Kędzierzyn-Koźle pamięta! 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

  • 01.08.2020, 18:56
  • Ł
Godzina "W" w Kędzierzynie-Koźlu 1.08.2020
loadingŁaduję odtwarzacz...
Około dwustu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla przybyło na nieoficjalne obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które zorganizowało Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.

1 sierpnia 1944 roku punktualnie o godz. 17 wybiła Godzina „W”. To kryptonim rozpoczęcia w Warszawie powstania skierowanego przeciw hitlerowskim okupantom. W 76. rocznicę tego wydarzenia w Kędzierzynie-Koźlu zawyły syreny, a spora grupa mieszkańców spotkała się przy Rondzie Rotmistrza Witolda Pileckiego, by uczcić bojowników i ofiary tamtych bohaterskich i strasznych dni.

Na miejscu pojawili się m.in. kibice klubu Chemik, członkowie Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle, działacze Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele organizacji kombatanckich, a także rodziny z dziećmi. Wielu miało ze sobą biało-czerwone flagi. Gdy zawyły syreny kibice odpalili race. Później odśpiewano hymn.

Powstanie Warszawskie było największym i najkrwawszym zrywem zbrojnym zorganizowany przez państwo podziemne na terenie okupowanej przez Niemców Europy w czasie II wojny światowej. Straty wojsk polskich wyniosły około 16-18 tys. zabitych i 20 tys. rannych powstańców oraz ponad 5 tys. zabitych i rannych żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. W wyniku walk i rzezi urządzanych przez hitlerowców zginęło od 150 do 200 tys. cywilów.

Ł

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe