Inspekcja przestrzega przed niezamawianymi paczkami z nasionami

  • 05.08.2020, 10:13
  • A
Inspekcja przestrzega przed niezamawianymi paczkami z nasionami Foto: Pixabay
W ostatnim czasie głośno zrobiło się o przesyłkach z Chin z tajemniczymi nasionami, które trafiają do odbiorców na całym świecie, również w Polsce. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przestrzega przed otwieraniem paczek i wysiewaniem takich nasion.

Informacje dotyczące niezamawianych przesyłek z Chin, zawierających nieoznakowane nasiona, docierają z całego świata. Początkowo takie paczuszki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, następnie dotarły do Europy, a w końcu i do Polski. Nie wiadomo, kto je wysyła i czemu ma to służyć.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że w przypadku otrzymania takiej paczki i jej otwarciu należy nasiona zniszczyć. Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion (najlepiej w piecu domowym lub kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku (aby zachować również warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego). Niemniej mając na uwadze inne możliwe zagrożenia (np. bioterroryzm) w opinii Inspekcji wskazane jest raczej nie otwieranie podejrzanych opakowań i zgłoszenie tej sprawy policji lub do zespołu zarządzania kryzysowego, działającego przy wojewodzie.

Absolutnie nie należy takich nasion „wysiewać na próbę”. Nasiona o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze, o nieznanym stratusie zdrowotnościowym (fitosanitarnym), mogą być źródłem nowych, nie występujących dotychczas w kraju czy w Unii Europejskiej agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i in.) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe.

Jak podaje portal farmer.pl amerykańskie ministerstwo rolnictwa zidentyfikowało w paczkach jak dotąd 14 gatunków roślin. Są wśród nich rośliny ozdobne, owocowe, warzywa, zioła i chwasty.

„Amerykańskie ministerstwo podejrzewa, że tajemnicze przesyłki mogą być elementem oszustwa, polegającego na stworzeniu fałszywego konta na platformie sprzedaży internetowej i wystawieniu z niego pozytywnej recenzji innego produktu, by docelowo zwiększyć sprzedaż”. - cytuje PAP portal farmer.pl.

A

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe