czwartek, 28 marca 2024 20:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś mija 81 lat od wybuchu II wojny światowej

Pierwszy dzień września obchodzony jest także jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Źródło: Starostwo K-K
Dziś mija 81 lat od wybuchu II wojny światowej

Pod pomnikiem ofiar w kędzierzyńskim Parku Pojednania oddano hołd poległym, odśpiewano hymn i złożono kwiaty.

1 września 1939 r. w audycji Polskiego Radia wybrzmiał komunikat rozpoczynający się słowami: „A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy…”.

Atak na Polskę, rozpoczynający II wojnę światową stał się faktem. Niemcy rozpętali przeciwko Polsce najtragiczniejszy w całych dziejach kataklizm wojenny, który pochłonął życie około 6 milionów obywateli polskich. Doprowadził do największej katastrofy w dziejach ludzkości pozbawiając życia kilkadziesiąt milionów niewinnych ofiar.

Wrzesień 1939 roku to również data symbolizująca początek heroicznej walki Polaków z niemieckimi i sowieckimi okupantami, którzy dopuścili się niezliczonej wręcz ilości okrucieństw na obywatelach naszego kraju. Zorganizowane ludobójstwo miało na celu wymazanie raz na zawsze polskiego narodu i państwa z kart historii.

II wojna światowa to największa w historii ludzkości wojna światowa, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945). Teatr działań wojennych objął prawie całą Europę, a także wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji.

W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln uzbrojonych. Według różnych szacunków w II WŚ zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy (z wejściem w życie 8 maja 1945), zakończyło działania wojenne w Europie. Natomiast akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 na pokładzie pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej, definitywnie zakończył działania wojenne.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HoffmannTreść komentarza: Przypuszczam że to teren zabudowany to jak mogą pędzićData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:37Źródło komentarza: Tam faktycznie może dojść do tragediiAutor komentarza: ZgredTreść komentarza: Bo mieli wiecej lat na trenowanie...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: piękna postać i piękna historiaData dodania komentarza: 28.03.2024, 14:22Źródło komentarza: 65 lat temu spoczął na kozielskim cmentarzuAutor komentarza: prowizorkaTreść komentarza: Najlepiej odbić piłeczkę. Wójt i cała jego załoga są DLA mieszkańców! To oni powinni przyjmować skargi mieszkańców oraz współpracować z innymi samorządami! DZIAŁAĆ! Za to dostajecie pieniądze. Ciekawe jak mieszkańcy ocenią pracę tego samorządu w nadchodzącym plebiscycie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:00Źródło komentarza: W gminie Bierawa chcą uświadamiać, kto zarządza daną drogąAutor komentarza: Z miasta możliwosciTreść komentarza: Brawo!!!!! Zdrowìa i wytrzymałości!!! Wasze rezultaty są kosmiczne!!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:36Źródło komentarza: Henryk Szymura mistrzem Europy. Tadeusz Rojewski z dwoma medalamiAutor komentarza: żurTreść komentarza: na pewno jakiś pisowiecData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy palili żur. Ktoś wezwał straż pożarną. WIDEO
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 13°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna