Koniecznie przeczytaj list z ZUS

  • 26.02.2019, 10:06
  • Źródło: ZUS
Koniecznie przeczytaj list z ZUS
Ruszyła akcja informacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych adresowana do przedsiębiorców. Po raz pierwszy ZUS wysyła informację o tym, jak rozliczył wpłaty ponad 2,5 mln płatników w całym kraju. Niebawem ta wiadomość trafi też do około 55 tys. pracodawców i samozatrudnionych na Opolszczyźnie.

Całkowita zmiana w sposobie opłacania i rozliczania składek w ZUS nastąpiła 1 stycznia 2018 r. Od tej chwili wystarczy jedna miesięczna wpłata na wszystkie ubezpieczenia i fundusze, a pokrywa ona najpierw ewentualne zaległości na koncie płatnika składek.

 

- Przedsiębiorca dowie się z tego listu, jak wygląda stan jego rozliczeń w ZUS, więc list należy traktować jak materiał typowo informacyjny i poglądowy. Zależy nam na tym, żeby każdy płatnik wiedział jak zaksięgowaliśmy jego wpłaty po 1 stycznia 2018 r. Przedstawiamy też saldo na koncie każdego płatnika więc może się okazać, że będzie to informacja o nawet kilkugroszowej nadpłacie czy niedopłacie - wyjaśnia Antoni Malaka, dyrektor opolskiego oddziału ZUS.

 

Co szczególnego jest w korespondencji ZUS? Przede wszystkim wiadomość czy pokryte zostały należności za rok 2018 i zaległości wcześniejszych lat. Jest to obraz rozliczeń na koniec grudnia 2018 r. czyli obejmujący należne do zapłaty składki za okres od grudnia 2017 r. do listopada 2018 r.

- Dzięki tej informacji, każdy kto rozlicza się zakładem zobaczy czy na swoim koncie ma nadpłatę czy zadłużenie. Każdy z tych przypadków przedsiębiorca będzie mógł skorygować przez pomniejszenie lub powiększenie najbliższych płatności. Przedsiębiorcy powinni porównać to co od nas dostaną ze swoimi księgami finansowymi i sprawdzić czy wszystko się zgadza - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

 

Nadpłata może zostać przeznaczona na pokrycie części bieżąco należnych składek, a w razie wyższej kwoty płatnik ma prawo do wystąpienia z wnioskiem o jej zwrot. W razie wątpliwości płatnicy będą je mogli wyjaśnić na bieżąco w placówkach ZUS.

 

Co zawiera informacja roczna:

  1. Numer rachunku składkowego
  2. Zakres deklaracji, na którym rozliczyliśmy wpłaty
  3. Łączna kwota wpłat, która została rozliczona na danym zakresie (wpłaty przekazane na indywidualny numer rachunku składkowego oraz wyegzekwowane w ramach przymusowego dochodzenia należności)
  4. Kwota wpłat rozliczona na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Emerytur Pomostowych, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  5. Kwota wpłat rozliczona na składki, odsetki za zwłokę i pozostałe należności
  6. Saldo na koncie: zadłużenie (odrębnie za każdy miesiąc rozliczeniowy), nadpłata albo saldo 0

Informacja o saldzie rozliczenia konta płatnika składek jest także dostępna na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Płatnik może sprawdzić jakie jest saldo na ostatni dzień miesiąca albo na dzień, który wskaże. Może sprawdzić za jakie miesiące występują zaległości, a za jakie jest nadpłata.
Na stronie www.zus.pl (ścieżka: Biblioteka/Ulotki/Firmy) dostępna jest ulotka, która krok po kroku wyjaśnia, w jaki sposób uzyskać informacje oraz co one oznaczają.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe