Bogata oferta dla szkół, nauczycieli i uczniów

  • 31.08.2020, 17:51 (aktualizacja 31.08.2020, 17:55)
  • Źródło: UMWO
Bogata oferta dla szkół, nauczycieli i uczniów
Wsparcie merytoryczne dla uczniów i nauczycieli, zakupy dodatkowego sprzętu, zdalne nauczanie. To najważniejsze elementy oferty, przygotowanej przez samorząd województwa opolskiego dla szkół, nauczycieli i uczniów w regionie na rok szkolny 2020/2021.

Samorząd województwa opolskiego, jak co roku, przygotował dla uczniów program stypendialny, będą również organizowane konkursy i przyznawane m.in. nagrody Marszałka Województwa Opolskiego w dziedzinie edukacji.

Obecnie niezwykle ważne są, zainicjowane jeszcze przed wakacjami, działania w ramach przeciwdziałania COVID-19. Tutaj realizowane są dwa projekty –  skierowany do szkół zawodowych „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” oraz „Opolskie dla liceów – zdalne nauczanie zbliża!”,  dedykowany liceom ogólnokształcącym. O tym, że województwo opolskie jest przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego w cieniu epidemii, zapewnia Monika Jurek, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO. Trwa procedura przetargowa zakupu laptopów dla nauczycieli w ramach wspomnianych programów. Czas potrzebny na jej realizację spowodował, że komputery przenośne trafią do nauczycieli na przełomie listopada i grudnia. Dla nauczycieli liceów kupionych będzie 1688 komputerów przenośnych, dla pedagogów szkół zawodowych – w sumie  1969 laptopów i 21 komputerów stacjonarnych. – Obok zakupu laptopów przekazujemy szkołom dodatkowy sprzęt. Będą to m.in. monitory interaktywne z systemem dwukierunkowej komunikacji, wizualizery, kamery internetowe, zestawy słuchawkowo-mikrofonowe. Powołani będą również e-Liderzy, którzy będą służyć wsparciem innym nauczycielom – tłumaczy Monika Jurek.

Jednocześnie każdy uczeń szkoły zawodowej i liceum w województwie opolskim będzie miał do dyspozycji indywidualne konto, umożliwiające zdalne nauczanie. Nauczyciele przejdą szkolenia, które rozpoczynają się już we wrześniu. Pierwsze robocze spotkania z przedstawicielami szkół już 3 września.

Dyrektor Lesław Tomczak z Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu zapowiada szeroki pakiet wsparcia dla szkół i uczniów. Jednostka, którą kieruje, przygotowała ofertę programów na łączną wartość prawie 70 milinów 500 tysięcy złotych. To m.in.: prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych w ramach projektu „Bioróżnorodność Opolszczyzny w ujęciu wodnym, czyli H2O dla BIO” oraz wzmocnienie infrastruktury edukacji ekologicznej, projekty kierowane do przedszkoli pod wspólnym tytułem „Dwujęzyczna Opolszczyzna” kolejne edycje projektów, związanych z dostosowaniem szkolnictwa zawodowego w regionie do potrzeb rynku pracy. – Przygotowani jesteśmy do tego roku jako „covidowego”. Zadaliśmy sobie pytanie, jak go zorganizować w zamkniętej klasie z ewentualnym nauczaniem hybrydowym i zdalnym. Należy pamiętać, że część uczniów, którzy z powodów zdrowotnych zostaną w domu, będzie mogła uczestniczyć w zajęciach on-line. Przygotowujemy laptopy, tworzymy centra zdalnego nauczania – mówi Lesław Tomczak. Na początek powstanie 14 centrów z kamerami, urządzeniami do wizualizacji, będzie też można tworzyć wspólne zajęcia w klasie i domu. Przygotowano również konferencje i warsztaty pomagające w zdalnym nauczaniu.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła apeluje o szczególną współpracę szkół, nauczycieli z rodzicami i samych uczniów w tym trudnym czasie. – To wielka odpowiedzialność, która spoczywa na dyrektorach i organizatorach nauczania w samorządach. Chciałbym podkreślić, że edukacja, jak i rodzice, mogą liczyć na naszą pomoc.  Apeluję też do pracodawców o wsparcie swoich pracowników, którzy mają dzieci – mówi Andrzej Buła.

Jak podkreśla Monika Jurek, nową ofertą, skierowaną do uczniów i rodziców w tej trudnej sytuacji, będzie także – przygotowana przez Departament Edukacji i Rynku Pracy UMWO we współpracy z organizacjami pozarządowymi – pomoc psychologiczna. A wicemarszałek Roman Kolek, jako lekarz, podkreśla, że ogromny nacisk należy kłaść na bezpieczeństwo edukacji w czasie trwania epidemii. – Koronawirus nie opuści nas zapewne jeszcze długo, musimy więc zachować maksimum bezpieczeństwa, żeby uchronić się przed zakażeniem. Dotyczy to nas wszystkich – i w pracy, i w szkole – dodaje.

Źródło: UMWO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe