Są pieniądze na bezpieczeństwo pracy. Opolski ZUS ogłasza nabór wniosków

  • 26.07.2020, 12:51
  • Źródło: ZUS
Są pieniądze na bezpieczeństwo pracy. Opolski ZUS ogłasza nabór wniosków
Pracodawcy, którzy chcą poprawić poziom bezpieczeństwa pracy mogą liczyć na wsparcie z ZUS. Kwota dofinansowania może sięgać nawet pół miliona złotych. Gdzie i kiedy składać wnioski?

W tym roku przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na złożenie wniosku o dofinansowanie swoich projektów na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Ogromne zainteresowanie programem w latach poprzednich spowodowało, że w tym roku ZUS wydłużył okres przyjmowania wniosków, a będzie można to zrobić od 27 lipca do 31 sierpnia.

- Idea konkursu jest taka, że pracodawca przedstawia swój pomysł na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy przy konkretnych stanowiskach w firmie i na zmniejszenie ryzyka zagrożenia wypadkami. Może też wskazać rozwiązania, które będą minimalizować na przykład obciążenie fizyczne u pracowników i występowanie chorób zawodowych. Jeżeli dopełni formalności, a jego propozycje będą sensowne, to ZUS zrefunduje taką inwestycję – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Na co konkretnie mogą liczyć pracodawcy? Dofinansowaniu będą podlegały między innymi obszary związane z bezpieczeństwem instalacji technicznych, maszyn, urządzeń chroniących przed hałasem i drganiami, poprawą oświetlenia czy ochroną przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi. Pieniądze można też przeznaczyć na środki ochrony indywidualnej.

Kwota refundacji będzie uzależniona od liczby pracowników w przedsiębiorstwie. Poziom dofinansowania będzie zależał od wielkości przedsiębiorstwa. Głównym kryterium jest liczba pracowników, za których pracodawca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Mikroprzedsiębiorstwa, czyli te zgłaszające do ubezpieczeń od 1 do 9 osób, mogą liczyć nawet na 90-proc. dofinansowanie zakładanej wartości projektu.

Małe firmy, zgłaszające od 10 do 49 osób, mogą starać się o 80-proc. dofinansowanie szacowanej wartości projektu. Przedsiębiorstwa średnie, zatrudniające do 249 osób, na 60 proc. Natomiast zakłady pracy, które deklarują opłacanie składek w ZUS za więcej niż 250 pracowników, mogą wnioskować o sfinansowanie nominalnej wartości projektu na poziomie 20 proc.

Pozytywnie rozpatrywane będą propozycje tylko tych przedsiębiorstw i firm, które na bieżąco regulują zobowiązania w ZUS czyli nie zalegają z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto nie zalegają z opłacaniem podatków i nie są w stanie upadłości lub w procesie likwidacji. ZUS sprawdzi również czy wnioskodawca nie ubiegał się o takie dofinansowanie w ciągu ostatnich trzech lat od wypłaty przez ZUS całości poprzedniego dofinansowania.

Wniosek o dofinansowanie można składać w wersji papierowej i elektronicznej, a pytania w sprawie konkursu kierować na adres e-mailowy [email protected] od 27 lipca do 24 sierpnia. Szczegóły konkursu, regulamin i dokumenty można pobrać ze strony internetowej ZUS.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe