opolskiego oddziału GDDKiA Agata Andruszewska.

Roboty drogowe ruszyły zgodnie z zapowiedzią Bogusława Pilcha, kierownika kędzierzyńsko-kozielskiego rejonu GDDKiA, jaka padła 27 marca. Wówczas to wójt gminy Pawłowiczki Jerzy Treffon zorganizował spotkanie robocze w urzędzie gminy. Kierownik Pilch stwierdził, że pierwszym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa na zakręcie powinno być wykonanie w okresie wiosennym uszorstnienia nawierzchni drogi. Ponieważ do incydentów dochodzi podczas niewielkich opadów deszczu, przyczyna może leżeć w zbyt niskiej przyczepności pojazdów na tym odcinku.

Odkąd odnowiono nawierzchnię jezdni, nie doszło na niej do żadnego zdarzenia drogowego.

Od początku mocno zaangażowany w próbę zwrócenia uwagi władnych osób i instytucji na problem, Krzysztof Rolnik, jeden z mieszkańców domu przy ul. Wyzwolenia 17, otrzymał (datowaną na 2 lipca) odpowiedź na kolejne z pism, jakie wystosował do opolskiego oddziału GDDKiA (do instytucji wpłynęło ono 3 czerwca).

W pierwszej części pisma p.o. dyrektora opolskiego oddziału GDDKiA Rafał Pydych informuje o podtrzymaniu stanowiska wyrażonego w piśmie z 4 marca br. Zawarto w nim opinię, zgodnie z którą "elementy stałej organizacji ruchu pozwalają na bezpieczne poruszanie się zarówno kierowców, jak i niechronionych uczestników ruchu". W dalszej części pisma z 4 marca informowano, że "możliwość ustawienia na opisywanym odcinku drogi urządzenia rejestrującego przekraczanie dopuszczalnej prędkości - fotoradaru, jako środka dyscyplinującego kierowców", leży w gestii Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Ponadto oddział GDDKiA w Opolu "nie widzi uzasadnienia do wyznaczania nowego przejścia dla pieszych wraz ze wzbudzaną sygnalizacją świetlną".

Dalsza część pisma z 2 lipca. Precyzuje się w niej, że "zgodnie z ustaleniami zawartymi w notatce sporządzonej podczas spotkania w Urzędzie Gminy w Pawłowiczkach (...), w dniach 9-10 czerwca na odcinku od km 32+592 do km 32+761 dokonano wymiany istniejącej nawierzchni z betonu asfaltowego na nawierzchnię bitumiczną typu SMA (mieszanka mineralno-asfaltowa o dużej zawartości grysów), która charakteryzuje się zwiększoną szorstkością. Dodatkowo zlecono przeprowadzenie badania szorstkości nawierzchni w celu weryfikacji jej śliskości. Badanie to zostanie wykonane po upływie 40 dni od dnia ułożenia przedmiotowej warstwy ścieralnej. Zlecono również odnowienie oznakowania poziomego wraz z montażem punktowych elementów odblaskowych, (...)".

W ostatnim fragmencie pisma zawarto przekonanie, że wymienione działania "wpłyną na bezpieczeństwo użytkowników drogi krajowej nr 38. Dla kompleksowego rozwiązania problemu należałoby przebudować przedmiotowy nienormatywny łuk, jednak zadanie to związane byłoby z działaniami inwestycyjnymi, takimi jak wyburzanie kolidujących budynków. Odrębną kwestią jest natomiast stosowanie się użytkowników do wynikających z oznakowania przepisów ruchu drogowego, co powinno być wyegzekwowane przez funkcjonariuszy policji".



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pokolenie z est żałosneTreść komentarza: Wcale nie zal mi młodych debili...nawet jak ktoś prosi o cos takiego to przecież weryfikacja przychodzi zeby potwierdzić kodem do banku... jak sie nie czyta albo sie jest debilem to potem się cierpi.Kurde pokolenie Z nazywa sie tak od pierwszej litery bo sa ZEREM 🤣Data dodania komentarza: 25.04.2024, 15:34Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: Prof TuskTreść komentarza: Z tego co kojarzę, to akurat otwierano nowe placówki tam gdzie ich nie było. Ale nie bój nic. Zaraz zamiast Poczty Polskiej będzie deutsche post i będzie pełna radość i spokój.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:57Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: DżejsonTreść komentarza: Wyłącz tvn, bo już ci papkę z mózgu zrobił. Niekorzystne finansowo umowy na dostarczenie gazu były podpisywane za czyich rządów?! Przypomnę również, że poprzednie wcielenie koalicji 13 grudnia nosiło się z zamiarem sprzedaży Puław ruskim. Ale o tym w tvn chyba nie mówią. Niech teraz sprzedadzą Azoty rodakom premiera i będzie święty spokój, bo za tej ekipy nic się nie opłaca.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:59Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: Miru$Treść komentarza: A może by tak powiedzieli jak to się żyło wierchuszce solidarności za czasów pisu na wysokich stanowiskach? Może by tak przytoczyli sytuację ich działaczy w Poznaniu i Łodzi co tam się działoData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:46Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: PatriotaTreść komentarza: 😂 To co się dzieje mój drogi to jest efekt władzy PIS-u grupa azoty pod ich władzą wpadła w dziwne problemy finansowe, to za ich rządów Orlen chciał przejąć jeden oddział w Puławach albo Policach nie pamiętam teraz dokładnie.... Więc jeśli pretensje to tylko do Pana Jarosława. To za ich rządów Grupa Azoty podpisała niekorzystne finansowo warunki na dostarczanie gazu, i teraz przeplacaja i będę to robić jeszcze przez długi czas,Data dodania komentarza: 25.04.2024, 09:00Źródło komentarza: ZAKSA S.A. wydała komunikat dotyczący umowy z Grupą AzotyAutor komentarza: babciaTreść komentarza: Miasto kurczy się, a Koźle wyparowuje. Do innego przedszkola? Za moment w innym przedszkolu będzie tak samo. Cóż, wazny nie jest człowiek, ktory tu jeszcze chce mieszkać. Tak jak wron ( bo można odjechać), tak urząd nie widzi ludzi.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 07:27Źródło komentarza: Rodzice dzieci z Przedszkola nr 15 w Koźlu zgłaszają problem
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna