Dziś mija 81 lat od wybuchu II wojny światowej

  • 01.09.2020, 14:54
  • Źródło: Starostwo K-K
Dziś mija 81 lat od wybuchu II wojny światowej
Pierwszy dzień września obchodzony jest także jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Pod pomnikiem ofiar w kędzierzyńskim Parku Pojednania oddano hołd poległym, odśpiewano hymn i złożono kwiaty.

1 września 1939 r. w audycji Polskiego Radia wybrzmiał komunikat rozpoczynający się słowami: „A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy…”.

Atak na Polskę, rozpoczynający II wojnę światową stał się faktem. Niemcy rozpętali przeciwko Polsce najtragiczniejszy w całych dziejach kataklizm wojenny, który pochłonął życie około 6 milionów obywateli polskich. Doprowadził do największej katastrofy w dziejach ludzkości pozbawiając życia kilkadziesiąt milionów niewinnych ofiar.

Wrzesień 1939 roku to również data symbolizująca początek heroicznej walki Polaków z niemieckimi i sowieckimi okupantami, którzy dopuścili się niezliczonej wręcz ilości okrucieństw na obywatelach naszego kraju. Zorganizowane ludobójstwo miało na celu wymazanie raz na zawsze polskiego narodu i państwa z kart historii.

II wojna światowa to największa w historii ludzkości wojna światowa, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945). Teatr działań wojennych objął prawie całą Europę, a także wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji.

W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln uzbrojonych. Według różnych szacunków w II WŚ zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy (z wejściem w życie 8 maja 1945), zakończyło działania wojenne w Europie. Natomiast akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 na pokładzie pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej, definitywnie zakończył działania wojenne.

Źródło: Starostwo K-K

Zdjęcia (13)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe