Nieznaszyn można poznać od podszewki. Spacerkiem albo na rowerze

  • 23.09.2020, 13:38
  • W
Nieznaszyn można poznać od podszewki. Spacerkiem albo na rowerze Foto: archiwum prywatne
Każde, nawet najmniejsze miejsce na świecie ma swoje uroki i tajemnice. Położony w urokliwych okolicach Nieznaszyn w gminie Cisek, mimo że niepozorny, ma do zaoferowania wiele ciekawych rzeczy. Poznać je można dzięki projektowi "Spacerkiem po Nieznaszynie", który od lipca realizuje nowo powstałe stowarzyszenie.

Wiele atutów posiada Nieznaszyn. Możliwość kontaktu z tradycyjnymi wiejskimi zajęciami, na przykład w kuźni, szkółce jeździeckiej bądź gospodarstwach domowych. Liczne pomniki historii, pozwalające poznać wydarzenia z dziejów wsi. Jest też Nieznaszyn dobrym miejscem do urokliwych spacerów, podpatrywania przyrody i prowadzenia obserwacji astronomicznych.

Fioletowa, zielona i czerwona. Takimi kolorami oznaczono trasy pieszo-rowerowe w projekcie przeprowadzanym przez Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Nieznaszyn - Nasz Nieznaszyn, który dofinansowano w ramach konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - Kierunek FIO.

Stowarzyszenie "Nasz Nieznaszyn", którego prezesem została sołtys Nieznaszyna Kornelia Draga, a wiceprezesem Sonia Gola, powstało na początku tego roku jako odpowiedź na pytanie, co zrobić, by w wiosce zaczęło się dziać jeszcze więcej niż do tej pory. Sołectwo ma bowiem dużą wartość - są nią przede wszystkim ludzie, którym chce się pracować dla dobra ogółu. Mimo że to niewielka wieś, nie brakuje społeczników udzielających się w nim od lat. Dzięki projektowi, o którym dalej, udało się pozyskać do pracy społecznej młody narybek.

Z jeszcze jednego powodu powstał "Nasz Nieznaszyn". Centrum miejscowości zdaniem mieszkańców wymaga doinwestowania. Rada sołecka nie może aplikować w konkursach. Stowarzyszenie ma w tym aspekcie większe możliwości. Liczą także w Nieznaszynie, że projekt w przyszłości zaowocuje sprowadzaniem się do wsi nowych mieszkańców.

Skorzystano z możliwości, jaką otwiera przed młodymi organizacjami pozarządowymi Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, ogłaszając nabór wniosków o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności.

Dzięki pozyskanym 5 tys. zł. zrealizowano zadanie obejmujące opracowanie tras spacerowo-rowerowych po Nieznaszynie i otaczających go terenach, wykonanie zdjęć przyciągających oko obiektów i przygotowanie ciekawostek, o których można się dowiedzieć, zwiedzając miejscowość.

Praca społeczna pasjonatów zaowocowała też stworzeniem logotypu stowarzyszenia. Będzie ono nieocenioną wartością dodaną w promowaniu "Naszego Nieznaszyna". Głównie jednak posłuży samej wsi. Kluczowym wszak celem stowarzyszenia jest działanie na rzecz społeczności lokalnej poprzez pozyskiwanie środków finansowych na różnorakie inicjatywy.

Przyznana kwota pozwoliła też zlecić wykonanie tablicy informacyjnej z trasami po Nieznaszynie oraz zakupić dębowe ławy i stół, przy których można wypocząć po zwiedzaniu sołectwa.

W ramach projektu zaplanowano dwie wycieczki piesze i jedną rowerową z udziałem wszystkich chętnych. Rajd rowerowy odbył się 15 sierpnia. Nazajutrz udano się na pierwszą z wyznaczonych wycieczek pieszych. Drugą zorganizują jesienią.

Czas trwania spaceru daną trasą jest uzależniony od tego, kto nią idzie. Na szlakach znajdują się zabytkowe miejsca, wiele historycznych kapliczek. Są i obiekty młodsze, jak choćby boisko piłkarskie, które - mimo że leży na terenie sąsiednich Roszowic - zawsze służyło społeczności Nieznaszyna. Jest też Stajnia na Zielonych Łąkach, gdzie można skorzystać z przejażdżki konnej czy źródełko, które ma swoją legendę. Ponadto zwiedzić można m.in. zespół poklasztorny, w którym obecnie znajduje się plebania. Obiekt ten nie jest otwarty na stałe. Poznać jego walory można podczas wspólnych zorganizowanych wycieczek.

Nie brak, oczywiście, miejsc ciekawych przyrodniczo. Słowem: historia i natura na wyciągnięcie ręki.

Nie wszyscy mieszkańcy uświadamiają sobie, w jak ciekawym miejscu żyją. Przyjezdni mają niewiele okazji, aby dowiedzieć się czegokolwiek o urokach Nieznaszyna. Projekt to zmienił. Tablica z trasami dostarcza informacji, zachęca do ruchu w plenerze i poznawania historii.

Wydarzenia, które już się odbyły w ramach projektu, zintegrowały wieś. Da się zauważyć rodziny z dziećmi, które wybierają się na prywatne przejażdżki i spacery do wskazanych na tablicy informacyjnej obiektów.

W

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe