Dla kogo jest pełna księgowość?

  • 10.07.2020, 16:21
  • Materiał partnera
Dla kogo jest pełna księgowość?
Pełna księgowość to jedna z form ewidencjonowania operacji gospodarczych. Jest oczywiście dużo bardziej skomplikowana niż tak zwana uproszczona księgowość. Niestety wielu przedsiębiorców nie ma wyjścia i musi rozliczać się właśnie w oparciu o tzw. księgi handlowe.

Pełna księgowość – na czym polega rozliczanie

Zgodnie z polskim prawem do rozliczania się w oparciu o pełną księgowość zobowiązani są przedsiębiorcy, którzy prowadzą spółkę kapitałową prawa handlowego (spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością) lub spółkę osobową prawa handlowego (spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne). Polskie prawo przewiduje jednak sytuacje w której prowadzimy np. jednoosobową działalność gospodarczą, ale również musimy rozliczać się w oparciu o pełną księgowość. Chodzi o sytuację, w której przychód z poprzedniego roku przekroczył równowartość kwoty 2 mln euro.

Jeśli zaś chodzi o same rozliczanie, to właściwie z punktu widzenia przedsiębiorcy różni się od KPiR tylko ceną. Za pełna księgowość trzeba zapłacić co najmniej kilkaset złotych miesięcznie. Poza tym sprowadza się do dostarczania dokumentów do księgowej. To ona powinna dbać o poprawność wszystkich rozliczeń. Choć są przedsiębiorcy, którzy próbują rozliczyć się samemu…

Pełna księgowość – program komputerowy wystarczy?

Na rynku programów księgowych można znaleźć wiele rozwiązań, które sugerują, że każdy przedsiębiorca – nawet rozliczając się w oparciu o księgi handlowe – jest w stanie rozliczyć się samemu. Warto jednak pamiętać, że pełna księgowość jest dużo bardziej skomplikowana niż popularna KPiR. Nawet jeśli przedsiębiorca był w stanie sam rozliczać swoją firmę w oparciu o uproszczoną księgowość, nie znaczy to że poradzi sobie także z księgami handlowymi. Niestety nie pomoże mu w tym do końca program – pełna księgowość jest naprawdę skomplikowana. W jej ramach należy prowadzić m.in. dzienniki, księgi główną i pomocnicze, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych, a także bilans, rachunek zysków i strat I w końcu sprawozdanie finansowe. Oczywiście wszystkie te elementy wygeneruje odpowiedni program – pełna księgowość wymaga od nas jednak dużego zaangażowania. Może się okazać, że skutecznie odciągnie nas od codziennych obowiązków związanych z naszą firmą. I tak zamiast skupić się na biznesie będziemy śledzić zmiany w prawie, wypełniać odpowiednie rubryki, troszczyć się o dbałość zapisów księgowych…

Dlatego przy rozliczeniu w oparciu o pełną księgowość wsparcie księgowej jest niezbędne.

Jak wybrać program – pełna księgowość też może być online

Decydując się na wybór księgowej warto pamiętać, aby dysponowała ona odpowiednim narzędziem. Chodzi o program księgowy, który nie tylko pozwoli sprawnie i zgodnie z przepisami rozliczyć naszą firmę, ale dostarczy też nam, jako przedsiębiorcom, odpowiednich informacji. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się programy w nowych technologiach. Między innymi dzięki nim wiele firm było w stanie sprawnie, bez jakichkolwiek przerw rozliczać się w trakcie pandemii Covid 19 i związanych z nią obostrzeń.

Chodzi między innymi o program dla biur rachunkowych i do zarządzania firmą Taxomatic. To narzędzie zaprojektowane w technologii online. Dzięki temu umożliwia obsługę na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu – na komputerze, laptopie, tablecie, a nawet smartfonie. Oczywiście jest on dostosowany do każdej formy rozliczeń. To wszechstronny program – pełna księgowość i KPiR występują w osobnych modułach.

Taxomatic odpowiada na oczekiwania księgowych, ale także dostarcza przedsiębiorcom wszystkich niezbędnych informacji. Po zalogowaniu do programu uzyskają wszystkie dane niezależnie od księgowej. Taxomatic to program do prowadzenia księgowości pozwalający w pełni kontrolować firmę przez przedsiębiorcę.

 

 

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe