Tlenoterapia hiperbaryczna w Kędzierzynie-Koźlu. Efekty są zdumiewające. ZDJĘCIA

  • 29.09.2020, 13:57
  • ART
Tlenoterapia hiperbaryczna w Kędzierzynie-Koźlu. Efekty są zdumiewające. ZDJĘCIA
Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna (mHBOT) jest nowoczesną, nieinwazyjną metodą wspomagającą leczenie wielu chorób i schorzeń. Zabieg przeprowadzany jest w komorze hiperbarycznej i trwa zazwyczaj 60-80 minut, podczas których oddychasz powietrzem o zwiększonej zawartości tlenu, w warunkach podwyższonego ciśnienia.

O tej metodzie leczenia rozmawiamy z Agnieszką Sanocką, właścicielką Gabinetu Rehabilitacji i Tlenoterapii Hiperbarycznej NEURO-OXY, mieszczącego się przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 8 w Kędzierzynie-Koźlu. Pani Agnieszka Sanocka jest fizjoterapeutą z 17-letnim stażem. Największe doświadczenie zdobyła, pracując na Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej Szpitala w Branicach oraz na Oddziale Neurologicznym z Pododdziałem Udarowym Szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

- Na czym polega tlenoterapia hiperbaryczna?

- Przy normalnym oddychaniu powietrzem 21% tlenu trafia do krwioobiegu. Tam łączy się z hemoglobiną i jest dostarczany do komórek naszego ciała. Pod wpływem podwyższonego ciśnienia, w przypadku naszej komory do 1.3 ATA, tlen łączy się nie tylko z hemoglobiną, ale również z osoczem, limfą i płynem mózgowo-rdzeniowym. Jest dostarczany praktycznie wszędzie, nawet tam gdzie nastąpiły jakieś uszkodzenia, np. po zawale, po udarach mózgu, przy stopie cukrzycowej czy trudno gojących się ranach.

- I co się dzieje?

- Otóż zaczynają się wybudzać komórki macierzyste. Gdy komórki macierzyste trafiają przykładowo do wątroby, to przekształcają się w komórki wątrobowe, jeżeli trafiają do kości - w komórki kostne i zaczynają naprawiać uszkodzenia, zaczynają pracować tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. Łącząc się z płynem mózgowo-rdzeniowym, wzmaga się również produkcja kolagenu. Jak wiadomo, kolagen nie tylko opóźnia procesy starzenia, ale jest też potrzebny przy leczeniu chorób stawów czy chorób kości. Poza tym wszystkie organy w naszym organizmie posiadają również kolagen, więc jeżeli zaczyna go brakować, to wszystko w organizmie zaczyna słabiej funkcjonować.

- Kto może korzystać z tlenoterapii hiperbarycznej?

- Zabieg w komorze hiperbarycznej jest całkowicie bezpieczny, dlatego mogą z niego korzystać zarówno małe dzieci, dorośli, jak i osoby starsze. W badaniach naukowych mówi się już o noworodkach, które potrzebują komory hiperbarycznej podczas żółtaczki, wcześniactwa czy niedotlenienia okołoporodowego. Tlen hiperbaryczny pomaga w koncentracji i nauce, poprawia metabolizm mózgu, zwiększa produkcję komórek macierzystych, uaktywnia proces angiogenezy, zmniejsza procesy neurozapalne. Natomiast osoby starsze korzystając z tlenoterapii, wspomagają organizm, a wiadomo, że seniorzy mają często problemy z krążeniem.

- Jakie jest więc zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej?

- Zastosowanie jest bardzo szerokie. Używa się jej przy boreliozie, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i dzięki temu nasz system odpornościowy jest wspierany przez tlen. A jak wiadomo, tlen jest podstawowym odżywianiem naszego organizmu. Możemy nie jeść przez jakiś czas, możemy nie pić przez jakiś czas, ale oddychać musimy.

Tlenoterapia może być również stosowana przy bólach głowy, przy migrenach, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz kontuzjach.

- Warto więc, aby pamiętały o niej osoby aktywne, narażone na wszelkiego rodzaju urazy.

- Owszem. Chociażby sportowcy bardzo często korzystają z tlenoterapii, ponieważ przed treningiem daje większą siłę, większą wytrzymałość, a po treningu przyspiesza regenerację organizmu. Sportowcy używają również komory hiperbarycznej podczas kontuzji, ponieważ rehabilitacja przebiega dużo szybciej właśnie dzięki produkcji kolagenu.

Tlenoterapię stosujemy po zawałach serca, po udarach mózgu, przy cukrzycy, przy podwyższonym ciśnieniu, przy stopach cukrzycowych. Również trudno gojące się rany są bardzo uciążliwe, ponieważ w tych miejscach jest słabe ukrwienie, nie dociera tam tlen. Jeżeli dostarczymy do organizmu odpowiednią ilość tlenu, to te rany zaczynają się goić.

Dlatego zachęcam wszystkich do korzystania z tlenoterapii hiperbarycznej. Tlenoterapia wspomaga bardzo leczenie dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera, czy też porażeniem mózgowym. Przy chorobach neurologicznych, takich jak udar mózgu, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, zaniki mięśni, porażenia nerwów.

Wspomaga również leczenie obrzęków limfatycznych, oparzeń, przewlekłych stanów zapalnych, chorób przewodu pokarmowego, nagłej głuchoty, problemów z erekcją, jest też wsparciem w leczeniu uzależnień.

- Czy są przeciwwskazania do stosowania tlenoterapii hiperbarycznej?

- Jak każda terapia również tlenoterapia hiperbaryczna ma swoje przeciwwskazania. Jest ich stosunkowo niewiele, ale niestety są. Jednym z przeciwwskazań jest rozrusznik serca, także odma opłucnowa, astma, epilepsja, niedawno przebyte operacje w okolicach serca, płuc, uszu.

Jeżeli nie są Państwo pewni, czy należy skorzystać z tlenoterapii hiperbarycznej, można się skonsultować z lekarzem. Zapoznać go z tym, że chcecie skorzystać z łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej.

 

Neuro-Oxy

Gabinet Rehabilitacji i Tlenoterapii Hiperbarycznej

Koźle, ul. M. Skłodowskiej-Curie 8

tel. 606 924 210

https://neuro-oxy.pl/

ART

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

°°°™°°°™°°°™°°°™°°°™°°°™°°°™°°°™°°°
°°°™°°°™°°°™°°°™°°°™°°°™°°°™°°°™°°° 13.10.2020, 21:24
Cenę podać tej przyjemności za jedno seans.
Ja
Ja 04.10.2020, 22:49
No, no...w takiej małej mieścince takie cudo w rehabilitacji ! Do tej pory tylko w dużych miastach (Opole, Gliwice) było to dostępne a teraz jest tak blisko ! Fajna sprawa.
Gosia
Gosia 30.09.2020, 06:35
naszym Kędzierzynie się pojawiła. W dużych miastach te komory są poprostu oblegane, bo faktycznie pomagają na przeróżne schorzenia. Do tej pory jeździliśmy z naszym dzieckiem (autystycznym) do Gliwic na taką właśnie tlenoterapię, teraz z pewnością skorzystamy z tej na miejscu. W Gliwicach dużo osób z tego korzysta: szczególnie po udarach i chyba cukrzycy, jak rany nie.chcą się goić. Tak więc SUPER SPRAWA, że nie trzeba już daleko jeździć.

Pozostałe