Zmarł Josef Groger, autor wielu książek o historii Koźla i okolic

  • 28.09.2020, 13:42
  • Źródło: Bogusław Rogowski
Zmarł Josef Groger, autor wielu książek o historii Koźla i okolic foto: Bogusław Rogowski
W wieku 90 lat zmarł w Turyngii w Niemczech Josef Groger, syn długoletniego kościelnego z kozielskiej parafii pw. św. Zygmunta. Zasłużył się m.in. naszemu miastu tym, że w 1945 roku na polecenie kozielskiego proboszcza Johannesa Breitkopfa wraz z ojcem - Henrichem Grogerem ukryli przed zbliżającym się frontem, w kotłowni pod posadzką zakrystii dużą skrzynię, a w niej skarby kozielskiej parafii: XVII wieczną barokową monstrancję, cztery XVIII-wieczne złote kielichy mszalne oraz wiele naczyń liturgicznych.

Gdy front zatrzymał się nad Odrą Josef Groger wraz z grupą mieszkańców 17 stycznia 1945 roku ruszył na Zachód. Dotarł do Niemiec. Zamieszkał w Fiehsfeld w Turyngii. Tam założył rodzinę, ukończył studia i pracował jako nauczyciel. Gdy w 1957 roku po raz pierwszy przyjechał odwiedzić rodziców został w Koźlu zatrzymany przez Milicję Obywatelską i był przesłuchiwany w sprawie skarbów parafii, które zniknęły z miasta przed wkroczeniem do Koźla Armii Czerwonej. Do ukrycia skarbów nie się przyznał. Również w 1975 roku o zaginione w Koźlu naczynia liturgiczne był kilka razy przesłuchiwany przez NRD-owską STASI.

Po latach nie było już problemów z podróżowaniem do Polski, Josef Groger często odwiedzał rodzinne strony i rozmyślał o wypełnieniu testamentu ojca, który przed śmiercią zobowiązał go do wydobycia skarbów i przekazania społeczności parafialnej.

Gdy w latach 80. ustabilizowała się w Polsce sytuacja polityczna i gospodarcza Josef Gorger postanowił poinformować o ukrytych skarbach ówczesnego proboszcza księdza dr. Alfonsa Schuberta, który z kolei powiadomił o tym opolską kurię.

Gdy po raz kolejny 19 września 1992 roku Josef Goger wraz z synem Karlem-Heizem przyjechał do Koźla, postanowiono wydobyć w tajemnicy skrzynię z ukrytymi naczyniami liturgicznymi. Powołana została komisja w skład, której obok obydwu Grogerów wszedł gospodarz parafii ks. dr Alfons Schubert, członek Rady Parafialnej Ewald Świętek oraz przedstawiciel Ordynariusza Opolskiego ks. Erhard Heinrich.

Po wejściu do kotłowni okazało się, że w między czasie dokonano tam wiele przeróbek, gdyż opalaną koksem kotłownię przebudowano na ogrzewanie gazowe. Poszukiwacze skarbu początkowo sądzili, że naczynia liturgiczne zostały już wcześniej w czasie prac adaptacyjnych znalezione i wydobyte. Lecz po wykonaniu w posadzce odwiertów natrafiono na skrzynię i ukryte w niej naczynia liturgiczne. Po ich wydobyciu okazało się, że przez 47 lat przechowały się w bardzo dobrym stanie.

Z odkrycia i wydobycia naczyń liturgicznych sporządzono stosowny protokół i przekazano do Kurii w Opolu. Po kilku miesiącach skarby trafiły na wysatwę w Muzeum Archidiecezjalnym w Opolu.

Po przejściu na emeryturę Josef Groger zajął się intensywnie dokumentowaniem przeszłości historycznej Heimatu. Spisywał wspomnienia swoje oraz dawnych koźlan. W muzeach i archiwach zbierał materiały i informacje. Plonem tego jest kilka książek bardzo dobrze udokumentowanych i zilustrowanych zdjęciami książek o Koźlu. Jednym z najcenniejszych jest wydane w 2004 roku w języku polskim i niemieckim 200 stronicowe - studium historyczne pt: „Kościoły, klasztory, kaplice miasta i dawnej twierdzy kozielskiej” oraz wydana w rok później książka pt. ”Kiedy miasto przestało być twierdzą”. W latach następnych niemal co roku ukazywały się na rynku kolejne tytuły, a ich autor odwiedzając swoje rodzinne miasto spotykał się z miłośnikami historii lokalnej oraz młodzieżą szkolną na prelekcjach, seminariach i dyskusjach.

Doceniając pracę i zaangażowanie Josefa Grogera nad dokumentowaniem i opisywaniem historii miasta i przeszłości ziemi kozielskiej, marszałek województwa opolskiego - Józef Sebesta uhonorował Josefa Grogera tytułem i odznaką „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. W 2014 roku katowicka kapituła Ruchu Autonomii Śląska przyznała Josefowi Glogerowi nagrodę im. ks. Augustina Weltzla, a za publikacje i opisywanie historii Koźla i okolic nadała mu tytuł „Górnośląski Tacyt”.   

Źródło: Bogusław Rogowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anka
Anka 17.11.2020, 00:00
Widzę, że Pan Rogowski pisze "NOWĄ" historię współczesnej Polski...
Barbara Gałońska
Barbara Gałońska 16.11.2020, 05:31
Panie Redaktorze Rogowski! Widzę, że jest Pan młodym człowiekiem i wypisuje niestworzone historie w stylu: "Gdy w latach 80. ustabilizowała się w Polsce sytuacja polityczna i gospodarcza..." To aż mi się wierzyć nie chce!!

Lata od 13 grudnia 1981 - 21 lipca 1983 to komunistyczny STAN WOJENNY wymierzony przeciwko strajkom w polskich stoczniach, kopalniach i fabrykach! A te lata bezpośrednio przed nim: od drugiej połowy roku 1980 i następne po nim, do roku 1987 to kompletna zapaść gospodarcza w kraju. Kartki na żywność, kolejkowe zapisy na artykuły przemysłowe i koszmarne kolejki po wszystko!! Dopiero dojście do władzy Rakowskiego poprawiło trochę to sytuację: zaczęły pojawiać się w sklepach jakieś towary przemysłowe do "wolnej sprzedaży". Ale i wyprzedaż polskich przedsiębiorstw państwowych obcemu kapitałowi... I bezrobocie!!

Stabilizacja polityczna zaczęła się razem z wyborami z 4 czerwca 1989 r. i transformacją ustrojową. Gospodarka zaczęła mieć charakter rynkowy, co objawiło się galopującą inflacją. Każdy Polak w latach 90. został milionerem - inflacja w roku 1990 wyniosła 585,8% ( https://pl.wikipedia.org/wiki/… Poniżej 10% spadła dopiero w 2001 roku...

Proszę więc o publikację mojej wypowiedzi i przyznanie się do błędu. Może wtedy tacy jak ja nabiorą do pana szacunku, bo przyznanie się do błędu wymaga odwagi.
K
K 17.11.2020, 09:04
Pan Rogowski ma z 80 lat :-)

Pozostałe