W ramach praktyk spędzą 30 dni na morzu. Dla nich jest to przygoda życia

  • 16.09.2020, 16:04 (aktualizacja 16.09.2020, 16:20)
  • Andrzej Kopacki
W ramach praktyk spędzą 30 dni na morzu. Dla nich jest to przygoda życia… foto: strona ZŚŻŚ
Uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu odbywają miesięczne praktyki na legendarnym żaglowcu „Dar Młodzieży”.

- Licząca 22 osoby czwarta klasa maturalna, odbywa obecnie praktykę zgodnie z konwencją morską STCW na żaglowcu „Dar Młodzieży” będącym własnością Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Praktyka miała zostać przeprowadzona na przełomie sierpnia i września, ale z uwagi na pandemię została przełożona na teraz. To jest ich ostatnia, trzecia praktyka morska. Wcześniej odbywali praktykę morską na statku szkoleniowym m/s Nawigator XXI należącym do Akademii Morskiej w Szczecinie - wyjaśnia Agnieszka Kossakowska, dyrektor ZSŻŚ w Kędzierzynie-Koźlu.  

Klasy, które idą trzymiesięcznym trybem praktyk, jedną miesięczną odbywają na statku szkolnym, a dwie kolejne muszą już być zgodne ze wspomnianą wcześniej konwencją morską STCW. Jest to międzynarodowa konwencja o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania świadectw oraz pełnienia wacht.

- Takich jednostek, z których w tym przypadku możemy skorzystać, jest stosunkowo niewiele. dodaje dyrektor  Agnieszka Kossakowska. - Akurat nasi uczniowie pływają na jednostkach będących we władaniu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Akademii Morskiej w Szczecinie. Następne roczniki będą już miały pięć miesięcznych praktyk z czego trzy morskie oraz dwie śródlądowe.

 

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe