Jak dbać o bezpieczeństwo w magazynie?

  • 17.09.2020, 09:14
  • Materiał partnera
Jak dbać o bezpieczeństwo w magazynie?
Praca w magazynie wiąże się z różnymi zagrożeniami. Obowiązkiem pracodawcy jest przeciwdziałanie tym zagrożeniom i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom i innym osobom przebywającym na terenie magazynu.

Bezpieczeństwo w magazynie w dużym stopniu zależy od rozmieszczenia regałów. Dlatego już na etapie projektowania magazynu należy zwrócić na to szczególną uwagę. W hali magazynowej poruszają się nie tylko ludzie, ale też wózki widłowe. Dlatego między regałami musi się znaleźć wystarczająco dużo miejsca, aby można było bez problemu wykonywać wszelkie manewry. 

Wystarczająco duże odstępy między regałami

Odstępy między regałami muszą być na tyle duże, aby wózki widłowe swobodnie się mijać, bez ryzyka zderzenia się pojazdów. Minimalna odległość między regałami w przejściach musi wynosić 0,75m w przypadku ruchu jednokierunkowego, a w przypadku ruchu dwukierunkowego 1m. 

Odpowiednio dobrane regały magazynowe

Znajdujące się w magazynie regały wybrane np. z oferty sklepu regaly.biz.pl muszą mieć solidną, stabilną konstrukcję, muszą być wystarczająco wytrzymałe, aby nie doszło do wypadku po umieszczeniu na nich ciężkich towarów. Nie wolno przekraczać zalecanego obciążenia. Wszystkie regały wybierane do magazynów muszą posiadać specjalne atesty BHP i spełniać normy bezpieczeństwa. 

Stan regałów w magazynie musi być regularnie sprawdzany, przeglądy należy zlecać doświadczonej firmie. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości regały należy wymienić na nowe. 

Zabezpieczenie instalacji elektrycznych

W magazynie należy zadbać również o odpowiednie oznakowanie, o zabezpieczenie instalacji oraz o osłony obiektów. Koniecznie należy zadbać o właściwe przechowywanie materiałów łatwopalnych i niebezpiecznych dla środowiska. Należy więc zorganizować przestrzenie do magazynowania takich materiałów, dostosować zabezpieczenia, nie wolno zapomnieć o urządzeniach gaśniczych i umożliwić sprawną ewakuację osób przebywających w magazynie. 

Dobre oświetlenie

Oświetlenie powinno być dostosowane do miejsca i do rodzaju wykonywanej pracy. Wszelkie awarie prądu i brak światła mogą doprowadzić nawet do utraty życia, dlatego obowiązkowo trzeba zadbać o oświetlenie awaryjne. 

Temperatura dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy

Również temperatura w magazynie musi być dostosowana do rodzaju pracy wykonywanej w magazynie. Praca w warunkach chłodniczych wymaga zapewnienia pracownikom specjalnej odzieży ochronnej. 

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe