piątek, 19 kwietnia 2024 22:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowy rok szkolny - inny niż wszystkie dotychczasowe

Dziś 1 września ok. 4 mln 650 tys. uczniów z ok. 22 tys. szkół rozpocznie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2020/2021. W szkołach podstawowych będzie uczyło się ponad 3 mln uczniów, w tym w klasach I ok. 367 tys. dzieci, a w szkołach ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia oraz szkołach przysposabiających do pracy) ok. 1,5 mln uczniów. W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie ponad 190 tys. słuchaczy, a w szkołach dla dorosłych (podstawowych i liceach) ok. 120 tys. słuchaczy.
  • Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Nowy rok szkolny - inny niż wszystkie dotychczasowe

Wtorek, 1 września br. to również pierwszy dzień zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla ok. 1 mln 450 tys. dzieci w wieku 3-6 lat, w prawie 22,5 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.

W Kędzierzynie-Koźlu w roku szkolnym 2020/2021 naukę rozpocznie 3923 uczniów w 13 szkołach podstawowych oraz 1823 maluchów w 20 przedszkolach.

- Wszystkim życzymy powodzenia i trzymamy za Was mocno kciuki. Przypominamy także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: często dezynfekujcie ręce i zachowujcie dystans społeczny - można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Natomiast ponad 700 nowych uczniów rozpocznie naukę w szkołach ponadpodstawowych w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Łącznie w 124 oddziałach uczyć się będzie 3400 uczniów. Dodatkowo w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących otwarto nowy kierunek - technik transportu kolejowego.

1 września rusza kształcenie w branżowych szkołach II stopnia. Szkoły te oferują możliwość uzyskania dyplomu zawodowego na poziomie technika oraz świadectwa dojrzałości. Poszerzono również ofertę edukacyjną szkół prowadzących kształcenie zawodowe o 4 nowe zawody.

- Zaczyna się nowy rok szkolny. Nasze placówki są dobrze przygotowane do pracy w nowych warunkach. Wdrożyliśmy procedury bezpieczeństwa i jesteśmy w ciągłym kontakcie z inspekcją sanitarną, opracowaliśmy różne scenariusze działania. Jednocześnie przypominamy wam o zasadach bezpieczeństwa i życzymy - mimo, że takiego roku szkolnego jeszcze nie było - samych sukcesów w nauce! Dziękujemy wam również za duże zainteresowanie szkołami prowadzonym przez powiat - czytamy na stronie kędzierzyńsko-kozielskiego starostwa.

Uczniowie i nauczyciele wracają do szkół po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Zawieszenie stacjonarnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych trwało, z pewnymi wyjątkami, od 12 marca br.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, przekonuje, że obecna sytuacja epidemiczna w Polsce, tak jak w przytłaczającej większości państw europejskich, pozwala na powrót do stacjonarnej nauki w szkołach.

Aby umożliwić bezpieczny powrót do szkół, przygotowano odpowiednie regulacje prawne, wytyczne sanitarne GIS, MZ i MEN oraz zalecenia dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek znajdujących się w strefie czerwonej i żółtej, które w razie zagrożenia epidemicznego pozwolą wdrożyć adekwatne do danej sytuacji działania i środki. Stworzono elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym, zarówno dla całej szkoły, jak i poszczególnych jej oddziałów.

W nowym roku szkolnym MEN planuje przygotowanie nowych e-materiałów dydaktycznych, a także rozbudowę platformy epodreczniki.pl o nowe treści i funkcjonalności. Pojawią się dodatkowe środki finansowe na zakup sprzętu komputerowego, który będzie mógł być wykorzystany w ramach kształcenia na odległość.

- W sytuacji, gdy pojawi się przypadek zarażonego ucznia, najpierw zostanie on odizolowany, a następnie wskazana przez inspektora sanitarnego grupa zostanie poddana kwarantannie. Nauczyciel może zdecydować się na pracę zdalną - wyjaśnia minister Dariusz Piontkowski.

- Przygotowaliśmy wytyczne dla dyrektorów szkół z informacjami, co robić w przypadku zagrożenia epidemicznego - przekazał szef MEN.

Jeśli w szkole zostanie wykryty przypadek koronawirusa, inspektorzy sanitarni (sanepid) będą podejmowali decyzje ws. kwarantanny dla pozostałych uczniów i pracowników.

- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym kaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób. Następnie powinien on niezwłocznie powiadomić rodziców o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły - czytamy w wytycznych MEN.

Minister Piontkowski podkreśla, że szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów. Dyrektorzy mogą zgłaszać się po środki ochronne - maseczki, płyny do dezynfekcji. Szkoły otrzymają również termometry.

Obowiązkowa będzie dezynfekcja rąk i wietrzenie pomieszczeń w szkołach. Nie będzie obowiązku zakładania maseczek, choć jak mówił Piontkowski w dużych szkołach byłyby one bardziej uzasadnione, niż w niewielkich placówkach.

Bezpieczny ma być również transport do i z szkoły. - Wytyczne dotyczące transportu publicznego są ważne głównie z punktu widzenia gmin wiejskich, które zobowiązane są do tego, aby zorganizować transport uczniów do szkół. Zgodnie z tymi wytycznymi, firma przewożąca jest zobowiązana do tego, żeby dezynfekować (ozonować) autobus na koniec dnia - wyjaśniał minister.

Uczniowie, którzy będą korzystali z transportu publicznego czy gimbusa, będą mieli obowiązek zakrywania nosa i ust. - Kierowca będzie miał prawo nie wpuścić ucznia, jeżeli ten nie będzie miał maseczki czy innej przesłony - przestrzegł minister Piontkowski.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RKTreść komentarza: To co on powiedział to ja dawno wiem i więcej wiemData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:39Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: د بدلونونو لپاره وختTreść komentarza: Najwyższy czas się obudzić i pogonić POKOlebańców jak najdalej stąd. Ryży jest cztery miesiączki przy korycie a już ludzi zwalniają z zakładów w różnych miastach i rośnie bezrobocie a niektóre firmy zwijają się z Polski. Do tego drożyzna w sklepach i na stacjach paliw. Rachunki za energię już przysłali o 60% droższe od lipca. Głosowali za nielegalnym rmigrantami. Do tego babdyckie i siłowe przejmowanie telewizji i sądownictwa oraz pałowanie i gazowanie łudźi. A to dopiero początek zabawy. Uśmiechnięta Polska się kłania. Tylko to będzie śmiech przez łzy dla większości. Głupot ludziom naobiecywali i żadnych konkretów nie widać. Zajmują się tabletkami i pierdołami |różnej maści. Za dobrze widocznie było niektórym ze sklerozą, bo większość młokosów jeszcze raczkowała jak rudy był wcześniej przy korycie. Muszą to dziadostwo odczuć na sobie, zanim ruszą tą pustą mózgownicą. Jak można wybrać takich nieudaczników do rządzenia krajem. Jedyne co potrafią to wszystko zniszczyć. Nawet wielmożnemu panu nie można pytania zadać, bo chłop furii dostaje. Starych pomyśleć co będzie pod koniec kadencji jak już jest taki bajzel. Banda POKOlebańców.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 16:21Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: ŚPIJ NARODZIE ZNIEWOLONY TAKI JESTEŚ WCIĄŻ ZMĘCZONY, ŚPIJ NARODZIE SNEM GLUPIEGO, GDY SIĘ OBUDZISZ, NIE BĘDZIE NICZEGOData dodania komentarza: 19.04.2024, 14:06Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETAAutor komentarza: asdfTreść komentarza: Czy tam dalej jest zamkniety ten przejazd?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:30Źródło komentarza: Zamkną przejazd pod wiaduktem na ulicy Spacerowej. Będzie objazdAutor komentarza: NorabTreść komentarza: Jakieś sto lat temu prężnie działała na Śląsku poczta kolejowa Bahnpost.Kazdy list przesłany tą pocztą miał owalny stempel z numerem pociągu i stacją nadania.Oczywiscie wielka gradka dla filetalistow oraz strata dla organizatorów,że przespali taką okazję.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:15Źródło komentarza: Fiatem po Podsudeckiej. Pociąg retro przyjedzie do Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: KaiTreść komentarza: Mógłbyś zdradzić Czytelnikom, jaka jest Twoja wizja kozielskiego Rynku?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 10:21Źródło komentarza: Brudna kampania wyborcza przed drugą turą w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna