Twój pracodawca nie złożył wniosku o postojowe? Teraz możesz to zrobić sam!

  • 28.07.2020, 11:31
  • Źródło: ZUS
Twój pracodawca nie złożył wniosku o postojowe? Teraz możesz to zrobić…
Nie czekaj aż twój zleceniodawca złoży wniosek o postojowe. Możesz to zrobić sam, dzięki temu że Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny wniosek dla osób na umowach cywilno-prawnych.

Firma zapomniała albo odmówiła złożenia wniosku o postojowe? Teraz nie musisz się o to martwić. Jest opcja, by samodzielnie wnioskować o świadczenie postojowe, a to przełomowe rozwiązanie o które apelowało wielu rozgoryczonych pracowników na tak zwanych "śmieciówkach".

 

- Osoby na umowach cywilno-prawnych, które spełniają warunki, by otrzymać świadczenie postojowe mogą samodzielnie składać wnioski o przyznanie i wypłatę tego świadczenia. Jest to możliwe od 24 lipca. Do tej pory, aby otrzymać pieniądze z ZUS, to zleceniodawca musiał w imieniu zleceniobiorcy wysłać do nas wniosek. Bywało jednak, że wielu firmom nie śpieszyło się, by zadbać o swoich pracowników i nie zgłaszały, że u ich zleceniobiorców zapanował przestój w wykonywaniu umowy, a sami pracownicy pozostawali bez środków do życia - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

 

Nowy zusowski wniosek dla osób na umowach cywilno-prawnych ma symbol RSP-CZ i można go przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

 

- Skorzystają na tym osoby, którym zatrudniający odmówił złożenia dokumentów niezbędnych do wypłaty postojowego. Wniosek należy składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Na naszej stronie internetowej jest ściąga, jak krok po kroku założyć profil na PUE ZUS. Wniosek RSP-CZ można podpisać za pomocą funkcji podpisu profilem PUE. Po wypełnieniu wniosku trzeba kliknąć przycisk „podpisz profilem PUE” i wniosek jest wysłany do ZUS. Jest to najprostszy sposób autoryzacji, nie wymaga żadnych dodatkowych czynności czy opłat - dodaje Sebastian Szczurek.

 

Wnioski elektroniczne są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku.

 

Obecnie nie ma już możliwości - jak miało to miejsce dotychczas - złożenia tradycyjnego, papierowego wniosku drogą pocztową, ani w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe