Widać pierwsze efekty prac. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka cieszy się popularnością

  • 06.10.2020, 16:43
  • W
Widać pierwsze efekty prac. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka cieszy się popularnością Foto: UMWO
Od kilku lat funkcjonuje Marszałkowski Budżet Obywatelski, w którym do podziału każdego roku są 3 mln zł. O Marszałkowskiej Inicjatywie Sołeckiej usłyszeliśmy rok temu. Pierwsze efekty już widać.

Idea jest prosta: każde sołectwo w województwie opolskim do 2022 r. otrzyma 5 tys. zł na realizację przedsięwzięć. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka pozwala dofinansowywać zadania własne gmin na małe projekty lokalne realizowane na terenach wiejskich. Łączna kwota w trzyletnim dofinansowaniu wynosi 5,4 mln zł.

- Będzie to dla sołectw zastrzyk finansowy, który być może spowoduje zwiększenie aktywności społecznej. Uważam, że właśnie w tym kierunku - zwiększenia tej aktywności - powinny iść wszystkie fundusze, o których decydują mieszkańcy - powiedział "Lokalnej" w listopadzie 2019 r. Jerzy Treffon, wójt gminy Pawłowiczki. O tym, że pomysłów wśród sołtysów nie brakuje, a gmina w ich realizacji będziemy wspierać sterników wsi, mówił wówczas Piotr Kanzy, wójt gminy Polska Cerekiew. Włodarz gminy Reńska Wieś, Tomasz Kandziora podkreślał: - Każde środki, które mogą się przysłużyć aktywizacji społeczności wiejskich i realizacji przez nie ciekawych pomysłów, są godne pochwały i sięgnięcia po nie.

Nabór na realizację zadań w roku 2020 trwał od 10 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. Wnioski złożyło 68 gmin województwa opolskiego, co w rezultacie dało 346 zadań w sołectwach na łączną kwotę dofinansowania 1 727 481,73 zł. Oficjalne przyznanie środków z MIS gminom powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego nastąpiło w marcu.

W jednej z gmin naszego powiatu - gminie Bierawa - na początku października gościł wicemarszałek Roman Kolek. W pierwszym naborze w MIS udział wzięły cztery miejscowości z tej gminy. Podsumowano ich działania. Z przyznanych środków Dziergowice wyposażyły pomieszczenie przystosowane na publiczny sanitariat. Doposażenie orlika to cel, jaki wyznaczyło sobie Stare Koźle. W Starej Kuźni doświetlono boisko. Z kolei Kotlarnia zakupiła i zamontowała urządzenie wielofunkcyjne na placu zabaw.

Podczas spotkania sołtysi otrzymali z rąk wicemarszałka pamiątkowe tabliczki, które niebawem zawisną przy zrealizowanych projektach.

Zadania zrealizowano przy współfinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej - Opolskie w latach 2020-2022.

O zadaniach, które sołectwa z naszego powiatu wyznaczyły sobie do realizacji z MIS, pisaliśmy TUTAJ.

W

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe