czwartek, 28 marca 2024 23:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Konkretny grób w konkretnym miejscu, tylko tożsamość nieznana. Ekshumacja czerwonoarmisty pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi

Informację o żołnierzu otrzymano od saperów, którzy przed kilku laty na zlecenie Lasów Państwowych rozminowywali tereny leśne w okolicach Długomiłowic. Wskazali miejsce, w którym wykryli metalowy hełm. Po tym, jak Nadleśnictwo Kędzierzyn dało pozwolenie na wejście na teren, a do Instytutu Pamięci Narodowej trafiła niezbędna dokumentacja, zezwolono na prace ekshumacyjne. Fundacja Silesia ponownie zawitała do powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, by przywrócić kolejnego bezimiennego żołnierza naszej pamięci.
Konkretny grób w konkretnym miejscu, tylko tożsamość nieznana. Ekshumacja czerwonoarmisty pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi

Autor: Fot. Fundacja Silesia

Przygotowania i pozyskanie wymaganych zgód z reguły zajmują sporo czasu. Zgodnie z wytycznymi IPN, o planowanych pracach fundacja musi poinformować z wyprzedzeniem Polski Czerwony Krzyż, IPN we Wrocławiu, sanepid i właściciela terenu. Ostatecznie podjęcie szczątków żołnierza radzieckiego udało się przeprowadzić 21 lipca.

Większą część dnia spędzili badacze w lasku za Długomiłowicami, niedaleko wieży ciśnień. Choć żołnierz był tylko jeden.

Ekshumację przeprowadziła Fundacja Silesia z Opola, w której członkiem jest również dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Lusterko, ołówek, spinka od paska

Przedstawiciel Silesii, Andrzej Latussek przybliża szczegóły historii, jaka mogła się przydarzyć przed ponad 75 laty.

- Żołnierz nie był w linii okopów, tylko w pojedynczym rowie strzeleckim. Zginął pomiędzy styczniem a marcem 1945 r. Znaleźliśmy trzy kule z "pepeszy" w jego plecach - i ten fakt trochę nas zbija z tropu. Niemcy byli przecież po drugiej stronie. Wygląda więc na to, że mógł zginąć z rąk towarzyszy broni - mówi Latussek. Za tą wersją przemawiać może fakt, że gdyby czerwonoarmista poległ w czasie walk, musiałaby być przy nim w grobie broń i płaszcz. Choć panowały warunki zimowe, płaszcza nie znaleziono.

- Miał buty gorszej jakości. Tak jak go ktoś zastrzelił, tak wpadł do okopu i został w nim 75 lat - stwierdza rozmówca. W jego opinii pod uwagę można brać dwie hipotezy. Podczas nocnego ataku żołnierz wybiegł z ziemianki, wskoczył do rowu i otrzymał strzały w plecy od Niemców, którzy go okrążyli. Mogło być też tak, że wyprowadzili go na dwór i zabili "swoi".

Niewiele artefaktów skrywała bezimienna mogiła, w której na głębokości około 70 centymetrów spoczywał radziecki żołnierz. Hełm, lusterko, ołówek, guziki od spodni, spinka od pasa. Na znalezienie swoistego identyfikatora czerwonoarmisty nie liczono, gdyż Rosjanie nie używali nieśmiertelników. Jedynie zakręcane tubki, w których umieszczali zwitki papieru z zapisanym nazwiskiem. A i tych często nie zabierali ze sobą na wojnę, czy nawet celowo się ich pozbywali, aby nie przyciągać do siebie złego losu.

Żołnierz nieznany

Dzięki pracy dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej wiemy, że szczątki należały do mężczyzny po trzydziestce. Wzrostu 1,68-1,70 m i szczupłej budowy ciała. - Miał problemy chorobowe, prawdopodobnie gruźlicę, ale nie wchodzimy w te aspekty zbyt głęboko. Stwierdziliśmy ubytki w uzębieniu. To jednak był powszechny problem wśród Rosjan - raczej wyrywali zęby, niż je plombowali - uszczegóławia Latussek. Dodaje, że najprawdopodobniej poległy był człowiekiem palącym, na co wskazuje osad zachowany na zębach.

Z jakiego regionu pochodził żołnierz? Jak przyznaje rozmówca, gdyby się uprzeć, można by skorzystać z wysoko specjalistycznej, a przy tym - niestety - drogiej, metody badania, bazującej na materiale pobranym z zęba. (...)

Cały artykuł w 29. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukaże się 4 sierpnia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Babcia z oknaTreść komentarza: Tych z żeglugi najczęściej można zobaczyć na podwórku na Bończyka w kłębach dymu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:57Źródło komentarza: Piłkarze z I LO zostali mistrzami powiatuAutor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalami
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna