Uczczą pamięć powstańców warszawskich na Rondzie Witolda Pileckiego

  • 28.07.2020, 14:37
  • Ł
Godzina W w Kędzierzynie
loadingŁaduję odtwarzacz...
W tym roku obchodzimy 76. rocznicę powstania warszawskiego. 1 sierpnia o godz. 17 zawyją syreny, a Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle zaprasza mieszańców na Rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego koło galerii, by uczcić bohaterów tamtych dni.

Spotkaniem przy rondzie mieszkańcy, jak co roku, upamiętnią wybuch największego zrywu zbrojnego, zorganizowanego na terenie okupowanej przez Niemców Europy w czasie II wojny światowej. Organizatorzy zapraszają chętnych, by przybyli trochę wcześniej, by punktualnie o godz. 17 zatrzymać się i oddać hołd powstańcom minutą ciszy.

Z kolei 2 sierpnia Stowarzyszenie oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Kędzierzyn-Koźle zapraszają na lekcję polskości „Póki w narodzie myśl swobody żyje” w wykonaniu barda Andrzeja Kołakowskiego oraz aktora Dariusza Kowalskiego. Spotkanie odbędzie się w parafii św. Eugeniusza de Mazenod na Pogorzelcu.

Przypomnijmy, że powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku punktualnie o godz. 17, gdy wybiła tzw. Godzina „W”. To kryptonim rozpoczęcia w stolicy akcji „Burza” skierowanej przeciw hitlerowskim okupantom. Armia Krajowa chciała zająć Warszawę zanim wkroczą do niej wojska sowieckie. Armia czerwona wstrzymała jednak ofensywę, a pomoc udzielona powstańcom była symboliczna i z góry skazana na porażkę.

To dało Niemcom czas na ściągnięcie posiłków i uporanie się z powstańcami. Również zrzuty zaopatrzenia z alianckich samolotów, okupione dużymi stratami, nie wpłynęły znacząco na przebieg walk.

Po początkowych sukcesach powstańcy przeszli do defensywy. Zażarte walki w Warszawie trwały do 2 października i zakończyły się kapitulacją. Straty wojsk polskich wyniosły około 16-18 tys. zabitych i 20 tys. rannych powstańców oraz ponad 5 tys. zabitych i rannych żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. Straty niemieckie trudno szacuje się od 10 do 17 tys. zabitych i rannych. W wyniku walk i rzezi urządzanych przez hitlerowców zginęło od 150 do 200 tys. cywilów.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
mieszkaniec 28.07.2020, 21:20
Na wp.pl można napisać kilka słów do powstańców, z inicjatywy pana Stanisława Majewskiego powstała Księga.

Pozostałe