Tysiące firm z drugą szansą na zwolnienie ze składek w ZUS

  • 24.09.2020, 13:48
  • Źródło: ZUS
Tysiące firm z drugą szansą na zwolnienie ze składek w ZUS
Nawet 17 tysięcy kolejnych firm będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Sprawa dotyczy tych przedsiębiorców, którzy pierwotnie nie spełnili kryteriów pozwalających na zwolnienie ze składek między marcem a czerwcem tego roku.

Do końca czerwca przedsiębiorcy mogli składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski o zwolnienie z opłacania składek. Dotyczyło to składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, fundusz pracy, fundusz solidarnościowy, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych, fundusz emerytur pomostowych.

W regionie takie wnioski za marzec złożyło 34,8 tys. płatników, za kwiecień 38 tys., a za maj 38,3 tys. przedsiębiorców, firm i samozatrudnionych. W sumie, w województwie opolskim ZUS umorzył przedsiębiorcom 292,8 mln zł z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. W skali kraju o zwolnienia z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj aplikowało w zależności od miesiąca od 1 mln 660 tys., do 1 mln 835 tys. podmiotów.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Pomoc ta mogła zostać przyznana przedsiębiorstwu, które na 31 grudnia 2019 r. nie znajdowało się w trudnej sytuacji w rozumieniu rozporządzenia Komisji (UE). Trudna sytuacja to taka, w której firma m.in. zalegała z opłacaniem składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy lub spełniała kryteria kwalifikujące do objęcia postępowaniem upadłościowym. Dodatkowe wyjaśnienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozwolą na zwolnienie z opłacania składek kolejnych przedsiębiorców, a sprawa może dotyczyć nawet 17 tys. firm w całej Polsce.

Czego dotyczą nowe okoliczności?

Tego, że wobec przedsiębiorstw, które na 31 grudnia 2019 r. znajdowały się w trudnej sytuacji należy zweryfikować, czy na dzień złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek sytuacja ta nadal trwała. Jeżeli okazałoby się, że przedsiębiorca składając wniosek nie miał już zaległości w opłacaniu składek wówczas zwolnienie będzie mu przysługiwać. Takie założenie może oznaczać, że więcej firm niż dotychczas będzie mogło skorzystać z tej formy ulgi w ramach tarczy antykryzysowej.

Dodatkowa weryfikacja obejmuje firmy istniejące krócej niż trzy lata, które nie były objęte postępowaniem upadłościowym i nie otrzymały pomocy na ratowanie (która nie została spłacona) lub restrukturyzację.

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie z opłacania składek do 30 czerwca, ale z powodu zaległości nie otrzymali ulgi, w najbliższych dniach otrzymają z ZUS specjalny formularz, który powinni przesłać do Zakładu do 7 dni od daty otrzymania pisma.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

aba
aba 01.10.2020, 07:43
Mąż mógł przejść na emeryturę już w ubiegłym roku. Rok po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego złożył wniosek o przyznanie emerytury i zmiany statusu na emeryta-przedsiębiorcę. Ponieważ nie dotknął go kryzys związany z pandemią, nie składał żadnych wniosków o umorzenie składek, czy o jakieś dofinansowanie. ZUS zaproponował mu jednak, że dostanie emeryturę od początku ogłoszenia pandemii. Tak też zrobił i zwrócił mu wszystkie nadpłacone składki na FUS!!
Jak mnie o tym poinformował, myślałam, że żartuje sobie ze mnie. Ale nie żartował!
Jestem pełna uznania dla tej, jakże ludzkiej, decyzji!

Pozostałe