Na budowie nie bez sensacji. Odwiedzą ślady wykopalisk i podpatrzą, jak przebiegają prace

  • 01.10.2020, 13:50
  • W
Na budowie nie bez sensacji. Odwiedzą ślady wykopalisk i podpatrzą, jak przebiegają prace Foto: GDDKiA w Opolu, W
Od maja do sierpnia przeprowadzono ratownicze badania archeologiczne, związane z budową obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Opolu.

Jak informuje Agata Andruszewska, specjalista ds. komunikacji społecznej w opolskim oddziale GDDKiA, badania wykopaliskowe wykonane na dwóch stanowiskach w Ujeździe zaowocowały szeregiem ciekawych znalezisk archeologicznych.

- Na stanowiskach zaobserwowano ślady osadnictwa w postaci kilkudziesięciu jam oraz dołów posłupowych, a także liczny materiał ceramiczny i kilka zabytków kamiennych. Wszystko datowane na okres epoki brązu - mówi Agata Andruszewska.

Dodaje, że po wstępnej analizie pozyskanego materiału zabytkowego można stwierdzić, że w obu przypadkach mamy do czynienia z peryferiami większych osad ludności kultury łużyckiej, których mieszkańcy egzystowali w tym miejscu około 3 tysiące lat temu. Jednocześnie zapewnia, że wczesne rozpoznanie archeologiczne na tym terenie pozwala na realizację kluczowej dla naszego regionu inwestycji bez opóźnień.

***

Przekazanie wykonawcy placu budowy pod północną obwodnicę Kędzierzyna-Koźla odbyło się 9 czerwca. Wartość całkowita kontraktu brutto to 220,6 mln zł. Zadanie jest przewidziane do współfinansowania ze środków pochodzących z Unii Europejskiej oraz ze środków będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Planowane zakończenie inwestycji to IV kwartał 2022 r.

Północna obwodnica Kędzierzyna-Koźla zlokalizowana będzie na terenie województwa opolskiego i śląskiego, w powiatach: kędzierzyńsko-kozielskim, strzeleckim i gliwickim, na terenie gmin: Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec.

Konferencja prasowa dotycząca rozpoczęcia prac budowlanych północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w ciągu DK40 odbyła się 6 lipca. Uczestniczył w niej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda opolski Adrian Czubak, poseł Violetta Porowska, senator Jerzy Czerwiński, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA Rafał Pydych i przedstawiciele nadzoru inwestycyjnego.

Dziś zaawansowanie prac sięga 9-10 proc. Okazja do podpatrzenia postępu prac z perspektywy placu budowy pojawi się już 2 października. W wizycie studyjnej dla mediów będzie uczestniczyć kadra kierownicza i przedstawiciele GDDKiA, którzy omówią szczegóły inwestycji. Relacja na Lokalna24.pl.

W

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe