Zakończono remont muru obronnego zamku w Koźlu

  • 21.07.2020, 17:05
  • Źródło: Urząd miasta
Zakończono remont muru obronnego zamku w Koźlu
Gotów na kolejne oblężenie jest tzw. zamek górny w Koźlu… przynajmniej od strony północno-zachodniej. Tamtejszy mur został uzupełniony, wzmocniony, oczyszczony chemicznie i ze zbędnej roślinności oraz zaimpregnowany.

Zmieniło się również jego zaplecze, po którym teraz obrońcy mogą spacerować jak po angielskich ogrodach. Prace trwały ponad półtora roku i kosztowały prawie 700 tys. zł. Inwestycja uzyskała też maksymalne możliwe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Postarały się o to wspólnie gmina i Muzeum Ziemi Kozielskiej, mające swoją siedzibę w zamku. W ramach 300 tys. zł dotacji zostanie też wyremontowane krematorium w filii byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Kędzierzynie-Koźlu (są planowane, remont monumentu i tablicy pamiątkowej, renowacja elewacji, komina i ścian wewnętrznych, wymiana okien i drzwi), a muzealnicy uzyskają aplikację mobilną, która sprawnie oprowadzi zwiedzających po placówce i hitlerowskim miejscu kaźni.

 

 

Źródło: Urząd miasta

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe