O północy zaczyna się cisza wyborcza. Za złamanie zakazów grożą bardzo surowe kary

  • 10.07.2020, 13:41 (aktualizacja 10.07.2020, 16:14)
  • ANKO
O północy zaczyna się cisza wyborcza. Za złamanie zakazów grożą bardzo surowe kary
Cisza wyborcza rozpocznie się o północy i potrwa do zamknięcia lokali wyborczych. Czyli prawdopodobnie do godziny 21 w niedzielę. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski korzystają z ostatnich godzin przed ciszą wyborczą, by zmobilizować elektorat.

Tym samym w sobotę nie będzie już można rozwieszać nowych plakatów wyborczych ani rozdawać ulotek. To bowiem oznacza naruszenie ciszy wyborczej, za co grozi surowa kara. Ponadto w tym czasie nie wolno agitować (również w internecie), publikować sondaży wyborczych lub przedwyborczych, organizować debat, wieców poparcia czy konferencji kandydatów.

Cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem wyborów i trwa do zakończenia głosowania. To oznacza, że obowiązywać będzie do godziny 21 w niedzielę. Jeżeli głosowanie zostanie przedłużone na przykład ze względu na incydenty wyborcze, to automatycznie dłużej potrwa też cisza wyborcza.
Za złamanie tego zakazu grozi kara nawet do 5 tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach (za publikowanie sondaży) może wzrosnąć do miliona złotych. Wszelkie incydenty naruszające prawo można zgłaszać na przykład na policję.

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe