Płukanki do ust kontra koronawirus. Naukowcy prowadzą badania

  • 12.08.2020, 12:33
  • A
Płukanki do ust kontra koronawirus. Naukowcy prowadzą badania Foto: Pixabay
Popularne płukanki do ust mogą dezaktywować koronawirusa w jamie ustnej – wynika ze wstępnych badań niemieckich naukowców. Informacje na ten temat opublikowało pismo „Journal of Infectious Diseases”.

Naukowcy w Bochum testowali osiem niemieckich płynów do płukania ust różnych marek (niektóre są dostępne również w Polsce). Wszystkie, po 30 sekundach stosowania, znacznie redukowały poziom wirusa w hodowli komórek. Kolejne badania pomogą ocenić, czy podobny efekt można uzyskać w praktyce i jak długo się on utrzymuje.

Prawdopodobnie odkrycie to może pomóc w krótkotrwałym zmniejszeniu zagęszczenia wirusa w jamie ustnej pacjentów z Covid-19, a tym samym zmniejszyć ryzyko przeniesienia do na innych np. w czasie zabiegów dentystycznych.

Naukowcy zaznaczają jednak, aby płynów do płukania jamy ustnej nie traktować jako lekarstwa czy środka chroniącego przed zakażeniem SARS-CoV-2.

„Płukanie jamy ustnej tymi płynami nie jest w stanie zahamować namnażania się wirusa w komórkach. Może jednak krótkotrwale zmniejszyć poziom wirusa w miejscach, które są potencjalnie największym źródłem zakażenia, mianowicie w jamie ustnej i w gardle, a to może być pożyteczne w pewnych sytuacjach, jak wizyta u dentysty czy w trakcie leczenia chorych na COVID-19" - cytuje "Journal of Infectious Diseasess" kierującego badaniami Toni Meistera.

A

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe