wtorek, 23 kwietnia 2024 10:05
Reklama
Reklama
Reklama

Historyczna ekspozycja w Muzeum Czynu Powstańczego

Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny, włączając się w obchody setnej rocznicy II powstania śląskiego, przygotowało wystawę pt. „W cieniu kampanii plebiscytowej - rok 1920 na Górnym Śląsku”. Wernisaż odbędzie się 14 października.
Historyczna ekspozycja w Muzeum Czynu Powstańczego

Podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, który ustalał porządek w Europie po I wojnie światowej postanawiał o przeprowadzeniu na Górnym Śląsku plebiscytu. Górny Śląsk został przez to wciągnięty w wir ogólnoeuropejskiej rywalizacji wielkich mocarstw o wpływy i znaczenie w „porządkowanej” po Wielkiej Wojnie Europie. Górnoślązacy musieli zdecydować czy chcą w dalszym ciągu żyć w Rzeszy niemieckiej czy w odrodzonej, po ponad stu latach, Polsce. Rok 1920 stanowił cezurę w tym polsko-niemieckim sporze o Górny Śląsk. W tym roku bowiem weszły w życie postanowienia traktatu wersalskiego.

Wystawa będzie opowiadała historię Górnego Śląska w 1920 r. od przybycia Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, która, na mocy postanowień traktatowych, była odpowiedzialna za przeprowadzenie plebiscytu i utrzymanie porządku na obszarze plebiscytowym, poprzez działalność komisariatów plebiscytowych – polskiego i niemieckiego, a na przyczynach, przebiegu i skutkach II powstania skończywszy.

Kampania plebiscytowa niemal całkowicie zdominowała życie Górnoślązaków sto lat temu. Walczono na czyny i słowa. Na ulicach górnośląskich miast rozgorzała swoista „wojna plakatowa” i „wojna gazetowa”. Na plakatach i w gazetach jedna i druga strona dyskredytowała przeciwnika. Organizowano również liczne wiece i manifestacje poparcia dla polskiej lub niemieckiej strony. Wsparciem dla działań polskiego i niemieckiego obozu były organizacje konspiracyjne – Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska oraz Kampforganization Oberschlesien.

Apogeum tej walki był wybuch II powstania śląskiego w sierpniu 1920 r. Dzięki niemu Polacy wywalczyli likwidację niemieckiej Policji Bezpieczeństwa (Sicherheitspolizei – Sipo) i powołanie w jej miejsce polsko-niemieckiej Policji Plebiscytowej (Abstimmungspolizei – Apo).

Uroczysta inauguracja wystawy odbędzie się w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny 14 października.

Program:

1200 - przywitanie gości, słowo wstępne p.o. dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu Joanny Ojdany

1205 - recytacja wierszy powstańczych przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy

1215 - referat prof. UŚ dr. hab. Macieja Fica

1235 -  referat dr. Przemysława Jagieły pt. „Rok 1920 na Górnym Śląsku”

1250 - prezentacja wystawy „W cieniu kampanii plebiscytowej – rok 1920 na Górnym Śląsku” – dr Katarzyna Szawan

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kril 09.10.2020 22:06
Oby wystawa nie pokazywała jak to zazwyczaj bywa tylko polskich powstańców. Bohatersko bronili Śląska Niemcy i im też należy się szacunek.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MirosławTreść komentarza: Urzędnicze koterie mogą odetchnąć z ulgą... Teraz już tylko podwyżki pensji ,kawusie i bieganie po sklepach w godzinach pracy. "Mądry naród" wybrał !Data dodania komentarza: 23.04.2024, 07:17Źródło komentarza: Sabina Nowosielska wygrała drugą turę w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: KamaTreść komentarza: Mogę polecić Finea, bardzo szybko załatwia się formalności, mało dokumentów, wszystko onlineData dodania komentarza: 22.04.2024, 23:32Źródło komentarza: Faktoring a szybka reakcja na nagłe wzrosty popytuAutor komentarza: BaśkaTreść komentarza: Wygrała...gratulacje...ale przegrała demokracja....żałosny mandat, na 43tyś uprawnionych tylko ponad 7tyś głosujących? To jakby czerwona kartka dla obecnej partii...Data dodania komentarza: 22.04.2024, 21:51Źródło komentarza: Sabina Nowosielska wygrała drugą turę w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MartaTreść komentarza: Weronika, a z jakiego faktoringu korzystałaś?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 20:26Źródło komentarza: Faktoring a szybka reakcja na nagłe wzrosty popytuAutor komentarza: PpTreść komentarza: Jak widać sztuczny uśmiech, kolorowe żakieciki i setki (a może nawet tysiące) banerów pani Kukolki to trochę za mało, żeby zostać prezydentem. Zwyciężyła wiedzą i doświadczenie zawodowe pani Nowosielskiej. Gratuluję.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Sabina Nowosielska wygrała drugą turę w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: YyTreść komentarza: A ja odetchnęłam z ulgą, że to właśnie pani Nowosielska wygrała wybory. DEMOKRACJA! Większość wybrała panią Sabinę, więc miasto dalej będzie dobrze zarządzane. Cóż, kucharze i weterynarze niech dalej robią to, na czym się znają najlepiej, a pani Sabina (według większości mieszkańców, w tym mnie - mieszkańców, którzy głosowali) bardzo dobrze zna się na sprawowaniu funkcji prezydenta, więc niech dalej to robi. Pani Sabino, miasto zostało uratowane! Gratuluję.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 19:01Źródło komentarza: Sabina Nowosielska wygrała drugą turę w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna