Rząd planuje zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko policjantom

  • 18.09.2020, 08:49
  • Źródło: gov.pl
Rząd planuje zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko policjantom
Efektem głośnej sprawy ataku na policjantów w Pastuchowie była konferencja w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, podczas której zapowiedziano zaostrzenie kar dla osób atakujących policjantów.

- Musimy jeszcze skuteczniej zwalczać przestępczość przeciwko funkcjonariuszom. Jedną z metod będzie zaostrzenie kar za popełnienie przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej, czynną napaść na funkcjonariusza i znieważanie - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej.

W zaprezentowanym na początku konferencji filmie (poniżej) przedstawiono wydarzenia z 12 września. Policjanci wezwani na interwencję w Pastuchowie (gmina Jaworzyna Śląska) w sprawie pobicia jednego z mieszkańców, zostali zaatakowani przez dwóch mężczyzn. Pomimo ataku, funkcjonariusze nie przestali działać. Na miejscu zatrzymali jednego z napastników, natomiast drugi wkrótce wpadł w ręce mundurowych. Obaj zatrzymani byli pod wpływem alkoholu. Po wytrzeźwieniu usłyszeli zarzuty m.in. czynnej napaści na funkcjonariuszy oraz ich znieważenia.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

- Widzieliśmy na filmie, jak doszło do bardzo niedobrego i absolutnie nieakceptowanego zajścia, brutalnego pobicia policjantki i policjanta - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Razem z ministrem Mariuszem Kamińskim podjęliśmy decyzję znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów. Oni powinni być pewni, że takie sytuacje nie mogą mieć miejsca - podkreślił szef rządu.

- Brutalnych ataków, podczas których policjanci doznają obrażeń, czy ran jest więcej. Często funkcjonariusz wychodzi na z pozoru spokojną interwencję i spotyka się z niesłychaną agresją, z atakiem siekierą, nożem. O tych sprawach trzeba głośno mówić - podkreślił szef MSWiA i dodał, że do końca miesiąca przedstawi projekt nowelizacji przepisów podwyższający kary za przestępstwa wobec funkcjonariuszy oraz wprowadzający, w wypadku stwierdzenia przestępstwa, obligatoryjną dodatkową karę finansową.

Jak wynika ze statystyk od 2015 roku do sierpnia tego roku policja odnotowała ponad 20 tys. stwierdzonych przestępstw naruszenia nietykalności funkcjonariuszy oraz blisko 1500 czynnych napaści na nich. W tym okresie odnotowano również ponad 50 tys. przypadków znieważania funkcjonariuszy publicznych. Od 1 października 2020 r. wejdą w życie przyjęte już przepisy ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, na podstawie której funkcjonariuszowi będzie przysługiwała bezpłatna ochrona prawna zapewniana bezpośrednio przez formację, jeżeli został pokrzywdzony przestępstwem naruszenia nietykalności, czynnej napaści bądź znieważania.

Źródło: gov.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe