sobota, 20 kwietnia 2024 18:40
Reklama
Reklama
Reklama

Sezon grzewczy w toku. Mnożą się pytania o koszty

O tej porze roku, gdy za oknami robi się już chłodniej, musimy głębiej sięgnąć do naszych kieszeni. Jedni kupują węgiel, inni gaz lub olej opałowy. Jednak coraz częściej przy tej okazji zwracamy uwagę nie tylko na koszty, ale i na ekologię.
 Sezon grzewczy w toku. Mnożą się pytania o koszty

Autor: Kotłownia MZEC przy ul. Piastowskiej w Kędzierzynie-Koźlu

Mówiąc o ekologii, zaglądnijmy na chwilę do Koźla. Tam przy ul. Piastowskiej funkcjonuje kotłownia, korzystająca z gazu, czyli paliwa ekologicznego, choć drogiego. To niestety przekłada się na ceny za centralne ogrzewanie, aczkolwiek w ostatnich latach uczyniono wiele, aby tę sytuację poprawić.

Udało się bowiem stworzyć grupę zakupową, składającą się z około 100 podmiotów począwszy od placówek oświatowych po szpital i schronisko dla bezdomnych zwierząt. Przez to m.in. udaje się znacząco zbić cenę gazu, bo nabywca kupuje go w większych ilościach. Jednak w ostatnich 2 miesiącach ceny gazu poszły znacząco w górę. To właśnie gaz, z którego korzysta kozielska kotłownia odpowiada za znacząco wyższe stawki za ciepło, jakie płacą koźlanie w porównaniu z mieszkańcami kilku innych osiedli naszego miasta.

Dlatego koźlanie drżą na widok rosnących cen gazu. Nie chcą bowiem płacić za energię cieplną więcej niż mieszkańcy innych osiedli i trudno się temu dziwić. Wielkie kędzierzyńskie osiedla: Piastów, Śródmieście, Pogorzelec są w o tyle dobrej sytuacji, że korzystają z tańszej energii cieplnej, wytwarzanej przez Grupę Azoty. W gorszej sytuacji znajdują się nie tylko mieszkańcy Koźla, ale i Blachowni, bo obie tamtejsze kotłownie zasilane są paliwem gazowym.

Trafili z terminem

Dotarły do nas jednak dobre wieści, które ucieszą zapewne odbiorców ciepła z obu wspomnianych osiedli. 

Postanowiliśmy sprawdzić w jakiej cenie grupa zakupowa składająca się z około 100 podmiotów zakupiła gaz ziemny na najbliższy sezon. Czy stawki te w porównaniu z rokiem ubiegłym i z uwagi na fakt, że w ostatnich dwóch miesiącach ceny gazu na rynkach światowych mocno wzrosły są korzystne dla kędzierzyńsko-kozielskich odbiorców?
- Jako lider w grupie zakupowej dla gazu ziemnego, obserwując od wiosny 2020 r.  komentarze prognozowanych cen gazu ziemnego dla roku 2021, ogłosiliśmy przetarg w dobrym okresie. Wpisaliśmy się w trend spadkowy cen gazu uzyskując ostatecznie obniżenie ceny o ok 25 % w stosunku do roku poprzedniego -  informuje Jolanta Gądek-Rypel - prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kędzierzynie-Koźlu.

Powinno więc przełożyć się to także na koszty produkcji energii cieplnej.

- Zaznaczyć należy, że koszty związane z dystrybucją nie podlegają przetargom i są zatwierdzane w taryfach. Ostatecznie koszty za ciepło ulegną obniżeniu dla odbiorców ciepła wytworzonego z gazu ziemnego. Poziom obniżenia będzie przedmiotem zmiany taryfy  zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki - precyzuje prezes MZEC.

Znak czasów

Co istotne, MZEC w Kędzierzynie-Koźlu przymierza się do modernizacji kotłowni gazowej przy ul. Piastowskiej. W oparciu o jaką technologię ciepłownia ta będzie funkcjonować po przeprowadzeniu remontu i co to oznacza dla mieszkańców tej części miasta przede wszystkim w kontekście kosztów produkcji ciepła?

- Faktycznie MZEC planuje modernizację kotłowni w Koźlu. Jednym z celów jest optymalizacja kosztów wytwarzania. Nie znaczy to, że mogą być one niższe lecz wzrost cen za ciepło będzie posiadał mniejszą dynamikę i w dalszym ciągu głównym składnikiem ceny ciepła będzie koszt pozyskania gazu ziemnego - zaznacza prezes miejskiej spółki. - Nasze plany będę realizowane przy współfinansowaniu ze środków NFOŚiGW. Ciepłownia w Koźlu po zrealizowaniu zadania stanie się elektrociepłownią  z pracującymi urządzeniami w tzw. kogeneracji w oparciu o silniki gazowe produkujące jednocześnie ciepło i energię elektryczną. Ten mix ciepła i energii elektrycznej spowoduje niższe koszty wytwarzania ciepła.

Dodatkowo dzięki produkcji ciepła w kogeneracji system ciepłowniczy na terenie Koźla stanie się systemem efektywnym, co otworzy drogę do pozyskiwania środków unijnych na rozbudowę sieci ciepłowniczej i zarazem przyłączania odbiorców posiadających obecnie m.in. indywidualne źródła węglowe. Tak więc planowana modernizacja kotłowni przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście na czym nam wszystkim bardzo zależy.

Kiedy zatem wspomniana inwestycja miałaby zostać zrealizowana?

- Pozytywnie podchodząc do realizacji w przypadku otrzymania dofinansowania, realizacja będzie miała miejsce w latach 2023-2024 - kończy prezes Jolanta Gądek-Rypel.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mieszkaniec 07.10.2020 21:06
W kilku mieszkaniach ( znajomi) w Kędzierzynie, ludzie mają we wszystkich pomieszczeniach odkręcone kaloryfery i wychodzą +- na zero. W Koźlu trzeba zakręcać gdzie się da i kiedy się da. Jest dużo drożej. Czy władze miasta możliwości tego nie widzą???

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Skoro leży na cmentarzu komunalnym, to namiary na rodzinę są przecież w biurze Zakładu. Ktoś załatwiał sprawy formalne z pochówkiem.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 17:11Źródło komentarza: Francuz szuka śladów swoich bliskich w KędzierzynieAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Pełno tego jest w azotowych lasachData dodania komentarza: 20.04.2024, 13:54Źródło komentarza: Mieszkanka Azotów natrafiła na artefakt sprzed 80. lat?Autor komentarza: Marek KutekTreść komentarza: Witam znałem osobiście AdMa Żuka proszę o kontakt zDymitremData dodania komentarza: 20.04.2024, 10:31Źródło komentarza: Francuz szuka śladów swoich bliskich w KędzierzynieAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Pan doktor Prokopczuk może jest specjalistą i to dobrym od serca jako mięśnia, ale dla człowieka serca, tego serca prawdziwego to nie ma. Materia większa od ducha. Przepłakałam przez jego "życzliwość" kilka godzin i dopiero miałam stres, i ciśnienie. Ale moje serce, to z mięśnia, wytrzymało. Może dobry lekarz ale człowiek bez serca.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:44Źródło komentarza: Obchodzimy Tydzień dla Serca. Doktor Janusz Prokopczuk opowiada jak o nie dbaćAutor komentarza: Wojciech RajchelTreść komentarza: Po co się kłócić o poparcie kandydatów ludzie! To takie proste... Zarząd Powiatowy Lewicy w Kędzierzynie-Koźlu miał prawo zadecydować o poparciu kandydata zgodnie ze statutem, gdyż podejmuje decyzje na obszarze powiatu zgodnie z art 39 e statutu, oskarżanie więc o jednostronne działanie Pana Andzeja Zębalę jest nie na miejscu bo Zarząd Powiatu jest organem statutowym , który działa zgodnie ze statutem kierując się wolą własną i głosem mieszkańców i decyzji nie tylko centralnej tylko realnego głosu tu organów z terenu. Jako szef Opzz popieram niezależną decyzję statutową i nie rozumiem ataku na Zarząd Rady Powiatu Lewicy w Kędzierzynie-Koźlu, zagranie wyborcze i polityczne jak dla mnie. Więc Andzej Zębala nie porządził się sam a Zarząd ma kompetencje statutowe do tego, co można owszem sprawdzić zanim się wywoła burzę. Każdy niech głosuje demokratycznie zgodnie z prawem po co takie rzeczy....pozdrawiamData dodania komentarza: 19.04.2024, 23:22Źródło komentarza: Czy struktury Lewicy w Kędzierzynie zostaną rozwiązane?Autor komentarza: LewicowiecTreść komentarza: A co to ta nowa lewica? Kto w mieście? Ten Rajchel? On z Piaseckim trzyma, a w poprzednich wyborach z Marceliną się fotografował. Przegnać te farbowane lisy gdzie pieprz rośnie.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 20:40Źródło komentarza: Czy struktury Lewicy w Kędzierzynie zostaną rozwiązane?
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna