Brakuje szczepionek na grypę. Być może pojawią się w październiku

  • 28.09.2020, 15:24
  • W
Brakuje szczepionek na grypę. Być może pojawią się w październiku Foto: pexels
Senator, były wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, zaszczepił się na grypę na początku września. Na swój preparat czekał tydzień. Jak się okazuje, to i tak krótki okres, bowiem szczepionek brakuje wszędzie. A może w aptekach w naszym mieście i okolicach jest inaczej?

Istnieje co prawda internetowy portal gdziepolek.pl, w którym można sprawdzić dostępność i cenę medykamentów w polskich aptekach. Nie zawsze jednak warto ufać zawartym w nim informacjom. Najbardziej poszukiwane leki błyskawicznie są wykupywane i może się okazać, że danego specyfiku w danej aptece już nie ma, choć wciąż figuruje w wyszukiwarce leków. Najlepiej więc chwycić za telefon i samemu się przekonać.

Na celownik wzięliśmy szczepionkę na grypę. Dopuszczonymi do obrotu w Polsce są: VaxiGrip Tetra i Influvac Tetra. Szczepionka pełnopłatna dla osoby dorosłej to koszt ok. 45 zł. Refundacja 50-proc. obejmuje dzieci w wieku 3-5 lat i osoby w wieku powyżej 65 lat.

Najpierw zadzwoniliśmy do kilku aptek w Kędzierzynie-Koźlu. Następnie do placówek w Strzelcach Opolskich, Krapkowicach i Głubczycach. Wreszcie - do aptek w Opolu i Gliwicach. Wszystkie telefony wykonaliśmy wczesnym popołudniem 28 września.

Kędzierzyn-Koźle

W aptece "Gemini" przy ul. Mikołaja Reja 2 szczepionek brak. Były dostępne na początku września. Dostawa być może pojawi się w ostatnim tygodniu września. Podobna sytuacja w przypadku apteki "Gemini" przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 13 i "Na Zdrowie" przy ul. Powstańców 8/1 - W październiku będą chyba odgórnie wpływać szczepionki do aptek. Raczej niech pan się nie spodziewa, że w tym momencie gdzieś znajdzie szczepionkę na grypę - powiedziano nam w aptece "Na Zdrowie".

W aptece "Urtica" przy ul. Królowej Jadwigi 12 szczepionek też nie było. Nie przekazano nam, kiedy mogą się pojawić. Podobnie w przypadku apteki "Słoneczna" przy ul. Rynek 1, "Prima" przy ul. Franklina Delano Roosevelta 2a i "Salus Bis" przy ul. Mostowej 31. W placówce na os. Azoty dostawa szczepionek była na początku września, ale w bardzo małej ilości. Przypuszczalnie w pierwszej połowie października szczepionki pojawią się ponownie. Poinformowano nas też, że hurtownie nie dostały szczepionek w takiej ilości, jaką zamawiały.

Apteka "Aronia" przy ul. Bolesława Chrobrego 8. W niej też nie było szczepionek na grypę. Możliwe, że pojawią się w październiku - lepiej jednak przygotować się, że będą to małe ilości. Ministerstwo Zdrowia po prostu zamówiło ich za mało.

Strzelce Opolskie i okolice

W aptece "Słoneczna" przy ul. Rynek 4/2 w Strzelcach Opolskich powiedziano nam, że szczepionki pojawią się w październiku. Podobnie w przypadku apteki "Libra" przy ul. Piastów Śląskich 21.

W Krapkowicach w aptece "Na Rynku" przy ul. Rynek 26 szczepionki również mogą się pojawić na przełomie września i października. Analogicznie w aptekach: "Selenium" przy ul. Damrota 2 i "Api-Med" przy ul. Słowackiego 4.

Nie było szczepionek w dwóch aptekach w Głubczycach, do których zadzwoniliśmy: "Pod Herbem" przy ul. Moniuszki 11c i "Pod Białym Lwem" przy ul. Sobieskiego 2. Liczą, że szczepionki pojawią się w październiku. Nadzieję na pojawienie się szczepionek na początku przyszłego miesiąca mają w aptece "Całodobowa Ozimska" przy ul. Ozimskiej 19 w Opolu i "Staromiejska" przy ul. Kościuszki 30/1 w Gliwicach. - W hurtowniach informują, że szczepionki będą w październiku. Tego się trzymamy, ale czy je dostaniemy, tego nie wiemy. Były już dwie transze, ale nie dostaliśmy ani jednej - powiedziano nam w aptece "Staromiejska".

 

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe