Dla wszystkich znajdzie się u nas miejsce

  • 12.07.2020, 12:25 (aktualizacja 12.07.2020, 15:35)
  • Andrzej Kopacki
Dla wszystkich znajdzie się u nas miejsce
Z Robertem Wenclem - prezesem Klubu Sportowego „Koziołek” rozmawiamy o jego nadzwyczaj ciekawej i bogatej działalności, ograniczeniach związanych z pandemią i ambitnych planach na przyszłość.

Zapewne nie wszyscy nasi czytelnicy znają charakter i zakres działania Stowarzyszenia „Koziołek”, które w przestrzeni publicznej obecne jest od wielu lat i zrzesza pokaźne grono członków oraz sympatyków.

- Klub Sportowy „Koziołek” powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców regionu. Stowarzyszenie posiada w swoich szeregach doświadczonych zawodników, trenerów i instruktorów z pięknymi osiągnięciami sportowymi, którzy są pasjonatami sportu w różnych jego odmianach. To także fachowcy w innych dziedzinach. Łączymy zatem wiele naszych zainteresowań, które mają odzwierciedlenie w tym co robimy - tłumaczy Robert Wencel. -  Nie boimy się wyzwań, mamy wiele pomysłów, które wdrażamy w życie. Jesteśmy otwarci na szeroko rozumianą współpracę przy tworzeniu projektów lokalnych, samorządowych czy międzynarodowych. Szczególny nacisk kładziemy na zajęcia z najmłodszymi. Chcemy dotrzeć do jak największej grupy dzieci i młodzieży. Pragniemy, aby udział młodych osób w życiu sportowym miał wpływ na kształtowanie pozytywnych postaw duchowych i moralnych.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, Klub Sportowy „Koziołek” to stowarzyszenie wielopokoleniowe, prorodzinne, łączące wszystkich ludzi bez względu na wiek, płeć, rasę, wyznanie i sprawność fizyczną.

- Dla wszystkich znajdzie się u nas miejsce, nie wyłączając osób niepełnosprawnych. W swoich działaniach łączymy sport i rekreację. Dajemy pretekst do zdrowych spotkań sportowych i wspólnie dzielonej zabawy, tak często zapominanej w naszej informatycznej cywilizacji. Doskonale wiemy, że przygoda ze sportem nie zaczyna się na ogromnych stadionach. Raczej na miejskich boiskach i w parkach, gdzie dzięki lokalnej integracji i chęci podtrzymania sprawności fizycznej lansujemy zdrowe formy spędzania wolnego czasu. Organizujemy wycieczki na narty, obozy treningowe, krajoznawcze. Prowadzimy festyny i szkolenia - wylicza Robert Wencel, zachęcając jednocześnie do udziału w mniejszych i większych spotkaniach oraz przedsięwzięciach KS „Koziołek”.

Jego zdaniem, sportowa rywalizacja, zdrowe zasady i wspólne zmagania uczestników, fanów tych imprez, jak i osób dopingujących łączą ludzi i łamią wszelkie bariery!

Pamiętają o niepełnosprawnych

Klub Sportowy „Koziołek” posiada bardzo szeroki zakres działalności pożytku publicznego. Oprócz tej sportowej, zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym. Kolejnymi celami działalności „Koziołka” jest nauka, edukacja i wychowanie w duchu tolerancji i szacunku do drugiego człowieka, prowadzenie działalności charytatywnej oraz promocja i organizacja wolontariatu. Klub bardzo mocno dba o podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnację polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej, kulturowej i sportowej.

Mało kto wie, że Klub Sportowy „Koziołek” jest liderem w ilości przeprowadzonych zbiórek publicznych w kraju.

- Staramy się, aby oprócz wsparcia finansowego nieść pomoc i nadzieję osobom niepełnosprawnym. Uświadamiać im, że nie są same i mogą liczyć na wszelką pomoc. W 2019 roku przeprowadziliśmy 7 zbiórek publicznych podczas imprez organizowanych w naszym regionie. Łącznie zebrano 17 302 zł i 42 gr. Były to: „Pomoc dla Daniela” (5550 zł), „Pomoc dla Łucji” (260 zł), „Pomoc dla Miłoszka” (3130 zł), „Pomoc dla Madzi” (2710 zł), „Pomoc dla Amelki” (1750 zł), „Pomoc dla Szymonka (3722,42 zł) oraz „Piaszczysta Dębowa” (230 zł).

- Zależy nam także na rozwijaniu kontaktów i współpracy między społeczeństwami, a co za tym idzie działaniu na rzecz integracji europejskiej. Realizujemy blisko 70% obszarów działalności pożytku publicznego - podkreśla nasz rozmówca.

„Koziołek” to organizacja opierająca swoją działalność na aktywności jej członków oraz wolontariuszy. Przeprowadza szereg zadań, do których posiada uprawnienia i łączy je głównie z imprezami sportowymi, edukacyjnymi i kulturalnymi, które realizuje na obszarze całego kraju. Klub jest bardzo profesjonalny w swoich działaniach. Środowisko lokalne od dawna dostrzega i docenia jego wysiłek oraz zaangażowanie.

Wystarczy chcieć dołączyć

- Nasza działalność pokazuje, że sport może łączyć różne aspekty życia i potrzeby człowieka. Działamy przede wszystkim na rzecz społeczności lokalnej. Prowadzimy darmowe lekcje lekkoatletyki w ramach ogólnopolskiej akcji „Biegam Bo Lubię” (sobota godz. 10:00 stadion Kuźniczka). Biegam z Koziołkiem (środa godz. 18:00 - Dom Kultury Koźle) i spotkania kolarskie w sezonie - dodaje prezes KS „Koziołek”.

Stowarzyszenie działa 8 rok. Posiada następujące sekcje: lekkoatletyczną, kolarską, triathlonową, siatkarską, e-sportową oraz street workout. Klub liczy obecnie 98 członków.

- To niezwykłe osoby, które całkowicie i bezinteresownie pomagają innym, dzielą się z każdym swoją wiedzą i doświadczeniem. Bez nich nie byłoby tylu osiągnięć i sukcesów. Każdy członek stowarzyszenia ma niezwykle ważną rolę do spełnienia. Jestem im ogromnie wdzięczny za wysiłek i poświęcenie. Dzięki nim nasze życie jest lepsze - reaguje bardzo entuzjastycznie Robert Wencel.

KS „Koziołek” jest organizatorem i realizatorem:

1. ogólnopolskiej akcji – Biegam Bo Lubię
2. zawodów kolarskich dla dzieci połączonych z możliwością wykazania się wiedzą z zakresu ruchu drogowego – Odrzański Rajd Rowerowy Koziołków
3. biegów przełajowych – Bieg Pamięci Powstań Śląskich, Bieg herbowy, Bieg na powitanie wiosny, Bieg z Koziołkiem, Bieg o złotą podkowę  
4. niezwykle popularnego Biegu Mikołajkowego
5. zawodów E-sport – KK Tournament
6. zawodów w triathlonie – Triathlon Kędzierzyn-Koźle, Cross Triathlon Koziołka
i duathlonie – Cross Duathlon Twierdza
7. zawodów kolarskich – Cross Country Zakrzowa, MTB RACE Cardio Sport, Cross Country XC Koziołka
8. zawodów street workut – Battle of Bastion
9. spływów kajakowych dla osób niewidomych i niedowidzących – Spełniamy marzenia
10. bezpłatnych lekcji lekkoatletycznych dla dzieci
11. działań dla dzieci i dorosłych w sekcjach sportowych: biegowej, kolarskiej, triathlonowej, siatkarskiej, street workut
12. projektu edukacyjnego - Maluchu, Seniorze - zadbaj o siebie,
13. projektu turystyczno-edukacyjnego - Kędzierzyn-Koźle wczoraj i dziś,
14. Koncertu Pokoleń.

Z wielkim rozmachem

- W 2019 roku przeprowadziliśmy 13 dużych imprez sportowych. Łączna ilość osób biorących udział w zawodach organizowanych przez KS „KOZIOŁEK” to 2831 osób. Jeżeli uwzględnimy osoby towarzyszące i kibiców, to doliczyć musimy ok. 10 tys. uczestników - podkreśla Robert Wencel  

Poniżej prezentujemy ubiegłoroczne zestawienie:

 

Osiągnięty wynik

Rodzaj zawodów

(nazwa)

Data

i miejsce przeprowadzenia zawodów

Ilość 327 osób

„I Bieg na Powitanie Wiosny” (ogólnopolski)

24.03.2019  r. Kędzierzyn-Koźle

Ilość 315 osób

„IV Bieg po Zdrowie” (ogólnopolski)

27.04.2019 r. Kędzierzyn-Koźle

Ilość 106 osób

„II Cross Country Zakrzowa” (ogólnopolski)

01.06.2019 r. Zakrzów

Ilość 156 osób

„I Bieg o Złotą Podkowę” (ogólnopolski)

02.06.2019 r. Zakrzów

Ilość 264 osoby

„I Bieg Herbowy dla Miłoszka” (ogólnopolski)

13.07.2019 r. Dębowa

Ilość 217 osób

„I Triathlon Kędzierzyn-Koźle” (ogólnopolski)

28.07.2019 r. Kędzierzyn-Koźle

Ilość 149 osób

MTB RACE CARDIO SPORT (ogólnopolski)

15.08.2019 r. Kędzierzyn-Koźle

Ilość 199 osób

„II Bieg z Koziołkiem” (ogólnopolski)

17.08.2019  r. Kędzierzyn-Koźle

Ilość 176 osób

„V Cross Triathlon Koziołka” (ogólnopolski)

01.09.2019  r. Dębowa

Ilość 31 osób

„Battle of Bastion” Amatorskie zawody w Kalestenice (ogólnopolski)

08.09.2019 r. Kędzierzyn-Koźle

Ilość 120 osób

„III Cross Duathlon Twierdza”(ogólnopolski)

06.10.2019 r. Kędzierzyn-Koźle

Ilość 666 osób

„VIII Bieg Mikołajkowy”(ogólnopolski)

07.12.2019 r. Kędzierzyn-Koźle

 

Pandemia pokrzyżowała im plany

Prezesa Wencla zapytaliśmy też jak Stowarzyszenie „Koziołek”, bazujące przecież na aktywności i zdrowym trybie życia, radzi sobie z pandemią, która kojarzy nam się z wszelkiego rodzaju obostrzeniami.

- W czasie pandemii nie rezygnujemy z aktywności i zdrowego trybu życia. Dlatego wprowadziliśmy projekt młodych członków naszego klubu pn.: „ĆWICZĘSTO, trenuj z nami, trenuj bezpiecznie”, który szuka rozwiązania dwóch poważnych problemów społecznych: braku wystarczającej aktywności fizycznej, a co za tym idzie otyłości - zauważa nasz rozmówca. - Problemem jest też brak motywacji w czasach pandemii, by regularnie trenować. Szerzymy zdrowy tryb życia i inspirujemy osoby do uprawiania sportów. Uważamy, że projekt doskonale wpisuje się w obecny stan pandemii koronawirusa. Promujemy aktywne działanie i staramy się dotrzeć do jak najszerszej grupy osób. Realizacja zadania pozwoli uczestnikom uwierzyć w skuteczność działania w bardzo prosty sposób. Wystarczy śledzić plan terningowo-rekreacyjny prowadzony przez znane osobowości świata sportu i zdrowia, którzy obecni będą na naszych stronach społecznościowych i w lokalnych mediach.

Niewątpliwą zaletą projektu jest różnorodność dyscyplin sportowych, miejsc ich uprawiania i porad specjalistów, a wszystko to z zachowaniem stosownych obostrzeń. Zatem projekt realizowany jest w sposób bardzo bezpieczny bez narażania naszych rodzin, przyjaciół i znajomych na ryzyko zakażenia koronawirusem.

Jednakże klub musiał też zrezygnować z wielu ambitnych planów? Wszak zakaz organizacji imprez masowych i wszelkiego rodzaju wydarzeń o charakterze rekreacyjno-sportowym, zrobił już swoje w ostatnich czterech miesiącach.

- Prawdą jest, że zrezygnowaliśmy z realizacji wielu zadań, na które w tym roku otrzymaliśmy wyjątkowo wysokie świadczenia. Nie mieliśmy jednak wątpliwości, że należy je zwrócić dla ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Poza tym jesteśmy świadomi zagrożenia jakim jest koronawirus. W tym roku odpuszczamy organizację jakichkolwiek imprez, aby nikogo nie narażać.

Członkowie KS „Koziołek” nie poddają się jednak. Mają w zanadrzu wiele ambitnych planów. Czy prezes Wencel uchyli rąbka tajemnicy i zdradzi jakich to niespodzianek możemy się spodziewać w nieodległej przyszłości?

- Oczywiście. Wspomniane ograniczenia nie oznaczają bowiem, że oprócz ważnego projektu: ĆWICZĘSTO nie wykonujemy innych zadań. Na rzecz przyszłorocznych imprez przygotowujemy projekty, teren, materiały informacyjne, no i oczywiście trenujemy. Uczestniczymy także w życiu naszego miasta, biorąc udział konsultacjach społecznych, warsztatach i szkoleniach. Tęsknimy za naszymi i innymi imprezami, gdzie realizujemy się jako organizatorzy, ale także godnie reprezentujemy miasto - zaznacza Robert Wencel. - Przyszły rok jest dla nas ważny z powodu 100 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego i walk o Górę św. Anny. Chcemy w sposób szczególny uczcić tą rocznicę organizując: „VI Bieg Pamięci Powstań Śląskich”. Przygotowujemy zupełnie nowe lokalizacje niektórych imprez, wykorzystując walory naszego miasta. Pewnym odkryciem jest kozielska Wyspa, gdzie chcemy realizować niektóre nasze zadania.

Zaufanie i empatia

Należy podkreślić, że w Klubie Sportowym „Koziołek” każdy może zrealizować swój projekt lub plan.

- W stowarzyszeniu dzielimy się zaufaniem, empatią, życzliwością. To ogromny zaszczyt otaczać się szlachetnymi osobami, które niosą pomoc w każdej sytuacji. Nie każdy jest w stanie wytrwać w dziele pomocy, ale ci którzy zostają, służą społeczeństwu. To prawdziwi bohaterowie! Na koniec chcielibyśmy pochwalić się sukcesem naszych młodych członków, którzy w ramach ogólnopolskiego konkursu „Zwolnieni z Teorii” otrzymali w tym roku nagrodę brązowego i srebrnego wilka za projekt realizowany przy pomocy klubu pn.: „Koncert Pokoleń” - nie kryje dumy i satysfakcji Robert Wencel. - Naszym marzeniem jest sponsor, który pomógłby nam rozwinąć skrzydła. Mamy ogromny potencjał i ambicje realizować duże projekty. Takie kilkuletnie o zasięgu ponadregionalnym. Młodzi rwą się do pracy. Byłoby cudownie zostać zauważonym i docenionym! W imieniu wszystkich członków „Koziołka” bardzo dziękuję i zapraszam na darmowe lekcje biegania i kolarstwa, a także do udziału w naszych imprezach w 2021 roku - kończy prezes kozielskiego klubu.

 

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe