Nowe projekty, remonty szkół i dróg. Pomimo trwającej epidemii w gminie Cisek wiele się dzieje.

  • 01.09.2020, 08:13
  • W
Nowe projekty, remonty szkół i dróg. Pomimo trwającej epidemii w gminie… W
O wyzwaniach w oświacie, odmrażaniu kultury i inwestycjach rozmawialiśmy z wójtem Rajmundem Frischko.

Zakończono budowę nowej otwartej strefy aktywności przy budynku wielofunkcyjnym w Łanach. Zadanie dofinansowało Ministerstwo Sportu. Do użytku mieszkańców oddano m.in. sześć urządzeń siłowych.

Dodatkowo fundacja i dwie jednostki OSP - Cisek i Przewóz - w ostatnich tygodniach podpisały umowy o dofinansowanie działań, które będą realizowane w partnerstwie z samorządem. Pozyskane środki unijne pozwolą zagospodarować i utwardzić plac przy świetlicy w Przewozie. Powstanie plac zabaw i altana biesiadna w Steblowie. Gruntowną przemianę przejdzie plac znajdujący się przy kościele w Łanach.

- Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda się wszystkie zadania zrealizować do końca kwietnia przyszłego roku - mówi wójt gminy Cisek Rajmund Frischko.

We wrześniu rusza projekt „Droga w przyszłość - nauka przez eksperymenty". Gmina Cisek jest na etapie podpisywania umowy z instytucją dofinansowującą - Wojewódzkim Urzędem Pracy w Opolu. Zadanie jest realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu, którego całkowita wartość to blisko 450 tys. zł, dzieci ze szkół w Cisku i Łanach wezmą udział w ciekawych i nowatorskich zajęciach dodatkowych, realizowanych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Zajęcia rozwijające pasje artystyczne, rozbudzające zainteresowanie naukami ścisłymi poprzez eksperymenty i doświadczenia oraz coś bliskie ich sercu, czyli zajęcia z e-sportu. To wszystko czeka młodych już niebawem.

W ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad, w partnerstwie z gminą Zulova, rozpoczęto realizację projektu „Łączy nas kultura".

- Zgodnie z pierwotnymi planami realizacja projektu miała całkowicie przypaść na rok 2020. Niestety, pandemia zmusiła nas do rozłożenia zadań na dwa lata. Trwają prace związane z wykonaniem profesjonalnych zdjęć naszej gminy, które będą wykorzystane w kalendarzach oraz folderze gminy. W przyszłym roku planowane są warsztaty fotograficzne dla dzieci z naszych szkół, jak również naszych przyjaciół z Czech. Zwieńczeniem projektu będzie konkurs fotograficzny z ciekawymi nagrodami dla zwycięzców - informuje wójt Frischko. 

 1 września wszystkie placówki oświatowe w gminie Cisek rozpoczynają nowy rok szkolny. W ostatnim tygodniu wakacji odbyła się narada z dyrektorami w celu doprecyzowania szczegółów i wymiany doświadczeń, tak by zapewnić uczniom bezpieczeństwo podczas pobytu w szkole. Okres wakacyjny wykorzystano do przeprowadzenia remontów placówek.

- Tym razem główne siły i środki skierowaliśmy na przygotowanie przedszkola w Łanach. Liczba dzieci zgłoszonych do placówki przerosła nasze oczekiwania i możliwości. Cieszymy się, oczywiście, z zainteresowania maluchów i ich rodziców placówką - mówi włodarz. - Z naszej strony wymagało to wykonania robót budowlanych, które polegały na łączeniu pomieszczeń, aby zwiększyć powierzchnię sal i doposażyć pomieszczenia, głównie kuchnie - dodaje.

15 sierpnia działalność wznowił Gminny Ośrodek Kultury w Cisku. Odbywają się w nim próby orkiestry dętej, zajęcia dla mażoretek i miłośników tańca towarzyskiego.

Gmina Cisek podpisała umowę na przebudowę i remont dróg. Zakładany termin realizacji zadania to koniec września. Zakres robót jest zróżnicowany, zależny od potrzeb i możliwości finansowych gminy - od uzupełniania ubytków w nawierzchni do wykonania nowych dróg. Tak jak chociażby w przypadku Roszowickiego Lasu i drogi prowadzącej do szkoły, kościoła i kompleksu boisk ("Orlika") czy ul. Biadaczów w Landzmierzu, która prowadzi m.in. do domu opieki. Ponadto zaplanowano bieżące remonty dróg w Cisku, Kobylicach, Przewozie i Łanach.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe