Siatkarz z Kędzierzyna-Koźla grał w drużynie ze słynnym Gibą

  • 22.07.2020, 12:13
  • Oliwia Lach
Siatkarz z Kędzierzyna-Koźla grał w drużynie ze słynnym Gibą Foto: archiwum prywatne Mateusz Podborączyński (libero) w barwach IBB Polonii Londyn
- Będę bawił się siatkówką na tyle, na ile będę mógł. A że coś z tego wyszło, to bardzo się cieszę - mówi Mateusz Podborączyński, wychowanek MMKS-u Kędzierzyn-Koźle i tegoroczny mistrz Anglii, który grał w drużynie ze słynnym Brazylijczykiem Gibą.

Jego przygoda ze sportem rozpoczęła się w szkole podstawowej, gdzie przez sześć lat trenował pływanie. Następnie trafił do klasy siatkarskiej w Publicznym Gimnazjum nr 5. Początkowo nikt nie wróżył mu przyszłości w tej dyscyplinie ze względu na niewysoki wzrost. Jednak nie przejmował się tym. Siatkówka tak go pochłonęła, że chętnie grał i trenował. Pierwszy rok liceum spędził w Nysie, reprezentując barwy tamtejszego AZS-u. Po roku wrócił do Kędzierzyna-Koźla i to właśnie w swoim rodzinnym mieście osiągnął największe młodzieżowe sukcesy.

- Stwierdziłem, że wracam do Kędzierzyna i będę bawił się siatkówką na tyle, na ile będę mógł, czyli mniej więcej do końca wieku młodzieżowego. A że osiągnęliśmy jakieś sukcesy, pokazałem, co umiem, i mogę kontynuować grę w siatkówce seniorskiej, to się cieszę - przyznał Mateusz Podborączyński.

W 2016 roku razem z drużyną II Liceum Ogólnokształcącego wywalczył czwarte miejsce w finale ogólnopolskiej Licealiady. Sezon 2016/2017 przyniósł młodemu libero upragniony finał mistrzostw Polski w kategorii juniorów i czwarte miejsce w kraju. To było pożegnanie i jednocześnie ukoronowanie całej jego drogi związanej z rywalizacją młodzieżową. Dobre występy otworzyły mu drzwi do siatkówki seniorskiej. Pierwszy sezon spędził w pierwszoligowej drużynie AZS AGH Kraków. Na koncie zapisał srebrny medal w Akademickich Mistrzostwach Polski.

Mistrzostwo Anglii

Jak zaznacza, przeskok z siatkówki młodzieżowej do seniorskiej był ogromny.

- To było takie zderzenie z rzeczywistością, gdzie już nie ćwiczy się wyłącznie z rówieśnikami, gdzie siatkówka jest w pełni profesjonalna. Trafiłem tam na trenera, który spędził kilka sezonów w PlusLidze i miał spory warsztat. Miałem możliwość trenowania na bardzo wysokim poziomie - wspomina siatkarz.

Sezon 2018/2019 spędził w barwach drugoligowej ZAKSY Strzelce Opolskie, z którą wywalczył awans do Krispol 1. Ligi. Z kolei w poprzednim sezonie reprezentował barwy IBB Polonia Londyn, z którym zdobył mistrzostwo Anglii. Libero z Polski trafił na Wyspy Brytyjskie za sprawą pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla asystenta trenera Polonii Dominika Żmudy, który polecił go zarządowi klubu.

Zawodnik wspomina, że ten sezon zdecydowanie różnił się od poprzednich. Nowym doświadczeniem było dla niego komunikowanie się z zespołem i sztabem szkoleniowym wyłącznie w języku angielskim, a także łączenie sportu ze zwykłą pracą. Jak mówi, siatkówka w Anglii nie jest tak popularna jak w Polsce, a zarobki po prostu niskie, biorąc pod uwagę, ile kosztuje życie w Londynie. Jednak podczas pobytu za granicą wiele się nauczył i mógł rozwijać się dzięki regularnym występom w podstawowym składzie. Na boisku zdobył cenne doświadczenie, m.in. dzięki grze w jednej drużynie z żywą legendą - brazylijskim przyjmującym Gilberto Amauri de Godoy Filho, czyli słynnym Gibą.

- Spełnieniem marzeń niejednego siatkarza jest występować w jednym zespole z takim siatkarzem jak Giba. Dlatego starałem się wynieść jak najwięcej od tego doświadczonego zawodnika. Mimo że jest światową gwiazdą, to jest normalnym człowiekiem, więc było można z nim także porozmawiać na luzie - twierdzi kędzierzynianin.

Sukcesy na piasku

Mateusz jest aktywny przez cały rok. Po zakończeniu sezonu halowego rozpoczyna przygotowania do sezonu plażowego. Przyznaje, że ma mnóstwo pięknych wspomnień związanych z siatkówką plażową, m.in. mistrzostwo Polski juniorów w siatkówce plażowej w 2017 roku.

- Po czwartym miejscu w finale halówki czułem wielki niedosyt. Razem z Adamem Lorencem postanowiliśmy spróbować sił na piasku. Uważaliśmy, że nie mamy zbyt wielkich szans. Ale swoją ambicją, zaangażowaniem i treningami doprowadziliśmy do tego, że dostaliśmy się do finałów. Po porażce w hali towarzyszył nam głód zwycięstwa, dlatego byliśmy podwójnie zmotywowani i udało nam się wywalczyć tytuł mistrzowski. Dlatego na piasek wraca mi się fantastycznie - wspomina wychowanek MMKS-u. - Podoba mi się, że na boisku jestem tylko ja i mój partner i z każdym problemem musimy sobie poradzić sami. Dodatkowo w hali, grając na pozycji libero, nie mogę zdobywać punktów, a lubię to robić. Dlatego plażówka daje mi zupełnie inny rodzaj szczęścia. Ale tu i tu zawsze daję z siebie sto procent.

Zawodnik ma na koncie udział w wielu turniejach siatkówki plażowej, m.in. Plaża Open czy Plaża Gotyk. W poprzednim sezonie zwyciężył Rutnicki Cup 2019 oraz Obłędną Plażę (turniej B), brał udział w sześciu turniejach eliminacyjnych do mistrzostw Polski, w tym dwa razy zagrał w turnieju głównym. W tym sezonie zajął drugie miejsce podczas zawodów Adler Cup w Bydgoszczy, gdzie zdobył także nagrodę MVP.

- Niestety, to już koniec sezonu plażowego z moim udziałem. Wszystkie turnieje eliminacyjne do mistrzostw Polski rozpoczynają się w sierpniu, gdy mamy swoje przygotowania do sezonu halowego. Będę reprezentował jeden z klubów Krispol 1. Ligi, ale jeszcze nie mogę zdradzić który - kończy Mateusz Podborączyński.

Oliwia Lach

Który klub siatkarskiej PlusLigi dokonał najciekawszych transferów?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe