środa, 24 kwietnia 2024 13:19
Reklama
Reklama
Reklama

33. edycja festiwalu "Wrzosowisko" w Kędzierzynie-Koźlu

Przed nami Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko”. 33. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25-27 września. Wystąpią: Urszula Makosz, Marek Dyjak i Joanna Bejm.
33. edycja festiwalu "Wrzosowisko" w Kędzierzynie-Koźlu

W tegorocznej edycji wyjątkowo nie odbędzie się konkurs piosenki artystycznej i turystycznej. Jednak aby to zrekompensować, Miejski Ośrodek Kultury, który jest organizatorem wydarzenia, przygotował trzy ciekawe koncerty.

Jako pierwsza wystąpi w piątek 25 września o godz. 19 w Domu Kultury „Koźle” Urszula Makosz, której towarzyszyć będzie zespół w składzie: Krzysztof Cyran (gitara, mandolina), Michał Półtorak (skrzypce, mandolina), Paweł Pierzchała (fortepian), Maciej Półtorak (instrumenty perkusyjne) i Michael Jones (skrzypce, altówka, djembe, ravanhuta). Artyści zaprezentują program pt. „Mi amor, mi alegria - Pieśni Żydów sefardyjskich”.

Podczas koncertu zabrzmią utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, spadkobierców przodków wypędzonych w XVI wieku z Hiszpanii i Portugalii. W pieśniach słychać wpływy muzyki hiszpańskiej, arabskiej, greckiej i bałkańskiej. Żywiołowe, pełne ekspresji brzmienia, czasem też nastrojowe i melancholijne, przywodzą na myśl południowe klimaty przeplatające się ze stylem orientalnym.

Sobota to spotkanie z niezwykłą osobowością polskiej sceny muzycznej. W Domu Kultury „Chemik” o godz. 18 wystąpi Marek Dyjak, który zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty pt. „Piękny instalator”.

"Głos na granicy desperacji, krzyku i rozpaczy, nic sobie nie robi z takiej czy owakiej konwencji. Bywały w jego karierze momenty, w których muzyk mógł iść za ciosem - wbić się na potocznie zwany artystyczny świecznik. Wolał jednak iść własną drogą, nie zawsze łatwą, lecz kierowaną przez siebie samego, nie oddał swojej kariery w cudze ręce" - czytamy w biografii artysty.

Jest jak prawdziwy buntownik. Takie są też jego koncerty. Śpiewa to, co czuje i myśli, nawet jeśli taki ekshibicjonizm sporo go kosztuje. Na co dzień występuje z trębaczem Jerzym Małkiem, pianistą Markiem Tarnowskim, kontrabasistą Michałem Jarosem oraz perkusistą Arkiem Skolikiem, ale nie są mu obce koncerty wyłącznie z gitarą.

Tegoroczne „Wrzosowisko” zakończy niedzielny występ Joanny Bejm z zespołem, który tworzą: Kamil Barański (fortepian), Marcin Skaba (skrzypce), Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Sebastian Frankiewicz (perkusja). Koncert odbędzie się w Domu Kultury „Koźle” o godz. 17.

Będzie to podróż do świata poezji Haliny Poświatowskiej ubranej w autorskie kompozycje, oscylujące wokół jazzu, folku i subtelnego popu. Utwory znalazły się na płycie „Jesteś”, wydanej w październiku 2019 r., która zbiera bardzo pozytywne recenzje zarówno słuchaczy, jak i krytyków.

„Od ponad 50 lat lubię czytać wiersze Haliny Poświatowskiej. Nie wiem, jak Ona je pisała, że się nie starzeją. Chyba nie jest łatwo je śpiewać. Kiedy dostałem od Joasi album „Jesteś”, przez chwilę miałem niepokój. A co będzie, jeśli mi się nie spodoba? Podoba mi się bardzo. Joasia i muzycy świetnie sobie poradzili. Tak jakby te wiersze były tworzone na potrzeby tych właśnie piosenek. Brzmią klasycznie, ale także nowocześnie. Joannie gratuluję, a państwu polecam” - recenzował album Marek Niedźwiecki.

Bilety w cenie 30 zł (piątek i niedziela) oraz 50 i 60 zł (sobota) do kupienia w kasach kin „Chemik” i Twierdza” oraz poprzez stronę MIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jak my rządziliśmy to NIKT z PP nie musiał protestować, kraj był bogaty i dostatni. A teraz BIEDA.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Grzeg.H.Treść komentarza: No tak, tyle, że oni na tym zarabiają i to sporo.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 12:00Źródło komentarza: Znowu będzie można wymienić elektrośmieci na sadzonkiAutor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Za PiS-u nie przyjmowano pracowników ,ponieważ za śmieciówkę nie było chętnych.Tak, dokładano, ale tony ulotek do doręczenia,czas pracy do 18.00-19.00.Punkty poczty to sklepiki typu szwarc,mydło i powidło.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:42Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Przez ostatnie lata,pracownicy poczty byli zwalniani,ale i bardzo źle opłacani. Brak doręczycieli powoduje,że pocztę kierowaną do mnie odbierałam / w ostatnich dwóch latach/ JEDEN raz na półtora miesiąca.Monitowałam u kierownika,pisałam skargi i zapytania do centrali i co??? Bez jakiejkolwiek odpowiedzi.Teraz panie doręczycielki zmieniają się średnio raz na kwartał.Nie rozumiem co do patologicznej sytuacji ciągnącej się od wielu lat ma Tusk.Jestem w stanie zrozumieć ,że to nie pani " ulubieniec", jednak należy trochę znaleźć się w temacie.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:34Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: KazTreść komentarza: Brawo!Data dodania komentarza: 24.04.2024, 11:34Źródło komentarza: Fabryka w Starym Koźlu rozpocznie produkcję już w majuAutor komentarza: spray na chwastyTreść komentarza: Trudno żebym oglądał antypolską pseudostację Tuskacz Vision Network czy jej klona NEOTVPO. Tak się dziwisz jakbyś się z choinki urwała.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 08:40Źródło komentarza: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze 21 kwietnia? ANKIETA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna