Warunki na drogach będą coraz gorsze. Bezpieczeństwo na nich to nasza wspólna sprawa

  • 22.09.2020, 13:22
  • Źródło: KPP
Warunki na drogach będą coraz gorsze. Bezpieczeństwo na nich to nasza wspólna sprawa Foto: pexels
Jesień to czas, w którym coraz częściej będziemy mieli do czynienia z mgłą i opadami deszczu. W związku z tym należy pamiętać, aby podczas jazdy samochodem, rowerem, czy poruszając się piechotą, zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ważne jest również, by zwracać uwagę na innych użytkowników dróg, a także stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Powstanie dużej ilości ścieżek rowerowych w naszym mieście zachęca do jazdy na rowerze. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są grupą szczególnie narażoną na poważne konsekwencje wypadków. Paradoksalnie, do takich zdarzeń często dochodzi na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów.

21 września w Kędzierzynie-Koźlu przy skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i al. Lisa doszło do potrącenia rowerzystki. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, kierująca jednośladem została potrącona na przejeździe rowerowym przez 38-letniego kierowcę volkswagena. Policjanci z Komendy Powiatowej w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzają okoliczności, w jakich doszło do wypadku oraz prowadzą czynności zmierzające do wyjaśnienia jego przyczyny.

Na drodze musimy pamiętać o ostrożności i zasadzie ograniczonego zaufania, która dotyczy wszystkich: kierowców, rowerzystów i pieszych. Prowadząc samochód, zwracajmy szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zwolnijmy, a kiedy widzimy wchodzącego na pasy pieszego, pozwólmy mu bezpiecznie przejść. Musimy również wziąć pod uwagę aktualne warunki atmosferyczne i pamiętać, że na mokrej nawierzchni droga hamowania wydłuża się.

Będąc pieszym, zawsze przed wejściem na jezdnię upewnijmy się, że możemy bezpiecznie przejść. Przy zderzeniu z autem to pieszy odniesie największe obrażania, dlatego czasem warto poczekać, żeby bezpiecznie dotrzeć do celu. Zadbajmy również o swoją widoczność poprzez noszenie odblasków, zwłaszcza gdy idziemy w terenie niezabudowanym oraz poboczem po nieoświetlonych drogach. Elementem odblaskowym może być przedmiot doczepiony do ubrania, odblaskowe opaski, kamizelki oraz smycze

Rowerzyści muszą również pamiętać o prawidłowym oświetleniu swojego jednośladu - z przodu światło białe lub żółte ciągłe bądź migające, z tyłu światło odblaskowe czerwone o innym kształcie niż trójkąt oraz światło czerwone ciągłe bądź migające. W przypadku rowerzystów ważna jest również zasada ograniczonego zaufania. Zawsze przed wjazdem na przejazd dla rowerów warto upewnić się, że możemy bezpiecznie przejechać.

Źródło: KPP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe