Podstawowa zasada grzybiarza brzmi: „Nie znasz, nie zbieraj"

  • 08.09.2020, 11:27 (aktualizacja 08.09.2020, 12:11)
  • ANKO
Podstawowa zasada grzybiarza brzmi: „Nie znasz, nie zbieraj" foto: ANKO
Miłośnicy grzybobrania mają powody do zadowolenia. Także w naszym regionie pojawiło się znów sporo grzybów. Sprzyja temu wilgotna i ciepła pogoda. Zbierając grzyby powinniśmy jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

Jeśli masz choćby cień wątpliwości, nie bierz grzyba. Żaden okaz nie jest wart ryzyka. Nie popadaj w rutynę. Z jej powodu zatruciom ulegają także doświadczeni grzybiarze.  
W Polsce mamy około 80 rodzajów grzybów - jak rozpoznać te, które nadają się do zjedzenia od tych niejadalnych lub trujących? Na wyprawę do lasu warto wcześniej się przygotować.

Zbieraj tylko te grzyby, co do których masz pewność, że są jadalne. Niektóre jadalne i trujące wersje wyglądają naprawdę podobnie. Warto skorzystać z atlasu grzybowego, który znajdziesz TUTAJ

Nie wolno rozpoznawać gatunków grzybów na podstawie ich gorzkiego smaku – istnieją gatunki śmiertelnie trujące, posiadające przyjemny, słodkawy smak, np. muchomor sromotnikowy, muchomor wiosenny. Nie zbieraj bardzo młodych okazów. Łatwo je pomylić!

Jako początkujący grzybiarz zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i występuje dużo mniejsze ryzyko zatrucia niż w przypadku grzybów blaszkowych.

Zbieraj wyłącznie grzyby zdrowe, a także wyrośnięte i dobrze wykształcone. Młode grzyby, bez wykształconych cech danego gatunku, stanowią najczęstszą przyczynę tragicznych pomyłek.

Zbieraj grzyby do koszyków bądź pojemników przepuszczających powietrze. W żadnym przypadku nie korzystaj z foliowych reklamówek, gdyż grzyby w nich przechowywane powodują zaparzanie owocników i przyspieszają ich psucie.

foto: ANKO

Nigdy nie zbieraj grzybów rosnących w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach będących skupiskiem odpadów, takich jak zakłady produkcyjne lub drogi o dużym natężeniu ruchu, ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.

Przygotuj grzyby jeszcze tego samego dnia. Podczas ich oczyszczania ponownie dokładnie im się przyjrzyj. To ostatnia szansa na odrzucenie podejrzanych okazów.

foto: ANKO

Jeżeli po spożyciu grzybów wystąpią nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcz mięśni, podwyższona temperatura, należy natychmiast sprowokować wymioty poprzez wypicie ciepłej wody z solą, zabezpieczyć treść żołądkową i zgłosić się do lekarza. Obierzyny grzybów, resztki potrawy, wymiociny stanowią ważny materiał do ustalenia przyczyny zatrucia i pozwalają zastosować właściwe leczenie.

foto: ANKO

 

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe