czwartek, 28 marca 2024 09:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uratują część drzew. Będzie zmiana koncepcji budowy drogi dojazdowej do działek

Kontrowersje i sprzeciw mieszkańców wzbudził projekt budowy nowej drogi dojazdowej od ul. Głubczyckiej do ogródków działkowych i wycinki drzew na kozielskich plantach. Jednak, jak zapewnił nas urząd miasta, zakres inwestycji ulegnie zmianie, a wycinka zostanie ograniczona do niezbędnego minimum.
Uratują część drzew. Będzie zmiana koncepcji budowy drogi dojazdowej do działek

Autor: Foto: ANKO

Chodzi o zadanie pn. „Budowa drogi dojazdowej do ogródków działkowych im. Mikołaja Kopernika". Użytkownicy działek od lat korzystali z dojazdu ścieżką parkową i polną drogą, co też nie wszystkim się podobało. Wkrótce ma się to zmienić. W każdym innym przypadku inwestycja w nową, utwardzoną i wygodną drogę zapewne zyskałaby poklask mieszkańców, ale tu planowana była wycinka kilkudziesięciu dużych drzew. Niektóre z okazałych dębów szypułkowych czy jesionów pensylwańskich przekraczają 30 m wysokości i mają w obwodzie ponad trzy metry.

W ich obronie stanęli mieszkańcy. Petycję skierowaną do prezydenta miasta pn. „Droga tak, wycinka nie” postanowił napisać Marcin Tumulka. Podpisało się pod nią już ponad 150 osób, a podpisy zbierana są wciąż: TUTAJ.

Oto jej treść: „Podejmują państwo jako samorządowcy wiele inicjatyw związanych z ochroną środowiska i jego dobrostanem, a tym samym z dobrostanem mieszkańców naszego miasta. Jak ważne są stan środowiska i jakość powietrza zwłaszcza w naszym mieście wiemy wszyscy. Tym bardziej wielu mieszkańców naszego miasta jest zaskoczonych rozmachem inwestycji dotyczącej budowy drogi dojazdowej do działek w Koźlu od strony ul. Głubczyckiej. Budowa tej drogi wg państwa wymusza wycięcie 44 drzew, w tym okazów dębu w wieku 100 do 150 lat.

Skoro gmina Kędzierzyn-Koźle bierze udział w "Partnerstwie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej" i planuje utworzenie Centrum Ochrony Bioróżnorodności, a do tego korzysta ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej, to wydawałoby się, że jest świadomość wagi problemu. Otóż 100-letni dąb jest swoistym »centrum bioróżnorodności«. Dlatego każde takie drzewo i nie tylko takie, jeśli to tylko możliwe, winno być w mieście chronione i zadbane.

Dlatego zwracamy się z postulatem, aby pani prezydent, radni miasta dołożyli wszelkich możliwych starań, by rzeczoną wycinkę ograniczyć do minimum, a już na pewno ochronić drzewa, które pamiętają czasy powstawania parku. Była to druga połowa XIX wieku. Pamiętajmy, że to od nas zależy, w jakim stanie zostawimy nasze miasto naszym dzieciom”.

Reakcja mieszkańców przyniesie skutek, o czym poinformował nas 27 lipca magistrat.

- Planowana budowa drogi dojazdowej na plantach i związana z tym wycinka została uzgodniona z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który zaakceptował taki projekt. Większość tych drzew jest chora, uszkodzona lub może zagrażać spacerowiczom i rowerzystom, co potwierdziła opinia dendrologiczna. Nowa droga miała ograniczać rozjeżdżanie ścieżki pieszo-rowerowej od strony ul. Głubczyckiej przez samochody i poprawić bezpieczeństwo ruchu w tej części parku - wyjaśnia Piotr Pękala, rzecznik prasowy urzędu miasta. - Uwzględniając sygnały mieszkańców, zakres inwestycji ulegnie zmianie. Wycinka zostanie ograniczona do niezbędnego minimum, a z planowanej drogi powstanie na razie tylko jej fragment. Druga część inwestycji zostanie przeprojektowana w inny sposób, aby ominąć jak największą liczbę drzew.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ciekawy 31.07.2020 09:00
Kto ważny ma tam działkę, że mu drogę nową budują?

Kol 31.07.2020 08:47
Nie można utwardzić drogi, trzeba wycinać i poszerzać?

Z Koźla 30.07.2020 19:31
Pani Prezydent biegała po parku, wie, że wycinka to bezsens.

niech żyje Kędzierzyn-Koźle 28.07.2020 21:32
"... gmina Kędzierzyn-Koźle bierze udział w "Partnerstwie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej" i planuje utworzenie Centrum Ochrony Bioróżnorodności, a do tego korzysta ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej, to wydawałoby się, że jest świadomość wagi problemu." Dobre wyrażenie "wydawałoby się". W Kędzierzynie-Koźlu uwielbiają wycinać drzewa, gdzie popadnie bo to "ekologiczne" nie wspominając o jakości powietrza (benzen i pyły).

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: doktor inżynierTreść komentarza: Inflacja i wzrost wszelkich kosztów nastąpiło dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu i rządom PiS.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 23:01Źródło komentarza: Mieszkanie za remont w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: BOŻENATreść komentarza: 👏👏ogromne gratulacje Ciężka praca,ogromny sukcesData dodania komentarza: 27.03.2024, 21:42Źródło komentarza: Sukces licealistki. Indeks na uczelnię ma już praktycznie w kieszeniAutor komentarza: HeheTreść komentarza: IDZIE JAK PO MAŚLEData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:46Źródło komentarza: Będziemy mieli posła? Paweł Masełko przed trudną decyzjąAutor komentarza: MamwdoptuskaTreść komentarza: Do łatania dziur to czaskoski najlepszyData dodania komentarza: 27.03.2024, 19:54Źródło komentarza: Do połatania wiele dziur w drogachAutor komentarza: AKTreść komentarza: Piękna ceremonia, piękne pożegnanie, cała Polska dla Ciebie Julciu zjechała.... pozostaniesz na zawsze w naszych sercach.... Tak bardzo żałuję, że.......Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:30Źródło komentarza: Ostatnie pożegnanie Julii Wójcik. ZDJĘCIAAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: Niewątpliwie objęcie przez Pana Starostę mandatu posła byłoby korzystne dla naszego miasta i regionu. Teraz akurat kończy się kadencja Rady Powiatu. Nowa rada wybierze nowego starostę. Więc nie ma się co wahać.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:29Źródło komentarza: Będziemy mieli posła? Paweł Masełko przed trudną decyzją
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 992 hPa
Wiatr: 36 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna