czwartek, 28 marca 2024 16:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa i XVII Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu

Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej już po raz 17. organizowane będą w Kędzierzynie-Koźlu. 11 i 12 lipca nie zabraknie uroczystości patriotycznej, części historycznej oraz artystycznej.
Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa i XVII Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu

XVII Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej oraz Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Obywatelach II RP

UROCZYSTOŚĆ PATRIOTYCZNA – 11.07.2020

Godz. 10:00Msza Święta w Kościele p. w. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu w intencji ofiar ludobójstwa na obywatelach II RP.
Godz. 11:20 Marsz Pamięci do Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 12 - przy ul. Piramowicza 30 uczestników Mszy Świętej z kompanią honorową i orkiestrą oraz pocztami sztandarowymi, przed tablicą upamiętniającą dokonane ludobójstwo Polaków na Kresach II RP. Odczytanie Apelu Pamięci. Oddanie salwy honorowej, odegranie Hymnu Państwowego i Roty. Złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamięci.

KONFERENCJA NAUKOWO- HISTORYCZNA – 11.07.2020

Godz. 14.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Koźlu ul. Skarbowa 10.

Konferencja naukowo-historyczna poświęcona tragicznym wydarzeniom na kresach, w której uczestniczyć będą znani polscy historycy zajmujący się tymi zagadnieniami.

 

 

 

XVII Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej oraz Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Obywatelach II RP

IMPREZA KULTURALNA – 12.07.2020

Godz. 14.30 – Hala Sportowa „Śródmieście” w Kędzierzynie-Koźlu, pod kierownictwem artystycznym aktorów z Krakowa:

Wojciecha Habeli i Franciszka Makucha, z udziałem zespołów estradowych krajowych i z Ukrainy – popularyzujących kresową tradycję kulturalną.

 

 

Rzeź wołyńska - tą nazwą określa się ludobójstwo, którego dokonali nacjonaliści ukraińscy podczas II wojny światowej na ludności polskiej zamieszkującej południowo-wschodnie rejony II Rzeczypospolitej, okupowanej wówczas przez Niemców.

Zimą 1943 roku dowództwo ukraińskich oddziałów partyzanckich podjęło decyzję o usunięciu wszystkich Polaków z wszystkich ziem uznawanych przez nich za ukraińskie. Niemal natychmiast plan eksterminacji zaczęto wprowadzać w życie. Punktem kulminacyjnym akcji była tak zwana „krwawa niedziela”.

11 lipca 1943 oddziały UPA zaatakowały jednocześnie kilkadziesiąt wsi polskich. Mordowano wszystkich, nie oszczędzając nawet dzieci. W kilku osadach nie ocalał nikt, a domostwa spalono.

Tylko w lipcu Ukraińcy zabili kilkanaście tysięcy Polaków i wielu swoich rodaków, którzy próbowali ratować mordowanych sąsiadów. Szacuje się, że na Wołyniu zginęło około 60 tysięcy mieszkańców narodowości polskiej. Do podobnych czystek etnicznych doszło też w byłych województwach: lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim i poleskim. Tu zginęło kolejne kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Dopiero tworzenie oddziałów samoobrony polskiej, a w szczególności powstanie w styczniu 1944 roku partyzanckiej 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty zahamowało rzeź na Wołyniu. Walki z bandami UPA toczyły się jeszcze w Polsce Ludowej do 1948 roku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gość z K-K 10.07.2020 11:31
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz polskich Ormian,Kresowiak, wieloletni działacz opozycji antykomunistycznej zadeklarował poparcie w drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzeja Dudy i poprosił o to samo swoich przyjaciół. Miałem nie iść na 2. turę wyborów, ale pójdę i dam głos na Andrzeja Dudę. Primo, aby nie wygrał Trzaskowski, negujący ludobójstwo Polaków na Kresach. Secundo, z szacunku dla działalności Dam Medalu św. Brata Alberta, Agaty Dudy i Zofii Klepackiej. Moich Przyjaciół proszę o to samo.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: żurTreść komentarza: na pewno jakiś pisowiecData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy palili żur. Ktoś wezwał straż pożarną. WIDEOAutor komentarza: doktor inżynierTreść komentarza: Inflacja i wzrost wszelkich kosztów nastąpiło dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu i rządom PiS.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 23:01Źródło komentarza: Mieszkanie za remont w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna