Omawiano koncepcje polskiego odcinka drogi wodnej Odra-Dunaj-Łaba. Ma biec przez nasz powiat

  • 28.08.2020, 09:39
  • Źródło: Starostwo powiatowe
Omawiano koncepcje polskiego odcinka drogi wodnej Odra-Dunaj-Łaba. Ma biec przez nasz powiat Foto: starostwo powiatowe
Do 4 września tego roku potrwają konsultacje publiczne wariantów przebiegu połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba. Konsultacje otworzyła minister Anna Moskwa podczas wideokonferencji, w której wzięło udział ponad 40 przedstawicieli samorządów terytorialnych i administracji rządowej z obszaru oddziaływania planowanej drogi wodnej.

Konsultacje z udziałem samorządowców i ekspertów odbyły się również w kędzierzyńskim starostwie powiatowym, gdzie omawiano poszczególne warianty przebiegu kanału. Spotkanie otworzył wicestarosta Józef Gisman. Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej reprezentowała pełnomocnik Gabriela Tomik. Obecny był także kapitan żeglugi śródlądowej Czesław Szarek, wójtowie gmin Bierawa oraz Cisek – Krzysztof Ficoń i Rajmund Frischko, a także gminy Kędzierzyn-Koźle, którą reprezentował wiceprezydent Artur Maruszczak. W roboczym spotkaniu wzięli też udział urzędnicy z wydziału ochrony środowiska i wydziału zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego.

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kontynuowane są prace nad przygotowaniem Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Na potrzeby programu prowadzone są także analizy odnoszące się do dróg wodnych funkcjonalnie powiązanych z drogą wodną na Odrze - połączenia Dunaj-Odra-Łaba (Kędzierzyn-Koźle - Chałupki) oraz Kanału Śląskiego.

Do 4 września ministerstwo zbiera uwagi do opracowanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wariantowej koncepcji przebiegu połączenia Dunaj-Odra-Łaba na terenie Polski.

Jest to kolejna odsłona konsultacji programu odrzańskiego. Podobna formuła włączenia samorządów terytorialnych do prac studialnych dotyczyła odcinka Odry od Kędzierzyna-Koźla do ujścia Nysy Łużyckiej (w listopadzie 2017 r) i odcinka granicznego Odry (w kwietniu 2018 roku). Koncepcja Kanału Śląskiego była przedmiotem konsultacji w sierpniu i wrześniu 2019 roku.

Zainteresowane podmioty mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje na adres poczty elektronicznej [email protected]

Źródło: Starostwo powiatowe

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jezrdna
jezrdna 02.09.2020, 10:00
Konsultacje i tylko konsultacje za Hitlera kanał Gliwicki 40 km wybudowano w 4 lata
Paweł
Paweł 31.08.2020, 18:17
Bądźmy rozsądni, na dzień dzisiejszy nie uporaliśmy się z ponownym uruchomieniem portu Koźle a tu plany na przyszłość. Planować idzie ale ile w to kasy jest pompowane?. Na razie to powinniśmy myśleć jak tu produkować lokalnie bez zbędnych międzynarodowych transportów, owszem że wszystkiego się nieda wyprodukować na miejscu, ale czasy transportów masowych np. węgla pomału mijają. Lepiej by było te miliardy zainwestować w uczelnie by młodzi ambitni ludzie mieli szansę na porządną naukę i badania nad nowymi technologiami
Budując jeszcze więcej dróg czy kanałów nastawiamy się z góry na import towarów i technologi z Chin. Gospodarczo i technicznie jesteśmy daleko za nimi, wielki czas by to zmienić, bo za niedługo to będziemy tylko ich kolonią.

Pozostałe