Zmiana organizacji ruchu na ulicy Sobieskiego. Dla jednych ulga, dla innych udręka

  • 14.09.2020, 12:55 (aktualizacja 14.09.2020, 14:51)
  • Rafał Pulkowski
Zmiana organizacji ruchu na ulicy Sobieskiego. Dla jednych ulga, dla innych udręka
Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec ulicy Sobieskiego na osiedlu Pogorzelec, który uważa, że nowo postawiony znak B-36 zakazu zatrzymywania się i postoju utrudnia życie wszystkim mieszkańcom.

- Znak zakazujący parkowania został postawiony z nie wiadomo jakiego powodu. Utrudnia tak naprawdę życie wszystkim mieszkańcom, bo nie ma gdzie stawiać samochodów - powiedział pan Dawid, mieszkaniec ulicy Sobieskiego.

W styczniu bieżącego roku podczas spotkania władz miast z mieszkańcami osiedla Pogorzelec apelowano o zmianę organizacji ruchu na ulicy Jana Sobieskiego, gdzie wyminięcie się dwóch pojazdów, kiedy po obu stronach parkowały samochody graniczyło z cudem. Dodatkowo na skrzyżowaniu Sobieskiego z Ligonia brakowało przejścia dla pieszych. Jednak aby coś mogło się ruszyć w tej sprawie, decyzję musiała podjąć Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego działająca przy Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu. W jej skład wchodzą m.in. zarządcy dróg oraz policja.

- Mieszkańcy apelowali o przeorganizowanie ruchu w okolicy skrzyżowania ulicy Sobieskiego z Ligonia. Urzędnicy starostwa sprawdzili ten rejon i faktycznie był tam spory problem z płynnym przemieszczaniem. Wszelkie zmiany były konsultowane z mieszkańcami - poinformował Adam Lecibil, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Dodatkowo zmieniona została organizacja ruchu na odcinku ulicy Ligonia od skrzyżowania z ulicą Sobieskiego do ulicy Bema. Na tym odcinku jeszcze do niedawna można było jeździć w obu kierunkach. Od kilku dni jest to ulica jednokierunkowa, co również było wnioskowane przez mieszkańców tejże ulicy.

- I bardzo dobrze, bo tutaj pomimo parkowania po jednej stronie, wyminięcie się dwóch samochodów graniczyło z cudem. Ulica jest wąska, dużo węższa, niż Sobieskiego - powiedział pan Paweł, mieszkaniec ulicy Ligonia.

Niektórzy mieszkańcy chyba nie zauważają nowych znaków przy ulicy Sobieskiego i nadal parkują z przyzwyczajenia po stronie, gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju. To samo tyczy się osób przyjeżdżających do kościoła - w miniony weekend zarówno straż miejska, jak i policja wystawili sporo wezwań.

- Wprowadzony zakaz zatrzymywania się i postoju po jednej ze stron ulicy znacznie poprawi poziom bezpieczeństwa w tym miejscu. Poprzednia organizacja ruchu pozwalała na parkowanie samochodów po obu stronach jezdni. Ograniczało to w znaczący sposób widoczność kierowców oraz uniemożliwiało bezpieczne wyminięcie się pojazdów jadących z naprzeciwka - poinformował Piotr Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Znaki B-36 powinny być umieszczone w każdym miejscu drogi publicznej, z której możliwy jest wyjazd pojazdu. I zgodnie z tym umieszczono takie znaki przy wjeździe na ulicę Sobieskiego od ulicy Kozielskiej, następny jest przy ulicy Ligonia, a kolejny przy ulicy Kościuszki. Pominięto ulicę Sikorskiego, zatem mieszkańcy wykorzystują ten fragment drogi do parkowania (od ulicy Sikorskiego do Kościuszki).

*§ 32 ust. 2. Jeżeli zakaz wyrażony przez znaki B-25, B-26, B-29, B-33, B-35, B-36, B-37 i B-38 nie jest uprzednio odwołany znakiem oznaczającym koniec zakazu, to obowiązuje on do najbliższego skrzyżowania; nie dotyczy to skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.

Jednak jak dowiedzieliśmy się w starostwie powiatowym, ulica Sikorskiego jest drogą wewnętrzną i zgodnie z przepisami nie potrzebny jest tam znak B-36. Więc parkowanie w tym miejscu jest wykroczeniem. Można otrzymać mandat i punkty karne, a nawet liczyć się z odholowaniem pojazdu.

 

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Alina
Alina 15.09.2020, 13:00
Lepiej wprowadzić ruch jednokierunkowy i pozwolić na parkowanie obustronne.

Pozostałe